Podział chemicznych środków ochrony roślin

Podział chemicznych środków ochrony roślin

Pięknie rozwinięte, zdrowe i bujne rośliny to nie tylko zasługa samej natury, ale bardzo często produktów, takich jak środki ochrony roślin. Ich używanie jest koniecznością, ponieważ rośliny są narażone na ataki insektów, chorób i grzybów. Ponadto chwasty, odbierające roślinom uprawnym składniki pokarmowe, wilgoć oraz słońce, także muszą być skutecznie unieszkodliwione. Od lat w tym celu stosuje się dobrej jakości chemiczne środki ochrony roślin. Co prawda istnieją pewne kontrowersje, dotyczące wpływu tychże preparatów na środowisko naturalne, ale ze względu na efektywność działania środków chemicznych trudno i lepszą alternatywę.

Polecamy: środki ochrony roślin Kalisz, środki ochrony roślin Konin, środki ochrony roślin Piła, środki ochrony roślin Poznań

Jak działają chemiczne środki ochrony roślin?

Głównym składnikiem każdego środka ochrony roślin jest chemiczna substancja aktywna, która, w przypadku konkretnego preparatu ma funkcję odpowiednio oddziałującą na organizm zagrażający roślinom uprawnym. Istnieją również środki ochrony roślin, które maja przeciwne zadanie, na przykład mają wpływać na biochemiczne i fizjologiczne procesy zachodzące w roślinie uprawnej tak, by jej rozwój zmierzał w kierunku wyznaczonych przez człowieka. Najprościej chemiczne środki ochrony roślin można jednak podzielić ze wzgledu na ich zastosowanie.

1. Zoocydy– to środki mające za zadanie zwalczać szkodniki
-insektycydy służą zwalczaniu owadów
-akarycydy zwalczają roztocza
-rodentycydy stosuje się przeciw gryzoniom
-nematocydy pomagają walczyć z nicieniami
-moluskocydy zwalczają ślimaki

2. Fungicydy– preparaty grzybobójcze i grzybostatyczne oraz bakteriocydy i wirocydy

3. Herbicydy– grupa środków służących do zwalczania chwastów, część preparatów działa także hamująco na ich rozwój

Dodatkowo do chemicznych środków ochrony roślin można zaliczyć:

– atraktanty- preparaty mające na celu zwabienie zwierząt
-repelenty- środki na odstraszenie zwierząt
-feromony- substancje informujące owady w ramach konkretnego gatunku
-środki wzrostowe- wpływające na fazę wzrostu roślin zgodnie z oczekiwaniami człowieka
-defolianty- preparaty do usuwania liści
-defloranty- substancje do redukowania ilości kwiatów
-desykanty- środki wysuszające liście
-antywylęgacze- środki, które zapobiegają wylęganiu

By wybrać odpowiedni środek chemiczny do ochrony roślin w ogrodzie czy na polu, potrzebna jest zarówno znajomość tego, co może im zagrażać w bujnym wzroście, ale także w jaki sposób działają poszczególne preparaty Nie każdy miłośnik ogrodnictwa posiada jednak taką wiedzę. Wszelkie pytania i wątpliwości można kierować do wykwalifikowanych konsultantów w sklepach ogrodniczych.

Dodaj komentarz