Ile kosztuje niwelacja terenu i jak ją wykonać?

Ile kosztuje niwelacja terenu i jak ją wykonać?

Niwelacja terenu to rodzaj robót ziemnych, który wykonuje się w bardzo wielu sytuacjach. Przede wszystkim w przypadku budowy nieruchomości (domu, ale też zakładu pracy czy budynku użyteczności publicznej), tak, aby zagwarantować stabilność budynku, ale nie tylko. Nie da się bez niej obejść także przykładowo przy okazji przygotowywania terenów zielonych.

Wcześniej czy później w życiu każdego inwestora może więc przyjść taki moment, kiedy będzie musiał się nią bliżej zainteresować. W takim przypadku mogą go przede wszystkim interesować dwie kwestie: przebieg niwelacji, a także to, ile będzie musiał za jej wykonanie zapłacić. Obie te kwestie wyczerpująco wyjaśnimy poniżej.

Jak przebiega niwelacja terenu?

Niwelacja terenu może wielu osobom kojarzyć się przede wszystkim z usuwaniem nadmiaru ziemi, ale w praktyce składa się na nią także uzupełnianie ewentualnych braków w niej. Celem z zasady jest sprawienie, aby cały wyznaczony obszar był równy, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, aby przekształcić teren także w inny sposób. Jeśli na przykład projektujemy przydomowy ogródek, możemy umieścić w nim przykładowo pewne wzniesienia i stworzyć piękny skalniak.

Wyrównywanie terenu składa się z trzech etapów. Pierwszy to usunięcie humusu, czyli żyznej, wierzchniej warstwy ziemi. Warto się jej nie pozbywać, a zachować ją, aby później, już na ostatnim etapie rozsypać ją w miejscach, w których planujemy coś sadzić. Do niwelacji mogą być wykorzystywane różne maszyny w zależności od okoliczności, na przykład koparki lub spycharki.

Co dalej? Wykwalifikowani geodeci przy pomocy specjalnych urządzeń muszą dokonać precyzyjnych pomiarów działki. Kiedy już zakończą swoją pracę, nie pozostaje nic innego, niż ukształtować ziemię do preferowanego przez zleceniodawcę kształtu, po czym rozsypać wspomniany już humus. Brzmi to dość prosto, natomiast wymaga specjalistycznych maszyn, umiejętności i doświadczenia.

Jaki jest koszt niwelacji terenu?

Ciężko jednoznacznie wskazać koszt niwelacji terenu. Będzie na niego wpływało wiele czynników, takich jak chociażby rozmiar terenu, który ma być wyrównywany, a także jego lokalizacja. Tak naprawdę ciężko wskazać nawet szacunkowy koszt niwelacji bez przeprowadzenia wcześniej wizji lokalnej.

Dopiero wykonanie profesjonalnej analizy pozwala przygotować kosztorys prac. Profesjonalna firma roboty ziemne Olsztyn wykona szybko, sprawnie i za adekwatną do zlecenia cenę. Najlepiej kontaktować się przede wszystkim z tymi firmami, które działają w branży już od dłuższego czasu i zebrały przez ten okres wiele pozytywnych opinii od dotychczasowych klientów.

Dodaj komentarz