Aranżacje ogrodów w pigułce

Aranżacje ogrodów w pigułce

Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Najwyższy czas na rozpoczęcie prac na działce czy przydomowych ogrodach. A może dopiero nosimy się z zamiarem utworzenia naszego zielonego zakątka. Nasuwa się jednak pytanie, jaki styl ogrodu wybrać, aby nie tylko dobrze komponował się z otoczeniem, a przede wszystkim był łatwy w utrzymaniu. Po uwagę należy wziąć takie czynniki jak obszaru jaki chcemy zagospodarować, stylu życia właścicieli, a co za tym idzie funkcji jakie będzie pełnił ogród oraz zasobności naszego portfela. Oczywiście na rynku znajduje się wiele firm oferujących profesjonalne usługi w zakresie projektowani i aranżacji ogrodów, wtedy na naszych barkach zostanie jedynie ciężar pielęgnacji działki. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek jak samodzielnie rozplanować układ ogrodu.

Od czego zacząć

Oczywiście planowanie układu jest kwestią najważniejszą. Najlepiej rozrysować wszystko na kartce papieru, uwzględniając istniejące obiekty (dom, garaż, chodnik). Dobrze zaprojektowany ogród wkomponuje się w otoczenie, a przede wszystkim będzie służył naszym potrzebom. Należy przemyśleć, jak dużo czasu jesteśmy w stanie przeznaczyć na pielęgnację ogrodu czy koszenie trawnika. Jeżeli jesteśmy zapracowani lepiej odpuścić sobie liczne rabaty z kwiatami czy ogródek warzywny.Powszechnym błędem jest rozpoczęcie planowania ogrodu od kupna roślin. Tą cześć pracy należy zostawić na koniec.

Styl ogrodu

Ogród w stylu wiejskim dla osób kochających naturę, a może w stylu  orientalnym? Zaaranżowanie ogrodu w określonym stylu, wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Nie znaczy to, że nasz ogród ma bezwarunkowo wpisywać się w określony styl. Można oprzeć się na własnych kompozycjach, dobranych do naszych upodobań i funkcji ogrodu.

Wybór roślin 

Wybierając roślinność do ogrodu należy dostosować ich wielkość do przestrzeni. W przypadku małego ogrodu lepiej będzie postawić na krzewy oraz rośliny rabatowe. Aby stworzyć piętrową kompozycję, koniecznie należy wybrać różne gatunki roślin, sądząc wyższe z tyłu, aby były tłem dla niższych. Pamiętając o tym, że każda z czasem się rozrośnie i będzie potrzebować więcej miejsca. Oczywiście należy uwzględnić rodzaj gleby oraz nasłonecznienie miejsca, gdzie będziemy sadzić rośliny, tak aby pielęgnacja roślin nie przysparzała dużych problemów.

Większe aranżacje ogrodów

Aranżacje ogrodów, oprócz zagospodarowania zieleni odnoszą się także do zaprojektowania oraz usytuowania altany, stołów czy grilla. Mają one służyć naszemu komfortowi oraz funkcji jaką ma spełniać ogród. Być może będzie on miejscem spotkań towarzyskich, oazą relaksu – leżak i dobra książką, a jeżeli posiadamy dzieci, warto wygospodarować przestrzeń gdzie będą mogły się swobodnie bawić, bez obawy, że kwieciste rabaty na tym ucierpią.

Dodaj komentarz