Jak poradzić sobie z komarami i kleszczami latem?

Jak poradzić sobie z komarami i kleszczami latem?

Większość z nas nie może się doczekać, aż nadejdzie lato. Im bliżej tych wyjątkowo ciepłych dni, pojawia się coraz więcej owadów, a szczególnie komarów i kleszczy. Potrafią być naprawdę uciążliwe, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nimi skutecznie radzić. Więcej informacji na temat sposobów na odstraszenie komarów i kleszczy znajdziecie poniżej.

Jak skutecznie chronić się przed komarami i kleszczami?

Jak możesz się ochronić przed komarami i kleszczami latem? Są to nieproszeni goście, których możesz się pozbyć, stosując odpowiednie produkty na komary i kleszcze dostępne w aptekach. Najczęściej mają one postać specjalnego płynu. Oczywiście to nie wszystkie metody na te owady.

W przypadku tych owadów znaczenie ma także ubiór. Im wyższa jest temperatura naszego ciała, tym komary są bardziej chętne do ataku. Ciemne ubrania w porównaniu z jasnym odzieniem szybciej pochłaniają ciepło, zatem najlepiej będzie, jeśli planując spacer, założysz na siebie jasne kolory.

W przypadku kleszczy również znaczenie mają ubrania – chcąc iść np. do lasu, zadbaj o to, abyś miał na sobie rzeczy, które ochronią Cię przed potencjalnym atakiem kleszcza. Warto, abyś założył na siebie długie spodnie (nogawki w skarpetki), koszulkę z długim rękawem, czapkę i pełne buty.

Aby uchronić się przed swędzącymi bąblami w ciepłe dni, możesz również sięgnąć po olejki eteryczne na komary i kleszcze. Jakie? Najskuteczniejsze są olejki lawendowe, pomarańczowe, rozmarynowe czy tymiankowe. Ekspresowo spłoszą one niemile widzianych gości.

Co zrobić, gdy dojdzie do ugryzienia komara lub kleszcza?

W sytuacji, gdy zaatakuje Cię komar latem, właściwie nie musisz nic robić, dolegliwości z tym związane znikną w ciągu kilku dni. Ugryzienie komara nie jest groźne, choć zdajemy sobie sprawę, że bąbel może mocno swędzieć. Wówczas możesz złagodzić objawy – w aptekach znajdziesz rozmaite preparaty na ukąszenia komarów, w których składzie najczęściej występują olejki eteryczne, alantoinę, aloes czy rumianek. Możesz także wybrać domowe sposoby takie jak np. czosnek, ocet, kruszony lód, cebula, tymianek, czy cytryna.

A co gdy dojdzie do ugryzienia kleszcza? Wówczas problem jest poważniejszy. Gdy owad dostanie się do Twojej skóry, jak najszybciej go usuń – przyda Ci się specjalna pęseta, której użyjesz do pozbycia się intruza z ciała. Gdy nie jesteś w stanie zrobić tego samodzielnie w sposób prawidłowy, zgłoś się do specjalisty. Kolejnym ważnym krokiem jest samoobserwacja całego ciała – rumień wędrujący może pojawić się nie tylko wokół ukąszenia. Miej na uwadze, że przez pierwsze godziny po pozbyciu się pasożyta miejsce ugryzienia może być czerwone i możesz odczuwać pieczenie czy swędzenie. Gdy jednak taki stan będzie utrzymywał się dłużej niż kilka dni, a Ty zaobserwujesz u siebie np. objawy grypopodobne lub zmiana zacznie się powiększać, jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Dodaj komentarz