Agrowłóknina – jak stosować?

Agrowłóknina – jak stosować?

Okres zimowy już na dobre zawitał do wszystkich rejonów, co oznacza, że czas również pomyśleć o naszych roślinach. Niektóre z nich z pewnością nie poradzą sobie bez odpowiedniej ochrony. Coraz częściej stosowanym materiałem do okrywania roślin jest agrowłóknina. Okrycie tego rodzaju cechuje się przede wszystkim odpowiednią lekkością, dzięki czemu nie obciąża oraz nie uszkadza roślin. Posiada również właściwości przepuszczania wilgoci, a także światła i powietrza. Dzięki temu pozwala na kontrolowanie procesów wegetacyjnych naszym roślinom. Przedstawiamy rodzaje agrowłókniny oraz podpowiadamy, w jaki sposób odpowiednio je stosować.

Agrowłóknina biała zimowa

Najczęściej materiał używa się do okrywania roślin na zimę. W takim przypadku stosowana jest agrowłóknina biała o grubości 50 g/m2, która sprzedawana jest często jako odmiana zimowa. Materiał tego rodzaju znajduje swoje zastosowanie w ochronie iglaków, winorośli, róż, wrzośców, rododendronów oraz innych gatunków nieodpornych na negatywne działania zimy. Szczególnego ocieplenia wymagają te okazy, które znajdują się w miejscach narażonych na mroźny wiatr. W uprawach działkowych agrowłókninę zimową można stosować do ochrony wielu gatunków warzyw, takich jak por, szpinak czy zimująca pietruszka. Dla większości roślin materiał powinno się zastosować od razu po wystąpieniu pierwszych przymrozków i pozostawić aż do wiosny.

Agrowłóknina biała wiosenna

Amatorzy uprawiający na swoich działkach warzywa mogą wykorzystać także lżejszą agrowłókninę białą o grubości 17 g/m², 19 g/m² lub 23 g/m², określaną również jako wiosenna. Celem materiału tego rodzaju jest ochrona przed wahającymi się temperaturami, a także przed opadami i gradobiciem. W szczególności powinno się stosować w przypadku warzy takich jak: sałata, kapusta wczesna, kapusta pekińska, kalarepa, kalafior, rzodkiewka, rzodkiew, marchew, seler, wczesne odmiany ziemniaków, papryka, truskawki. Najlepsze efekty ochronne można otrzymać przy nałożeniu przy wilgotnej powierzchni gleby.

Agrowłóknina czarna ściółkująca

Materiał tego rodzaju służy przede wszystkim do ściółkowania gleby. Do tego celu wykorzystywana jest agrowłóknina czarna o grubości 50g/m². Zabezpiecza to rośliny przed rozwojem chwastów, szkodnikami glebowymi i pomaga utrzymać wilgoć w glebie. Przyspieszenie wzrostu rośliny i systemu korzeniowego jest możliwy dzięki utrzymaniu odpowiedniej temperatury przy powierzchni gleby. Najlepsze wyniki można uzyskać przy stosowaniu w przypadku warzyw ciepłolubnych, takich jak pomidory, ogórki, papryka, melon, arbuz, a także sałata i truskawki. W odróżnieniu od często stosowanej folii, agrowłóknina pozwala na dostęp wody do gleby, dzięki czemu rośliny odpowiednio się rozwijają.

Dodaj komentarz