Mata izolacyjna do pojazdu – kiedy i do czego się przydaje?

Mata izolacyjna do pojazdu – kiedy i do czego się przydaje?

Hałas i zimno to dwa niezwykle uciążliwe czynniki, które utrudniają koncentrację, obniżają komfort życia, a na dłuższą metę mogą nawet zaszkodzić zdrowiu. Mogą dać się we znaki w różnych momentach, na przykład w czasie prowadzenia pojazdu. Czy jednak musi tak być? Oczywiście, że nie.

Istnieją nowoczesne rozwiązania i produkty, które pozwalają skutecznie pozbyć się tego rodzaju problemów – i to nawet za jednym zamachem. Należą do nich między innymi wszelkiej maści maty (oraz pianki) do izolacji pojazdów.

Czym są maty izolacyjne?

W pierwszej kolejności trzeba wytłumaczyć, czym właściwie są maty izolacyjne do pojazdów. Zwykle sprzedawane są one w postaci rolek, które po rozwinięciu ukazują kwadratowy lub prostokątny kształt materiału. Mogą być stworzone z różnorakich surowców i charakteryzować się mniejszą lub większą grubością – te parametry będą wpływały na jej efektywność, zarówno, jeśli chodzi o izolację od dźwięku, jak i zimna.

Montaż mat izolacyjnych jest stosunkowo prostym zadaniem, które można spróbować wykonać samodzielnie (zawsze jest te oczywiście opcja zlecenia go specjaliście). Należy pamiętać, że przed naklejeniem maty może być niezbędne odtłuszczenie powierzchni przy pomocy specjalnego odtłuszczacza.

Tylko jeśli zadbamy o prawidłowy montaż, będziemy mieć pewność, że mata będzie trzymać się danej powierzchni i działać tak, jak powinna, więc nie należy o tym zapominać.

Do czego można wykorzystać matę izolacyjną samochodową?

Maty i pianki izolacyjne pojawiają się w coraz większej ilości pojazdów (wykorzystuje się je także do m.in. wytłumiania pomieszczeń oraz maszyn i nie tylko). Nie bez powodu – są relatywnie tanie, a dają potencjalnie naprawdę dobry efekt. Zwłaszcza jeśli zostaną odpowiednio dobrane oraz zamontowane.

Warto zauważyć, że mata izolacyjna do pojazdu, znana także pod nazwą mata termiczna, pełni kilka różnych ról jednocześnie. Po pierwsze, izoluje go od dźwięków z zewnątrz. W tym celu można umieścić matę chociażby na drzwiach czy oknach samochodu (osobowego, ale też na przykład dostawczego). To dobry sposób na zapewnienie sobie lepszej akustyki i wyższego komfortu podczas długich podróży.

Po drugie, mata izolacyjna nie bez powodu nazywana jest niekiedy termiczną. W zależności od tego, jaką dokładnie matę wybierzemy, może ona również poprawiać izolację termiczną pojazdów, zapewniając komfort termiczny o dowolnej porze roku. Wbudowany system ogrzewania pojazdu bywa awaryjny i nieskuteczny, więc taka dodatkowa izolacja często okazuje się niezwykle użyteczna.

Dodaj komentarz