Jak zaprojektować ogród warzywny?

Jak zaprojektować ogród warzywny?

Z roku na rok coraz popularniejsze staje się hodowanie warzyw i owoców na użytek własny. Nawet ograniczona ilość miejsca nie stanowi większego problemu. Na balkonach można zauważyć małe pomidory, truskawki, poziomki i duże ilości ziół. Jednak mając nawet skromny ogródek, lub więcej – działkę albo duży ogród przydomowy, można pójść o krok dalej i założyć własny warzywniak. Ogrody warzywne są praktycznym rozwiązaniem, po które sięga coraz więcej osób. I to nie tylko tych ceniących sobie ekologiczne produkty. Własny ogród warzywno-owocowy jest świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy, spożywanie samodzielnie wyhodowanych warzyw z całą pewnością przysporzy nam niemałej satysfakcji i przy okazji zawsze wiemy, co trafia na nasz talerz.  Jak zaplanować ogród warzywny? 

Ogród warzywny: planowanie grządek 

Pierwszym krokiem do zaplanowania ogrodu jest wybór warzyw. Tutaj trzeba kierować się klimatem regionu, w którym się znajdujemy. Niestety nie wszystkie warzywa będą rosły w każdym miejscu tak samo. W zachodniej i południowo-zachodniej części Polski klimat jest stosunkowo łagodny. Daje on większe pole do popisu, a w domowym warzywniku można posadzić bardziej egzotyczne warzywa, takie jak paprykę, czy bakłażana. Pomidory, które lubią słońce i umiarkowaną pogodę również dobrze się sprawdzą. Natomiast w północno-wschodniej części kraju klimat jest nieco ostrzejszy, przez co różnorodność warzyw zostaje ograniczona. Warzywa o delikatniejszej urodzie będą wymagać hodowli pood przykryciem i większej opieki. 

Jak już wybierzemy warzywa, to kolejnym etapem jest rozplanowanie grządek. Najwyższe rośliny umieszcza się z tyłu, np. przy płocie lub ścianie domu. Dzięki temu nie będą zasłaniać warzyw, które są niskie i potrzebują dużej ilości słońca. Jeśli mamy mały ogródek, który wymaga aranżacji kompaktowej, to obok siebie możemy wysiać rośliny szybko i wolno rosnące. Na przykład obok marchewki, która wzrasta długo i powoli, możemy wysiać szybko rosnącą rzodkiewkę, i to kilkukrotnie, albo letnią odmianę szpinaku. Po rozplanowaniu grządek pamiętaj o wydzieleniu ścieżek. Są one niezbędne do swobodnego przemieszczania się po ogrodzie, tak aby nie zniszczyć grządek.

Ogród warzywny: wybór ziemi

Bardzo istotnym elementem zakładania warzywniaka jest wybór ziemi. Większość warzyw wcale nie wymaga bardzo żyznego podłoża, jednak decydując się na delikatne produkty, najłatwiej jest ujednolicić wybór ziemi. W sklepach znajdziemy ziemię dopasowaną pod konkretne warzywa. Na dwa tygodnie przed wysiewem warto też ją dodatkowo użyźnić. W tym celu do podłoża dodaj nawóz uniwersalny oraz delikatnie wzrusz ziemię. 

Artykuł powstał przy współpracy z Projektowanie ogrodów w Grudziądzu.

Dodaj komentarz