Stylowe, nowoczesne aranżacje dla wielbicieli wnętrz pełnych dekoracji

Stylowe, nowoczesne aranżacje dla wielbicieli wnętrz pełnych dekoracji

Estetycznie urządzone i pełne ukochanych drobiazgów wnętrza sprawiają, że mieszkanie wygląda nie tylko niezwykle przytulnie, ale też pomaga oddać charakter właścicieli. Obecnie panujące trendy przychylają się raczej ku minimalistycznej stylistyce, nie oznacza to jednak, że style garściami czerpiące z pełnych przepychu minionych dekad wyszły z mody. Wręcz przeciwnie, dziś domy urządzone w stylu glamour, art deco czy boho cieszą się dużą popularnością. Nowoczesne podejście do tematu sprawia, że dekoracje dobierane są w sposób przemyślany, w związku z czym to, co niegdyś mogło wyglądać nieco kiczowato, dziś skłania się raczej w stronę subtelnej elegancji. Modernistyczne rozumienie nie oznacza jednak odejścia od charakterystycznych wyróżników wyżej wymienionych nurtów – bogatych zdobień, przykuwających wzrok akcentów i odważnych połączeń kolorów. Dziś tego typu aranżacje przykuwają wzrok, a zarazem nadają wnętrzom charakterystycznej aury. Tak urządzone mieszkania doskonale sprawdzają się w przypadku osób, które nie utożsamiają się z minimalistycznym hasłem „mniej znaczy więcej” i nie do końca zgadzają się z tym, że we wnętrzach dominować powinny funkcjonalne przestrzenie i proste formy. Dlatego bogato zdobione pokoje pełne są antyków, oryginalnych tapet czy stylowych motywów zdobniczych. Co zatem wyróżnia najpopularniejsze nurty i jak wprowadzić ciekawe, a przy tym interesujące aranżacje do swojego domu?

Glamour, czyli luksus i blask

Styl glamour narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach trzydziestych ubiegłego wieku i początków okresu nazwanego później Złotą Era Hollywood. To właśnie wtedy ikony kina takie jak Jean Harlow i Vivien Leigh, a później Ava Gardner, Marilyn Monroe i Audrey Hepburn budziły podziw całego świata. Sensację budziły wspaniałe kreacje z czerwonego dywanu i drogocenna, zapierająca dech w piersiach biżuteria, ale również doniesienia o życiu prywatnym gwiazd, w tym nowinki o ich wspaniałych posiadłościach czy pełnej przepychu codzienności. Tak właśnie narodził się styl glamour – zachwycający blaskiem i blichtrem, pełen wystawnych akcentów. Słowo glamour trudno jest jednoznacznie zdefiniować, stanowi jednak esencję luksusu, czaru i splendoru, lecz również elegancji. Tym samym stanowi ono swoiste przeciwieństwo minimalizmu, gdzie wnętrza mają być przede wszystkim praktyczne, pozbawione zbędnych ozdób i odznaczające się poczuciem ładu i harmonii. Aranżację czerpiące ze stylistyki glamour skłaniają się raczej w stronę wytwornego szyku. Warto bowiem pamiętać, że z blichtrem łatwo jest przesadzić, a nadmiar antyków, złotych ornamentów i marmurowych powierzchni może sprawić, że wnętrza balansować będą na granicy dobrego smaku. By uniknąć przesadzonego czy wręcz kiczowatego efektu, warto zachować umiar w dekorowaniu przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że rezygnować trzeba z głównych wyróżników glamour – wyraźnych inspiracji sztuką epoki baroku, efektownych motywów zdobniczych i drobiazgów, które nadają mieszkaniu delikatnej aury luksusu i tajemnicy.

Efektowne zdobienia i nowoczesne kontrasty

Nie ma chyba koloru, który bardziej kojarzył się ze stylistyką glamour, niż barwy złota. Dlatego właśnie on dominuje we wnętrzach, często w połączeniu z bielą i czernią. Nie brak również osób, które decydują się na wprowadzenie korespondujących ze złotymi akcentami odcieni różu, lub decydują się zastąpić go niemniej szykownym kolorem srebrnym. Często spotyka się wykorzystanie wypolerowanych, odbijających światło materiałów, takich jak wyżej wspomniany marmur. Dzięki temu powierzchnie nie tylko sprawiają wrażenie rozświetlonych, ale również większych niż w rzeczywistości, co wykorzystać mogą właściciele mieszkań o mniejszym metrażu. Z kolei w większych pokojach pozwolić można sobie na ciemne, często wręcz czarne ściany lub podłogi. W aranżacjach glamour nie brak też przykuwających uwagę akcentów, dlatego świetnie sprawdzą się ornamenty w odcieniach zdecydowanego różu, bordo, purpury, czy żywego błękitu. Kolory detali przywodzić na myśl mogą również barwy kamieni szlachetnych, takich jak turkusy, szafiry i rubiny. Wrażenie uzupełniają efektowne, zazwyczaj bogato zdobione meble. Przeglądając inspiracje, wyraźnie zauważyć można, że szerokie, pikowane sofy w geometrycznych formach stanowią często centralny punkt salonu. Obicia mogą być również wykonane z przyjemnych w dotyku tkanin przywodzących na myśl luksusowe materiały, takie jak welur i aksamit. Dużą wagę przywiązuje się również do dodatków – widowiskowych, kryształowych żyrandoli, eleganckich świeczników i lamp czy bogato zdobionych zasłon, często przyjmujących formę masywnych kotar. By uniknąć efekty przeładowania pomieszczenia, warto postawić również na lekkie, współczesne elementy, takie jak szklane stoliki do kawy bądź stylowe, wykonane z metalu etażerki.

Sztuka dekorowania

Przykuwające wzrok ornamenty i ozdoby mają duże znaczenie również w aranżacjach utrzymanych w stylu art deco, na co zresztą wskazuje sama nazwa – w tłumaczeniu określenie „art deco” to nic innego, jak sztuka dekorowania. Początki nurtu sięgają dwudziestolecia międzywojennego, a do cech charakterystycznych zaliczyć można z pewnością subtelną emanację luksusem, idącym jednak w parze z dobrym wykonaniem i eleganckimi stylizacjami. Wnętrza wyglądają niczym żywcem wyjęte z kultowej powieści Wielki Gatsby autorstwa Francisa Scotta Fitzgeralda, która zresztą zaliczana jest do jednych z najbardziej utożsamianych z nurtem art deco książek. Propagatorzy nurtu dużą wagę przykładali do wydobycia piękna nawet ze zwyczajnych, jak mogłoby się zdawać, przedmiotów użytkowych. Dlatego nawet sprzęty takie jak wazony czy naczynia przybrać mogą formę małych dzieł sztuki. Nie brak również gładkich, opływowych linii i kształtów nawiązujących do geometrycznych brył. Współczesne aranżacje wykorzystują modernistyczne akcenty, które jednak nawiązują do klasycznych założeń stylu. Jeżeli chodzi o wystrój, styl art deco dopuszcza wykorzystanie pełnej palety barw – oczywiście przy zachowaniu pewnego umiaru, by nie doprowadzić do efektu przeładowania czy braku spójności. Obecnie wiele osób za punkt wyjściowy przyjmuje ciemne odcienie, często spotyka się więc brązowe, granatowe, ciemnozielone, czy nawet czarne elementy na tle eleganckich, kremowych ścian. Nie brak również dyskretnych akcentów złota, często pojawiającego się na bogato zdobionych tapetach (które również są cechą charakterystyczną art deco). We wnętrzach doskonale komponować będą się również stonowane, przydymione pastele oraz pojedynczo rozmieszczone, mocne kolory, a zwłaszcza szafirowy i turkusowy.

Styl art deco we wnętrzu

Wiele osób decyduje się również na użycie klasycznych drewnianych podłóg, które pomogą podkreślić subtelny blask i elegancję wnętrza. Warto przy tym szukać tych wykonanych z ciemnego drewna. Będą one nie tylko funkcjonalne, ale i nawiązywać będą barwą do reszty znajdujących się w pokoju elementów. W mniejszych mieszkaniach świetnie prezentować się będą również podłogi wykonane z błyszczących płytek lub marmuru – ponieważ doskonale odbijają one światło, pomogą sprawić, że wnętrza wydawać będą się optycznie powiększone. W mieszkaniach w stylu art deco spotkać można również drewniane, często masywne meble. W odróżnieniu od minimalistycznych czy skandynawskich nurtów, w których chętnie sięga się po naturalnie jasne drewno (na przykład sosnowe czy brzozowe), w przypadku art deco ciemny kolor pomoże dyskretnie podkreślić luksusowy charakter wnętrza. Urządzając salon, w centralnym punkcie postawić można kanapę lub sofę, pod ścianą natomiast doskonale prezentować będzie się stylowa komódka lub bogato zdobiony sekretarzyk. Szukając dodatków, takich jak zasłony, poduszki czy klosze lamp, warto poszukać tych w mocnych barwach, takich jak fuksja czy turkus. Warto zwrócić uwagę, że jednym z wyróżników stylu, obok wykorzystania geometrycznych kształtów, jest wykorzystanie wzornictwa nawiązującego do motywów roślinnych lub zwierzęcych. Kwintesencją dekoracji w stylu art deco będą więc na przykład ciemnozielone poduszki kanapowe uszyte z przyjemnego w dotyku, a zarazem eleganckiego materiału, takiego jak satyna i ozdobione wzorem z wyhaftowanych, złotych liści. Charakterystyczne we wnętrzach art deco są również niezwykle często spotykane antyki oraz lustra, zwłaszcza te w ozdobnych, złotych lub srebrnych ramach.

Inne spojrzenie na dekoracje, czyli new bohemian

W odróżnieniu od glamour i art deco new bohemian (znany też jako boho) to styl, który rozpoznawalność zyskał dopiero stosunkowo niedawno. Często mówi się, że jest to stylistyka chętnie przyjmowana przez osoby kreatywne, z zacięciem artystycznym oraz lubiące wszystko to, co oryginalne. Nie sposób się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, warto jednak dodać również, że we wnętrzach utrzymanych w tym stylu widać wyraźną inspirację wpływami różnorodnych kultur (kiedyś zresztą styl boho był lepiej znany jako etno, czyli czerpiący z kultur ludowych, zarówno tych europejskich, jak i amerykańskich czy afrykańskich). Nowoczesne podejście do boho wciąż opiera się na etnicznych inspiracjach. Ciekawostką jest również fakt, że mimo że styl ten niejako przeciwstawia się minimalistycznym założeniom, trudno nie dostrzec jest pewnych elementów wspólnych z równie ostatnio popularnym nurtem skandynawskim. Jak zatem prezentują się wnętrza boho?

Etniczne inspiracje i naturalne materiały

Bazą dla mieszkań urządzonych w nurcie etnicznym mogą być wnętrza utrzymane w odcieniach ciepłej bieli. Stanowić będą doskonały punkt wyjściowy dla różnego rodzaju ozdobnych elementów, a równocześnie sprawiać będą spójne, przytulne wrażenie. W pomieszczeniach dominują również kolory ziemi – dyskretne beże, miodowe odcienie żółci, zgaszona czerwień (tonacją przypominająca cegły) czy zielenie nawiązują do naturalnie występujących w przyrodzie barw. Naturalne są również materiały, z których wykonane są meble i sprzęty. Miłośnicy stylistyki boho chętnie wykorzystują drewno, bambus i wiklinę. Zasłony, obicia i obrusy wykonane są często z lnu i bawełny, z którymi niezwykle dobrze komponują się sznurkowe dywany. Klimatu pomieszczeniom nadają również akcenty, w których wyraźnie widać inspiracje innymi kulturami. Mogą to być przywiezione z wakacyjnych wojaży pamiątki, jak i też prezenty od przyjaciół-podróżników. W założenia nurtu doskonale wpisują się również ozdoby wykonane ludzką ręką – mogą to być ceramiczne figurki, drewniane naczynia czy gliniane wazony. Charakterystyczne są również oryginalne meble, takie jak wiszące fotele lub hamaki. Naturalny klimat wnętrza pomoże podkreślić również roślinność, która doskonale sprawdzi się w roli dekoracji.

Dodaj komentarz