Wózki widłowe – czym kierować się przy wyborze?

Wózki widłowe – czym kierować się przy wyborze?

Spektrum wykorzystania wózków widłowych jest naprawdę szerokie. Dlatego też znajdują zastosowanie w wielu branżach. Należy jednak pamiętać, że jest to sprzęt specjalistyczny i nie każdy może go obsługiwać. Żeby prowadzić wózek widłowy, trzeba posiadać specjalne uprawnienia. Bardzo ważny jest także wybór samego sprzętu, bo wózek wózkowi nierówny. Czym kierować się przy wyborze wózka widłowego? 

Dobry wózek widłowy to wydajna praca 

Ilość marek na rynku, które produkują wózki widłowe, powoduje, że wybór najlepszego sprzętu jest czasochłonnym zadaniem. Musimy sprawdzić najważniejsze parametry, rodzaj systemu napędowego i dopasować wózek widłowy do pracy, którą chcemy przy pomocy tego sprzętu wykonywać. Zacznijmy więc od systemu napędowego. W przypadku wózków widłowych mamy do wyboru jednostki napędzane gazem, olejem lub wózki elektryczne. W przypadku ciężkiej pracy poza obiektem, czyli na zewnątrz, najlepszym wyborem są wózki spalinowe. Są one co prawda droższe w eksploatacji, ale mają większy moment obrotowy silnika. W przypadku prac lżejszych spokojnie wystarczy nam wózek widłowy na gaz. 

Z kolei wózki widłowe elektryczne to najlepsze rozwiązanie do magazynów z żywnością. Nie emitują one spalin, więc są nieszkodliwe. To także dobry wybór do miejsc, w których wymagany jest niski poziom hałasu. 

Udźwig wózka widłowego 

Bardzo ważnym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę przy wyborze wózka widłowego, jest udźwig. Jeżeli wybierzemy wózek o niskim udźwigu, ale będziemy chcieli przewozić nim ciężkie przedmioty, to sprzęt może szybko ulec zniszczeniu. Dlatego dopasowanie udźwigu jest niezwykle istotne. Równie ważny co udźwig, jest dobór masztu wózka widłowego. Musi on zapewniać swobodną pracę na różnych wysokościach. A dokładniej pozwalać na podnoszenie obiektów na różne wysokości. To szczególnie ważne, kiedy mamy do czynienia z wysokimi regałami magazynowymi. 

Wózki widłowe – ogumienie sprzętu 

Kolejną rzeczą, którą musimy wziąć pod uwagę, jest rodzaj podłoża, po jakim wózek widłowy będzie się poruszał. Od tego zależy wybór ogumienia sprzętu. Na przykład w halach magazynowych najczęściej stosuje się wózki widłowe wyposażone w opony pełne. Z kolei do wózków pracujących na nierównym podłożu zakłada się opony dętkowe. Ostatnim aspektem jest łatwość manewrowania oraz promień skrętu. W przypadku małych pomieszczeń warto wybrać wózek widłowy, którym łatwo się kieruje. Natomiast w przypadku prac, które wymagają przewożenia rzeczy na większe odległości, bardzo ważna jest maksymalna prędkość wózka widłowego. 

Dodaj komentarz