Czym jest krzywa grzewcza?

Czym jest krzywa grzewcza?

Czym jest krzywa grzewcza?

Dzięki dobrze dobranej tzw. krzywej grzewczej, można w szybki sposób zmienić tak ogrzewanie w domu by było jak najbardziej efektywne, ale w taki sposób, że koszty, jakie musimy ponieść będą niższe w skali rocznej. Dodatkowo temperatura taką, jaką byśmy chcieli. Jednak czym tak naprawdę jest ta krzywa grzewcza i jak z niej korzystać? Jak wiadomo piece grzewcze posiadają w swoim systemie specjalne sterowniki, których zadaniem jest regulacja temperatury jak i pilnowanie jak szybkie jest spalanie paliwa, jednocześnie regulując je tak, byśmy mieli odpowiednie ciepło w całym domu. Aby to wszystko dobrze działało powinniśmy wprowadzić ustawienia, za których pomocą będą regulowane wszystkie parametry dotyczące ciepła. I tutaj potrzebna będzie nam krzywa grzewcza, która posłuży do ustalenia odpowiedniej temperatury w naszym domu.

Krzywa grzewcza w praktyce

Krzywa grzewcza to nic innego jak pewna zależność, pomiędzy jaką temperaturą tworzy nam nasza instalacja a temperaturą, jaka występuje poza domem. Jej zadaniem jest określenie tego do jak wysokiej temperatury nasz piec musi się nagrzać, aby stworzyć odpowiednią temperaturę w domu dopasowaną do warunków pogodowych panujących na dworze. Tak więc jak możemy zauważyć, że przy wyznaczaniu krzywej grzewczej istnieje pewien stosunek między temperaturą tworzoną przez piec a temperaturą, która jest na dworze. Dlatego przy dobrym doborze krzywej grzewczej możemy poprawić ogrzewanie domu, a co najważniejsze zmniejszymy koszty ogrzewania względem wydatków rocznych przeznaczonych na ogrzewanie domu.

Źródło: https://www.slideshare.net/eko-blog/krzywa-grzewcza-regulacja-wydajnosci-instalacji-grzewczej

Wyznaczanie krzywej grzewczej

Jako że technologia w każdej dziedzinie naszego życia tak i tutaj wszystko stało się automatyczne. Każdy piec posiada panel sterujący oraz zainstalowane w nim sterowniki, które ułatwiają pracę. Jednak do tego wszystkiego będzie potrzebna nam właśnie krzywa grzewcza. Zanim powstała automatyzacja systemów grzewczych używano tzw. tabeli palacza. Pozwalała ona na dostosowanie temperatury, która była wymagana do tego, aby zasilić cały system grzewczy, który był zależny od temperatury panującej na zewnątrz.

Prawidłowa krzywa grzewcza – jak ją wyznaczyć

Do odpowiedniego stworzenia krzywej grzewczej nie będzie nam potrzebny żaden wzór czy skomplikowane wyliczenia. Wystarczy, że zastosujemy pewien układ zwany osiowym, gdzie oś pionowa przedstawia nam skalę temperatury tworzonej przez naszą instalację grzewczą. Natomiast oś pozioma oznaczać będzie temperaturę, która jest na dworze. Następnie na stworzony przez nas wykres nakładamy kilka krzywych, z których wybieramy tę, która będzie nam najbardziej pasować i będzie najbardziej odpowiednia dla Ciebie. Krzywa ta odzwierciedla temperaturę, jaka będzie panować w domu. Zawsze możesz zmienić ją dowolnie przesuwając w górę lub w dół modyfikując temperaturę zasilania naszego pieca, która będzie zależna od tego, jaka temperatura panuje za oknem. Należy jednak zapamiętać to, że wykres pokazuje krzywą grzania tj. im jest większa tym będzie o wiele wyższa temperatura panująca w domu.

Prawidłowe obliczanie krzywej grzewczej

Aby prawidłowo obliczyć krzywą grzewczą wystarczy zrobić trzy proste kroki. Natomiast jeśli będzie to twój pierwszy raz to nie przejmuj się jeśli coś będzie nie tak zazwyczaj pierwsza krzywa musi zostać skorygowana. Pamiętaj by nie wprowadzać poprawek od razu. A teraz trzy kroki obliczania krzywej grzewczej:

  • Zacznijmy od przeprowadzenia obliczeń różnicy między temperaturą instalacji grzewczej, a temperaturą jaką sobie założyłeś na samym początku. Podpowiem, że zazwyczaj jest to ok 20 stopni.
  • Następnie przeprowadzamy obliczenia różnicy między temperaturą, którą zaprojektowaliśmy panującą w pomieszczeniu, a temperaturą na zewnątrz.
  • Ostatnim krokiem jaki musimy wykonać to obliczenie nachylenia krzywej grzewczej, według naszych oczekiwań.

Gdy wykonaliśmy wszystkie obliczenia musimy teraz znaleźć całą dokumentację naszego kotła i porównujemy stworzoną przez nas krzywą grzewczą z tą która jest pokazana w ustawieniach fabrycznych naszego kotła.

Krzywa grzewcza dopasowana pod twoją instalację

Jeśli chcemy dobrać krzywą grzewczą powinniśmy skupić się na analizie innych krzywych, tak by przynajmniej jedna z nich pasowała nam, jeśli chodzi o temperaturę w domu podczas panowania różnych warunków atmosferycznych za oknem. Jeśli chcesz by w Twoim domu zawsze panowało takie samo ciepło. Dlatego, jeśli odpowiednio stworzymy krzywą grzewczą to przy gorącu na dworze piec się wyłączy, albo będzie tylko i wyłącznie podtrzymywało ciepło, a gdy zacznie robić się chłodno, albo już zimno to po dobrym zaprogramowaniu pieca włączy się on i zacznie podgrzewać temperaturę do takiej, jaką sobie ustaliliśmy. Wszystko po to by nie doszło do spadku wysokości temperatury poniżej danego poziomu.

Co tak naprawdę wpływa na kształt krzywej grzewczej?

Przy tworzeniu krzywej grzewczej powinniśmy także skupić się na kilku ważnych parametrach, które dotyczą nie tylko ciebie, ale także mogą dotyczyć reszty domowników. Są to między innymi:

  • Jak duże mamy straty ciepła i jak dobrą mamy izolacje w budynku,
  • Rzeczywiste odczuwanie zimna ciepła przez domowników,
  • Jak zbudowany jest budynek,
  • Jaką moc ma nasz kocioł i czy jest w pełni sprawny,
  • W jakim rejonie kraju mieszkamy i w jakiej strefie klimatycznej,
  • Jak bardzo zautomatyzowany jest kocioł oraz podgrzewacz ciepłej wody.

Dlaczego ustawiana jest krzywa grzewcza

Wielu ludzi zastanawia się po co mają tworzyć własną krzywą skoro mają już gotową fabryczną. I po co mają wyznaczać swoją czy jest to tak naprawdę potrzebne? Dzięki takiemu dopasowaniu możemy co najważniejsze zmniejszyć koszty ponoszone za ogrzewanie domu. A dodatkowo możemy zapewnić sobie temperaturę taką, jaka nam najbardziej odpowiada mimo tego, jaka pogoda jest poza domem. I po to właśnie jest potrzebna krzywa grzewcza, dzięki której będziemy mogli ustawić tak sterowniki pieca by nam odpowiadała temperatura. Jeśli jednak nie chcesz sam tego robić to w sieci istnieje wiele kalkulatorów, które wykonają te obliczenia za ciebie, mimo że nie jest to wcale takie trudne.

Co jeśli korzystamy z różnych źródeł ogrzewania domowego

Jeśli korzystamy z różnych urządzeń, które mają służyć do ogrzewania domu. Musimy dostosować tak krzywą grzewczą, aby była taka sama dla wszystkich urządzeń, bo inaczej nie uda Ci się uzyskać zadowalającej temperatury i możemy stracić własne pieniądze.

Krzywa grzewcza a komfort cieplny panujący w domu

Jeśli w swoim domu posiadasz piec kondensacyjny to tym bardziej musisz zapewnić sobie odpowiednie ciepło w swoim domu jednocześnie wykorzystując jak najbardziej moc posiadanego urządzenia. I właśnie po to będzie potrzebna Ci krzywa grzewcza by przy każdym odczycie temperatury za oknem pozwoli Ci na otrzymanie odpowiedniego komfortu cieplna, bez dodatkowego podgrzewania wszystkich pomieszczeń w domu. Krzywa ta dlatego ma tak duże znaczenie przy różnych urządzeniach odpowiedzialnych za grzanie budynku.

krzywa grzewcza

Krzywa grzewcza a temperatura panująca za oknem

Jak wiadomo krzywa grzewcza, będzie miała inny wygląd dla przykładowych 24 stopni w domu przy panującym mrozie, a inny wygląd będzie miała przy obniżeniu temperatury domowej nawet o pół stopnia. Dlatego musisz mieć z tyłu głowy to, że taka mała zmiana temperatury powoduje to, że całkiem inaczej zużywane jest paliwo prowadząc, do zwiększenia kosztów za ogrzewanie i stanie się to w pewnym momencie nieopłacalne dla użytkownika.

Ogrzewanie podłogowe i grzejniki, a krzywa grzewcza

Coraz częściej praktykowane w domach jest użycie dwóch źródeł ciepła, a mianowicie otrzymywanie ciepła z grzejników oraz ogrzewania podłogowego. W takim wypadku, gdy chcemy ustalić krzywą grzewczą, musimy tworzyć z pomocą regulatorów pogodowych. Są to urządzenia, które monitorują stan temperatury panujący za oknem. Dodatkowo mówią nam, jaka będzie odpowiednia temperatura wody używanej do ogrzania grzejników i podłogi. Oprócz regulatorów pogodowych fajnie jest użyć także regulatory pokojowe, które informują nas o tym, czy temperatura w domu jest odpowiednia. Dzięki połączeniu tych dwóch akcesoriów bez problemu zdołamy wyznaczyć krzywą grzewczą dla ogrzewania podłogowe, jak i grzejników. Warto zapamiętać, że jeśli mowa o krzywej grzewczej ogrzewania podłogowego to będzie ona miała zawsze bardzo niskie nachylenie.

Najbardziej optymalna krzywa grzewcza dla ogrzewania podłogowego

Przy ogrzewaniu podłogowym jest troszkę inaczej ponieważ działa ono najlepiej, gdy woda ogrzewająca ma niższą temperaturę do tej, która jest w grzejnikach. Tak więc przy wyliczaniu krzywej grzewczej podłogowego ogrzewania musimy wiedzieć, że przedział mieści się od 0,2 do 0,6. Dzięki temu będziemy mogli odpowiednio nagrzać nasze mieszkanie, jednocześnie nie ponosząc zbyt wysokich kosztów. Dlatego tak ważne jest ustawienie krzywej grzewczej, tak by była ona jak optymalna dla mieszkańców. Dodatkowo uważajmy na dobre użytkowanie kotła, ponieważ źle używany lub zbyt często używany może doprowadzić do szybkich usterek i utracie ciepła w naszym budynku.

Dodaj komentarz