Jak sadzić tuje krok po kroku? Kilka sprawdzonych porad

Jak sadzić tuje krok po kroku? Kilka sprawdzonych porad

Jak sadzić tuje krok po kroku? Kilka sprawdzonych porad

Tuje to bez dwóch zdań jedne z najczęściej spotykanych oraz najpiękniejszych roślin iglastych. To właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie urozmaicić wygląd swojego ogrodu, uchronić się od wzroku wścibskich sąsiadów, czy też nieprzyjemnego wiatru. Jednak jak sadzić tuje? Kiedy rozpocząć ich sadzenie? W jakim miejscu powinny znajdować się żywotniki? 

Tuje w pełnym słońcu czy cieniu? 

Z uwagi na to, iż wyróżniamy wiele rodzai tego typu krzewów, przed ich zasadzeniem powinniśmy uwzględnić wymagania danej odmiany. Najczęściej jednak spotkamy się z tujami, które swój zdrowy wygląd oraz prawidłowy proces wzrostu zawdzięczają promieniom słonecznym. Oznacza to, że większość żywotników należy sądzić w miejscach pełnych słońca, bądź ewentualnie w półcieniu. Pełny cień może zaszkodzić rośliną lub spowolnić ich wzrost. Ponadto żółte tuje posadzone w zacienionym miejscu nie uzyskają pięknej, intensywnej barwy. Kolejnym niezwykle ważnym aspektem jest wilgotność gleby. Ziemia powinna być dość wilgotna, gdyż ułatwi to przyjęcie się tuj. 

Kiedy najlepiej sądzić żywotniki? 

Na okres, w jakim powinniśmy posadzić rośliny, wpływa sposób ich wcześniejszego umiejscowienia. Tuje znajdujące się w doniczkach mogą być sadzone w trakcie okresu ich wzrostu, czyli wiosną oraz jesienią. Natomiast żywotniki, które wykopujemy dopiero podczas zakupu, powinny zostać posadzone między majem a kwietniem bądź wrześniem, a październikiem. Wtedy wówczas okres ich silnego wzrostu dobiega końca, co pozytywnie wpływa na ukorzenienie się roślin. 

Jaka odległość powinna być między tujami?

Na odległość, w jakiej posadzimy tuje, wpływa zarówno odmiana, jak i nasze osobiste preferencje, dotyczące efektów. Jeżeli zależy nam na jednolitym żywopłocie, tuje muszą znajdować się stosunkowo blisko siebie. Należy jednak pamiętać, że krzewy powinny mieć wystarczająca dużo miejsca na swobodny wzrost ich boków. W przypadku, kiedy sądzimy tuje szmaragdowe najlepiej sprawdzi się odległość od 50 do 80 centymetrów, a od 70 do 80 centymetrów, jeżeli wybieramy krzewy brabant. Z kolei, gdy planujemy wykorzystać owe riśliny iglaste jako dekoracje, tym samym urozmaicając swój ogród, powinniśmy zwiększyć odległość, wedle własnych preferencji osobistych. 

Jak posadzić tuje?

Sadzenie krzewów to zarazem najistotniejszy i najprostszy krok. W pierwszej kolejności musimy usunąć z miejsca, w którym planujemy sadzić tuje wszystkie chwasty. Następnie przy użyciu szpadla należy wykopać dziurę na głębokość i szerokość dwukrotnie większą od bryły korzeniowej. Ostatnim elementem jest umieszczenie korzeni tui w wykopanej przez nas dziurze i zasypanie ich ziemią. Posadzony krzew możemy podlać odpowiednią ilością wody, a następnie obserwować proces jego wzrostu.

Dodaj komentarz