Jak stworzyć ogród w stylu kolonialnym?

Jak stworzyć ogród w stylu kolonialnym?

Ogród w stylu kolonialnym, zwraca ogromną uwagę na detal, dekoracje i typowe dla niego, orientalne ozdoby. To nie tylko bardzo eleganckie miejsce wokół domu, ale również odrobinę egzotyczne i oryginalne.

Tutaj wszystko powinno być odpowiednio przemyślane i zaaranżowane. Nie ma miejsca na błędy i przypadkowe efekty, dlatego też, urządzenie ogrodu w tym stylu, jest bardzo trudne. Należy kierować się tu nie tylko zmysłem przestrzennym, ale również i wiedza dotyczącą roślin egzotycznych i tych, które godnie je zastąpią w naszym nieco zimniejszym klimacie.

Zaczynając od nawierzchni ogrodu – powinna być ona stonowana i spokojna. Zaleca się tu zastosowanie równej i w jednakowym kolorze kostki, która wyznaczy ścieżki i miejsca przeznaczone do wypoczynku. Skoro natomiast mowa o takim miejscu, nie można tu nie wspomnieć o tarasie – miejscu mającym ogromny wpływ na całość aranżacji. To w okresie letnim, druga jadalnia. Miejsce najważniejsze zarówno dla domu, jak i ogrodu – idealnie łączy ze sobą te dwa miejsca. Tu podłoga wykończona jest zazwyczaj kamieniem, lub płytą imitującą go, ale równie często czerwoną cegłą (bardzo charakterystyczna dla wykończeń w tym stylu), oraz drewnem.

Podstawą tarasu w stylu kolonialnym, są typowe dla tego stylu meble. Charakteryzują się one ciemniejszą barwą, egzotycznym drewnem i ciekawym kształtem. Wykonane bywają z mahoniu, palisandru, teak’u i innych nieeuropejskich drzew.

Elementem typowym również dla tego stylu, są różnego rodzaju rzeźby i posągi inspirowane Dalekim Wschodem. Rozłożone w najróżniejszych częściach ogrodu, stają się jego znaczącymi punktami. W mniej uczęszczanej jego części natomiast, można pokusić się o zestawy mebli wykonanych z kamienia. Będą idealną dekoracją całości.

Ogród kolonialny, to jak sama nazwa sugeruje, egzotyczne, ciepłolubne rośliny i kwiaty. Nie może zabraknąć ich w tym miejscu, więc trudno jest zachować go w ciągłym życiu i naturalnym funkcjonowaniu. Aby uniknąć co rocznych rozczarowań skutkami mroźnej zimy, warto posadzić egzotyczne gatunki roślin w donicach, które później, na okres zimowy, można przechować w ciepłym i przystosowanym do tego miejscu.

To ogród podzielony na układ swobodny, oraz ten w typowo regularnej formie. Swobodne są tutaj klomby i trawniki, na których pięknie rozrastają się różnorodne rośliny. Kształt geometryczny ogrodu natomiast, nadają liczne krzewy i żywopłoty, oraz ścieżki w określonej formie.

Miejsce to przepełnione jest krzewami, oraz drzewami dekoracyjnymi. Brakuje w nim jednak kwiatów ozdobnych oraz bogactwa barw. Przeważa tu kolor zielony, który sprawia, że ogród ten, wydaje się być swojski i niepowtarzalny. Całość powinna wyglądać niczym wyrwana z dzikiej głuszy, nieco tylko udomowiona wąskimi ścieżkami i wieńczącym dzieło tarasem. Palmy, paprocie, krzewy, ozdobne trawy i rośliny jak najbardziej nietypowe i oryginalne, ściśle posadzone obok siebie, mają zapewnić wrażenie swobodnego orientalnego charakteru.

Styl kolonialny to zdecydowanie dobry sposób na oryginalność w ogrodzie.

Dodaj komentarz