Pomieszczenia gospodarcze, które powinny znaleźć się w każdym domu

Pomieszczenia gospodarcze, które powinny znaleźć się w każdym domu

Planując budowę domu należy zacząć od jego projektu. Podstawowymi kwestiami, zanim go zlecimy jest określenie niezbędnego metrażu oraz ilości pomieszczeń, które potrzebujemy. Różnica między domem, a mieszkaniem, jest taka, że ten pierwszy warto wyposażyć w jak najwięcej tak zwanych pomieszczeń gospodarczych. Czego w takim razie nie może zabraknąć w naszym domu?

Kotłownia

Pomieszczenie wręcz niezbędne, to kotłownia, w której znajdować będzie się piec. Bez różnicy na źródło ogrzewania, zawsze będziemy musieli znaleźć miejsce, w którym ulokujemy urządzenie służące do ogrzewania. Jeżeli planujemy ogrzewanie domu na paliwo stałe, na przykład węgiel, pellet czy drewno, musimy zaplanować na tyle duże miejsce, aby zmieścić również przechowywany opał. Dla samego pieca wystarczy pomieszczenie zajmujące około 5m2. Tyle powinno zadowolić domowników, którzy zamierzają zainstalować ogrzewanie gazowe, czy pompę ciepła. Jeśli jednak chcemy zainwestować w ekogroszek, potrzeba nawet drugie tyle metrów by swobodnie poruszać się po pomieszczeniu, oraz móc składować zapasy węgla na sporą część sezonu grzewczego.

Warto by kotłownia, zwłaszcza jeśli jest na paliwo stałe, posiadała dodatkowe drzwi zewnętrze, prosto do wyjścia na zewnątrz budynku. Pozwala to na łatwiejsze przenoszenie opału, bez konieczności noszenia zapasów węgla czy drewna przez cały dom. Istotnym elementem jest również pokrycie dachu, tak aby wygenerowane ciepło nie uciekało nam, stąd tez warto zainwestować w odpowiednią ekipę fachowców, którzy doradzą, jakie pokrycie zastosować. Czy ma to być dachówka płaska, może popularna niegdyś papa dachowa, należy skonsultować ten wybór, bo jest on bardzo istotny dla naszego ciepła w domu.

Spiżarnia

Upragnione miejsce każdej pani domu. O ile, jeszcze dziesięć czy dwadzieścia lat temu kojarzyła się nam z zapasami na zimę i półkami uginającymi się od kompotów i innych wyrobów, o tyle dziś to po prostu często przechowalnia sprzętów kuchennych oraz większych zakupów. W czasach nowoczesnej zabudowy kuchennej, oraz kuchni otwartej na salon, kuchnia nie jest zbyt przystosowana do składowania worków ziemniaków, zgrzewek wody, lub mioteł i mopa do podłogi. Spiżarnia przylegająca do kuchni to idealne miejsce na składowanie wszystkich tych produktów. Pozwala nam na dokonanie większych zakupów i ukrycie ich, bez zajmowania miejsca w szafkach. Dodatkowo spiżarka to świetne miejsce, kiedy planujemy większe przyjęcia i imprezy. Zapasy żywności, które nie mieszczą się w lodówce i szafie warto przenieść do spiżarni. Pamiętajmy przy jej projektowaniu aby nie montować w niej kaloryferów ani ogrzewania podłogowego.

Pralnia i suszarnia

Pralnia to bardzo przydatne miejsce, zwłaszcza jeśli posiadamy dużą rodzinę. Weekendowe pranie potrafi zająć kilka godzin, a największy problem pojawia się dopiero przy konieczności jego rozwieszenia. O ile małą suszarkę można ustawić w rogu łazienki, o tyle rozwieszenie kilkudziesięciu ubrań może być sporym problemem. Budując oddzielną suszarnię mamy miejsce przeznaczone tylko na pranie i suszenie odzieży, co nie koliduje nam z korzystaniem z toalety i nie zajmuje zbędnego miejsca nad wanną czy przy prysznicu.

Garderoba

Kolejne miejsce wymarzone dla Pań, choć wbrew pozorom, przyda się całej rodzinie. Koniec ze składowaniem i upychaniem ubrań po szafach, oraz wciskaniem w kąty i worki rzeczy na inne pory roku. Garderoba pozwoli nam zaoszczędzić miejsce w sypialni, oraz koszt na kupno szaf. Można w niej zastosować najbardziej popularne systemy drążkowe, na których lokujemy same wieszaki. Do tego pozwala na przechowywanie rzeczy, których nie użytkujemy na co dzień, na przykład koców lub pościeli na zmianę.

1 Comment

Dodaj komentarz