Hortensja ogrodowa- jak przycinać, aby pięknie kwitła.

Hortensja ogrodowa- jak przycinać, aby pięknie kwitła.

Hortensja ogrodowa jest obecnie bardzo popularnym kwiatem ogrodowym. Pochodzi z Azji południowej i wschodniej. Jej piękne duże i okrągłe kwiaty zdobią ogród latem i jesienią, a suche kwiatostany również zimą. Jest mało wymagająca i długowieczna, jeżeli tylko odpowiednio o nią zadbamy.
<h2>Uprawa i pielęgnacja</h2>
Hortensja ogrodowa w naszym klimacie czuje się bardzo dobrze, jeżeli tylko będziemy o nią odpowiednio dbać, to z pewnością wynagrodzi nam to, pięknie kwitnąc.
Wystarczy tylko:
• posadzić roślinę w miejscu cienistym i wilgotnym,
• koniecznie w glebie żyznej i bogatej w próchnicę,
• nie dopuścić do przesychania ziemi, utrzymywać wilgotność ziemi,
• nawozić roślinę wiosną i latem,
• zabezpieczyć roślinę na zimę otulając ją agrowłókniną.
Hortensja ogrodowa może być posadzona zarówno bezpośrednio w ziemi, możemy ją kupić również w doniczce, jak i przechowywać na tarasie lub balkonie, ale spotkać też można ją w kwiaciarni w bukietach i wiązankach. Występuje w wielu barwach-o kwiatach niebieskich, różowych, białych i dwubarwnych. Kolor hortensji uzależniony jest od ziemi i jej odczynu. Im bardziej kwaśna ziemia, tym większe prawdopodobieństwo odcienia niebieskiego.
<h2>Jak przycinać hortensję, aby obdarowywała nas pięknymi kwiatami każdego roku?</h2>
Otóż trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że odmiana ogrodowa hortensji kwitnie na pędach zeszłorocznych, więc pod żadnym pozorem, nie obcinamy pędów, gdyż możemy obciąć pąki kwiatowe.
Cięcie potrzebne jest tylko wtedy:
• jeżeli kwiat posiada pędy suche i martwe, to możemy je wyciąć u samej podstawy rośliny. Wykonując tę czynność, przygotowujemy miejsce dla nowych kwiatostanów,
• tniemy pędy zawsze na ukos i zawsze podczas suchej pogody, nie doprowadzi to do utrzymywania się wody na pędach i choroby grzybiczej.
• pamiętajmy, aby zaczekać z wycinaniem pędów do marca/kwietnia, aby być pewnym, czy pędy są martwe, czy żywe. Będziemy widzieć wtedy odbijające się żywe pędy,
<h2>Co zrobić, jeżeli hortensja mimo naszych starań nie zakwitła ?</h2>
Najczęstszym powodem jest przemarznięcie pędów z zawiązanymi na nich pąkami, dlatego tak istotne jest zabezpieczenie rośliny na sezon zimowy i odkrycie jej dopiero wiosną. Nie dajmy się zwieść pierwszym promieniom słońca w dzień, gdyż często się zdarzają przez długi czas nocne przymrozki, które właśnie powodują, że nasza roślina przemarza.
Inną przyczyną może być choroba, która również dopada hortensje ogrodowe. Werticilioza-jest to bardzo podstępna choroba i ciężko odratować roślinę, jej zaatakowany system korzeniowy niestety doprowadza do obumarcia rośliny. Więdną wtedy pędy, a liście przybierają żółte odbarwienia. Jeżeli natomiast na liściach pojawi się mszyca, wystarczy zrobić oprysk, który powtarzamy dwukrotnie w odstępie kilkudniowym.
Hortensja ogrodowa to roślina, która przy odrobinie chęci i zastosowaniu praktycznych rad, będzie piękną ozdobą naszego ogrodu, balkonu czy też tarasu.

 

Dodaj komentarz