Środki do ochrony roślin – po co się je stosuje?

Środki do ochrony roślin – po co się je stosuje?

Można spotkać zwolenników naturalności, którzy krzywią się na samą myśl o tym, że rośliny, w tym również te ozdobne, nie tylko produkujące żywność, dotknęły środki chemiczne. Trzeba jednak podkreślić, że dopuszczone do użytkowania i sprzedaży produkty przechodzą rygorystyczne testy, a przy prawidłowym użytkowaniu uznawane są za bezpieczne.

Bez środków ochrony roślin wiele ogrodów nie wyglądałoby tak pięknie, jak wygląda, nie mówiąc już o problemach z produkcją dużej ilości wysokiej jakości jedzenia, które by się pojawiły. Najważniejsze zastosowania tych środków postaramy się szczegółowo wyjaśnić poniżej. Zapraszamy!

Środki do ochrony roślin mogą mieć różnorodne zastosowania

Jeśli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z ogrodnictwem i otworzy stronę ze środkami ochrony roślin, może przerazić się na widok tego, jak wiele jest ich do wyboru. Różnią się one nie tylko nazwami i markami, ale też działaniem, a w związku z tym sytuacjami, w których się je stosuje.

Wśród najczęściej wykorzystywanych grup środków do ochrony roślin można wymienić, chociażby herbicydy, insektycydy i fungicydy. Jak łatwo się domyślić, końcówka “-cydy” oznacza, że dany środek przeznaczany jest do zwalczania określonego typu zagrożenia lub zapobiegania mu.

Herbicydy to środki do zwalczania chwastów (oprócz nich stosuje się również tzw. środki chwastobójcze totalne), insektycydy insektów, a fungicydy – grzybów. Zarówno chwasty, jak i insekty oraz grzyby mogą mieć bardzo poważny negatywny wpływ na rośliny, tak więc skuteczne pozbycie się ich jest dla ogrodników priorytetem.

Ochrona roślin to nie tylko niszczenie zagrożeń

Warto wiedzieć, że środki ochrony roślin to nie tylko produkty o działaniu niszczącym (względem elementów niepożądanych, takich jak chwasty czy grzyby). Do tej kategorii należą także m.in. adiuwanty, które zwiększają skuteczność herbicydów i są stosowane z nimi pomocniczo, a także zaprawy do nasion oraz antywylegacze (stosuje się je, aby zapobiec tzw. “wyleganiu się” zbóż – chodzi o to, aby zboże się nie łamało).

Możliwości jest, jak widać wiele, a dostępność produktów – duża. Można je kupować w stacjonarnych sklepach ogrodniczych, natomiast wielu ogrodników obecnie woli robić zakupy przez Internet, jako że oznacza to dużą oszczędność czasu.

Część środków można stosować w jednym okresie, innych nie należy ze sobą łączyć. Oznacza to, że przed podjęciem jakichkolwiek działań należy najpierw wszystko dobrze zaplanować i sprawdzić, czy na pewno dana mieszanka substancji będzie właściwa. Do wyboru jest tak wiele różnych opcji, że każdy powinien być w stanie znaleźć odpowiednią dla swojej sytuacji.

Dodaj komentarz