Obrzeże ogrodowe – jaki materiał wybrać na jego budowę?

Obrzeże ogrodowe – jaki materiał wybrać na jego budowę?

Obrzeże ogrodowe to najlepszy sposób na rozgraniczenie przestrzeni i podzielenie jej na strefy. Dzięki takim elementom ogród prezentuje się spójnie i estetycznie, a przestrzeń jest harmonijna i uporządkowana. Jaki materiał wybrać na obrzeże trawnikowe? Które tworzywo jest najlepsze?

Po co obrzeże trawnikowe?

Obrzeże spełnia bardzo ważną funkcję w ogrodzie. Jego zadaniem jest estetyczne wydzielenie przestrzeni na tle trawnika. Obrzeże jest swoistym rozgraniczaniem, które porządkuje przestrzeń. Można nim odgradzać rabaty kwiatowe, klomby, ozdobne krzewy czy ścieżki i alejki ogrodowe. Przy pomocy takich materiałów można wygodnie oddzielić powierzchnie wyłożone korą, ozdobnym kamieniem czy żwirem. Rozgraniczenie w postaci obrzeża ogrodowego jest świetnym rozwiązaniem. Dzięki nim trawa nie wdziera się do rabat, co sprawia, że poszczególne elementy ogrodu prezentują się atrakcyjnie. Obrzeże ogrodowe jest istotnym elementem dekoracyjnym i podnosi estetykę przestrzeni zielonej. To rozwiązanie bardzo uniwersalne, które pasuje do ogrodów, utrzymanych w różnych stylistykach. Z pomocą obrzeży ogrodowych można zaprojektować przestrzeń w sposób funkcjonalny, estetyczny i trwały.

Z czego można zrobić obrzeże w ogrodzie?

Takie obramowanie może być wykonane z różnych materiałów. Do najpopularniejszych rozwiązań należą:

  • obrzeża z betonu architektonicznego,
  • z metalu,
  • obrzeża z tworzywa sztucznego,
  • z kamienia,
  • obrzeża z kostki brukowej lub granitowej,
  • z drewna.

Do najtrwalszych należą obrzeża wykonane z betonu i z kamienia. To materiały o dużej wytrzymałości mechanicznej. Cechują się odpornością na niekorzystne czynniki atmosferyczne, takie wilgoć, mróz czy promieniowanie UV. Dzięki takim właściwościom obrzeże pozostaje w doskonałej kondycji przez długi czas. Do najmniej trwałych należą obrzeża z plastiku, który pod wpływem ujemnych i wysokich temperatur ulegają zniszczeniom. Mogą pękać i płowieć, co wpływa negatywnie na estetykę ogrodu. Do podatnych na uszkodzenia należą także obrzeża z drewna. Pod wpływem wilgoci tracą swój pierwotny kształt.

Obrzeże ogrodowe gwarantem estetyki

Już na etapie projektowania ogrodu trzeba podjąć decyzję z jakiego materiału wykonać obrzeże. Wybór jest naprawdę spory, co może nastręczać pewne trudności z podjęciem właściwej decyzji. Warto jednak wybrać obrzeże solidne i trwale, które posłuży na lata. Inwestycja jednorazowa jest zawsze opłacalna. Dobrym rozwiązaniem jest obrzeże z betonu, kamienia, kostki granitowej. To materiały nie tylko wytrzymałe, ale także bardzo estetyczne. Rynek oferuje bogaty wybór produktów w rozmaitych kolorach i wykończeniach powierzchni, np. gładkiej lub łupanej. Dzięki temu można idealnie dopasować obrzeże do stylistyki ogrodu. Eleganckie i trwałe obrzeże ogrodowe jest gwarantem estetyki przestrzeni zielonej.

 

 

Dodaj komentarz