Zaprojektuj ogród na wiosnę

Zaprojektuj ogród na wiosnę

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią ogrodowe porządki. Natura powoli budzi się do życia. Na krzewach możemy zauważyć już pierwsze pączki, a na trawie nieśmiałe przebiśniegi. Wiosna to najlepsza pora na to, by zadbać o swój ogród. Wiele gatunków roślin wręcz wymaga posadzenia wczesną wiosną, np. słoneczniki, których nasiona nie boją się nocnych przymrozków. Zadbany ogród stanie się miejscem odpoczynku i ucieczką od dnia codziennego. Dlatego, czy to wolnostojąca działka, ogród przydomowy, lub mały ogródek graniczący z blokiem mieszkalnym, strefa zielona jest bardzo istotnym elementem. Jak zadbać o ogród na wiosnę?

Sprzątanie ogrodu po zimie

Urządzanie ogrodu http://e-zielonaoaza.pl/ trzeba zacząć od wiosennych porządków. Jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią, to pierwszym krokiem powinno być zgrabienie starych liści i pędów. W przypadku krzewów i roślin drzewiastych trzeba uciąć suche części – połamane oraz słabe i cienkie gałązki. Jeśli posiadasz zeszłorone rabaty kwiatowe, to możesz już usunąć zimowe nakrycia. Po uporządkowaniu ogrodu można zabrać się za projektowanie tego małego krajobrazu. Dla ułatwienia wizualizacji, warto rozrysować sobie przestrzeń zieloną i zaznaczyć ile miejsca chce się przeznaczyć na trawnik, ile na rabaty kwiatowe i ile na krzewy większe. Dla osób mających więcej czasu i zapału do ogrodnictwa, dobrym pomysłem jest również wygospodarowanie dodatkowego miejsca na zakątek ziołowo-warzywny lub owocowy. Własnoręcznie wyhodowane i zebrane maliny albo herbata z ogrodowej  mięty z całą pewnością dostarczy niemałej satysfakcji. Przebywanie w estetycznym i połączonym z naturą miejscem jest formą relaksu dla ciała i umysłu oraz odskocznią od codzienności. Dlatego o ogród warto zadbać jak najwcześniej, tak aby przebywanie w nim sprawiało nam jak najwięcej przyjemności. 

Ogród na wiosnę: sposób na trawnik 

Ogrodowe prace http://e-zielonaoaza.pl/ najlepiej zacząć od trawnika. To on też zajmuje najwięcej miejsca i staje się centralnym punktem strefy zielonej. Dlatego wydziel sobie przestrzeń trawnikową i zaznacz ją małymi kijkami. Następnym krokiem jest przygotowanie gruntu. Podstawowym zabiegiem przy zakładaniu trawnika jest spulchnienie i użyźnienie ziemi. W tym celu najlepiej jest wykorzystać glebogryzarkę. Jeśli nie masz dostępu do takiego sprzętu, to możesz zastąpić go łopatą i grabiami. Natomiast jeżeli trawnik już posiadamy i tylko chcemy go odświeżyć, to powinniśmy wykonać zabieg wertykulacji. Polega on na pionowym nacinaniu wierzchniej warstwy gleby przy użyciu mechanicznego wertykulatora lub narzędzi ręcznych. Zabieg wertykulacji oczyszcza trawę z mchu i zalegających martwych roślin. 

Dodaj komentarz