Jak urządzić kotłownię gazową? Wrocław stawia na sprawdzone rozwiązania

Jak urządzić kotłownię gazową? Wrocław stawia na sprawdzone rozwiązania

Szacuje się, że w sezonie grzewczym nawet ¼ wydatków na mieszkanie pochłaniają te, związane z ogrzaniem czterech ścian. Dlatego to tak ważne, by przy remoncie lub budowie domu zatroszczyć się o odpowiedni system grzewczy. Pomieszczeniem, które warto szczegółowo zaplanować, jest kotłownia gazowa. Wrocław i jego mieszkańcy wybierają oszczędność i bezpieczne projekty zgodne z literą prawa.

Czym jest kotłownia gazowa?

Pomieszczenie gospodarcze, które stanowi zaplecze i wsparcie techniczne dla systemu grzewczego – to właśnie definicja kotłowni gazowej. Wrocław oraz jego mieszkańcy przez ostatnie lata sukcesywnie zmieniali stare piece tzw. kopciuchy na nowoczesne rozwiązania grzewcze, dlatego w wielu domostwach zaistniała potrzeba stworzenia takiej przestrzeni jak kotłownia gazowa.

Jakie wymagania techniczne musi spełniać kotłownia gazowa? Wrocław dba o bezpieczeństwo

Aby kotłownia gazowa działała sprawnie, była bezpieczna dla domowników oraz komfortowa w obsłudze, a także spełniała wymagania prawne, jej budowa musi opierać się na kilku niezbędnych parametrach i warunkach. Konkretne rozwiązania techniczne zależą od źródła ciepła, na jakie się zdecydujemy: tak zwane „brudne” rozwiązania, takie jak kocioł stałopalny, lub „czyste” rozwiązania np. pompy ciepła czy kotły gazowe.

Wśród podstawowych wymagań można wymienić takie rozwiązania, jak:

  • stały dostęp do bieżącej wody,
  • dostęp do instalacji kanalizacyjnej,
  • solidne, dźwiękoszczelne drzwi, które będą stanowić barierę dla hałasów wydawanych przez pracujące maszyny,
  • pomieszczenie powinno znajdować się w piwnicy lub na ostatniej kondygnacji budynku,
  • minimalna wysokość pomieszczenia powinna wynosić 2,2 metry lub 1,9 metra w przypadku pomieszczeń z wentylacją,
  • podłoga oraz ściany kotłowni gazowej powinny być wykonane z materiałów niepalnych,
  • kotłownia musi posiadać niezamykany otwór wentylacji nawiewnej (o minimalnej powierzchni 200 cm2).

Należy również podkreślić, że montaż urządzeń grzewczych w kotłowni powinien nastąpić dopiero po ukończeniu wszelkich prac budowlanych. Nie można dopuścić do sytuacji, w której pompa ciepła będzie montowana w powietrzu, ponieważ mogłoby to doprowadzić do jej uszkodzenia.

Kotłownia gazowa Wrocław – sięgnij po wiedzę profesjonalistów z Instal Technik

Szukasz firmy, która zajmuje się instalacją profesjonalnych systemów grzewczych, w tym kotłowni gazowych? Wrocław stawia na usługi Instal Technik, która od lat wdraża i edukuje w zakresie nowoczesnych, energooszczędnych systemów cieplnych. Poznaj szczegółową ofertę na instaltechnik.pl i zadbaj o właściwe ogrzanie Twoich czterech kątów.

Dodaj komentarz