Okna aluminiowe – co warto wiedzieć?
Okna aluminiowe coraz śmielej wkraczają do budownictwa jednorodzinnego. Niegdyś stosowano je głównie w budynkach użyteczności publicznej, wysokich biurowcach. Dziś wraz z nastaniem mody na proste i duże przeszklenia stolarka aluminiowa zaczyna być coraz bardziej powszechna. Lekkość konstrukcji, plastyczność i wysoka wytrzymałość powodują, że aluminiowe okna zdobywają coraz więcej zwolenników. Ponadto możliwość wykonania tzw. ciepłych profili, wypełnionych materiałem termoizolacyjnym sprawia, że okna te z powodzeniem mogą dbać o ciepło w domu. Dodatkową zaletą jest możliwość zastosowania oklein czy lakierów, dzięki czemu uzyskamy matowe lub połyskujące wykończenie a także efekt drewnopodobny. Barierą dla indywidualnych inwestorów są obecnie głównie koszty okien aluminiowych, które są znacznie wyższe niż w przypadku modeli drewnianych czy PCV. Warto jednak znać zalety okien aluminiowych aby podczas podejmowania decyzji zdecydować świadomie.
Zalety okien aluminiowych
Plastyczność – aluminium jest tworzywem bardzo plastycznym dlatego istnieje możliwość produkcji okien w przeróżnych kształtach, np. okrągłe czy łukowe. Dzięki dodatkowej zalecie jaką jest lekkość aluminiowych profili, okna takie mogą występować w bardzo niestandardowych wielkościach a ich transport i montaż nie stanowi większego problemu.
Wytrzymałość – aluminium odznacza się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, co znacznie wydłuża żywotność profili okiennych, nawet jeśli są mocno eksploatowane. Niezwykle trudno o odkształcenia, pęknięcia czy zarysowania. Trwałość aluminium sprawia, że inwestycja w stolarkę okienną, choć kosztowna, może być bardzo opłacalna w dłuższej perspektywie czasowej.
Stabilność – ta cecha jest kluczowa dla produkcji wielkoformatowych okien, dzięki czemu przy stosunkowo cienkich profilach, nawet duże okna są niezwykle stabilne. Nie potrzeba wówczas dodatkowych słupków wzmacniających, które dzieliły by taflę szyby, jednocześnie zmniejszając walory estetyczne.
Odporność – aluminium w przeciwieństwie do drewna jest zdecydowanie bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy niskie temperatury. Nie szkodzą mu także wysokie temperatury, co ma miejsce w przypadku profili z PCV. Dzięki temu okna aluminiowe są niezwykle trwałe i nie wymagają impregnacji. Utrzymywanie ich w czystości również nie stanowi problemu, gdyż aluminiowe ramy myje się bardzo łatwo a środki chemiczne nie uszkadzają struktury tworzywa.
Estetyka – wysokie walory wizualne okien aluminiowych sprawiają, że coraz częściej są one wybierane do wykańczania domów jednorodzinnych. Szczególnie nowoczesne budownictwo wraz z całą swoją minimalistyczną stylistyką rewelacyjnie współgra z prostotą aluminiowych okien. Co istotne, dostępna kolorystyka jest niezwykle bogata dlatego dobranie odpowiedniego koloru ram do reszty wnętrza nie stanowi problemu. Walory estetyczne zapewnia również możliwość wykonania dużych przeszkleń przy cienkich profilach, zwiększających ilość wpadającego do wnętrza światła.