Skuteczne sposoby na czystą łazienkę.

Skuteczne sposoby na czystą łazienkę.

Każda łazienka wymaga utrzymywania specjalnej czystości. To miejsce występowania wielu bakterii, które rozprzestrzeniają się w oka mgnieniu. Największymi ich skupiskami są: wanna, brodzik, umywalka i muszla klozetowa. Mało kto zdaje sobie sprawę ile drobnoustrojów znajduje się również na dywanikach łazienkowych i we wnętrzu głowicy prysznica. Najbardziej agresywnymi dla człowieka są bakterie E-coli, Salmonella czy pałeczka ropy błękitnej. Mogą one powodować zatrucia, alergie, grzybice, choroby układu pokarmowego, oddechowego, nerwowego czy choroby wątroby. Możemy jednak ograniczyć ich ilość poprzez utrzymywanie czystości i porządku w łazience. Jak to zrobić w skuteczny sposób? Już spieszymy z odpowiedzią. Te triki odmienią Wasze życie.

1. Zacieki na szklanych powierzchniach, osad na brodziku lub wannie.

Tu z pomocą przychodzą sprawdzone, domowe sposoby. Najlepszym wyjściem na pozbycie się zacieków i osadów będzie roztwór wody i octu w proporcjach 2:1. Takim roztworem należy wyczyścić brudną powierzchnię a następnie przetrzeć miękką ściereczką. Świetnie sprawdzi się również kwasek cytrynowy wymieszany z wodą. Taką mieszanką trzeba jedynie spryskać brudne miejsca.

2. Zagrzybienie łazienki.

Do zagrzybienia łazienki dochodzi poprzez wilgoć i brak odpowiedniej wentylacji tego pomieszczenia. Starajmy się na bieżąco wycierać mokrą podłogę, nie zatykać kratek wentylacyjnych i po kąpieli dopuszczać świeże powietrze do łazienki. Warto zainwestować również w pochłaniacz wilgoci, który pomoże w utrzymaniu łazienki we względnej czystości i pozbędzie się nadmiaru wilgoci w pomieszczeniu.

3. Toaleta.

W utrzymaniu czystości toalety dysponujemy całym wachlarzem skutecznych sposobów. Przede wszystkim wydajnym środkiem jest biały ocet. Na spokojnie można go używać w walce z bakteriami, grzybami, pleśnią oraz jako środek do dezynfekcji. Jak zatem użyć białego octu? Wystarczy namoczyć w occie kuchenny ręcznik papierowy i włożyć go w krawędzie muszli. Po kilku minutach należy wyjąć papier i wyczyścić toaletę jak zawsze.

Kolejnym zbawiennym środkiem do utrzymania toalety w czystości jest soda oczyszczona. Pół paczki sodu należy wieczorem wsypać do WC i pozostawić na noc. Rano toaletę trzeba kilkakrotnie spłukać. I tyle, nasza toaleta jest czysta.

Przy dbaniu o higienę toalety warto pamiętać o opuszczaniu deski przed spuszczeniem wody. Podczas spuszczania wody przy otwartej desce zarazki przemieszczają się na wszystkie elementy wyposażenia łazienki: szczoteczki do zębów, ręczniki, kosmetyki, mydło, kubeczki. Z czystym sumieniem możemy polecić technologię bez kołnierzową. Dzięki niej toaleta sama się czyści z powodu docierającej do każdego zakamarka wody.

4. Zbędne akcesoria.

Dobrym sposobem na utrzymanie higieny w łazience jest jej minimalizm. Im więcej kosmetyków, ozdób łazienkowych, flakonów i buteleczek stojących na wierzchu w pomieszczeniu tym więcej kurzu, bakterii a co za tym idzie sprzątania. Lepszym rozwiązaniem będzie schowanie części przedmiotów do szafek a tych zbędnych po prostu wyrzucenie. Mieszanka kurzu i wilgoci osadzona na tych drobnych rzeczach jest bardzo trudna do wyczyszczenia. Dzięki temu rozwiązaniu nasza łazienka będzie wyglądać schludnie i na bardziej zorganizowaną.

5. Częsta wymiana akcesoriów łazienkowych.

Zarówno szczoteczki do zębów jak i szczotki do czyszczenia toalet to ogromne skupiska bakterii i drobnoustrojów. Warto regularnie wymieniać takie akcesoria. Ich cena jest niewielka, nasz portfel tego nie odczuje a zaoszczędzimy sobie nieprzyjemnych skutków używania brudnych przedmiotów. Wskazane jest również regularne zmienianie ręczników, kostki do toalety i przede wszystkim pamiętanie o systematyczności czyszczenia łazienki. Wszystkie te sposoby sprawdzą się przy regularności ich stosowania.

Dodaj komentarz