Łąka kwietna w ogrodzie. Czy to możliwe?

Łąka kwietna w ogrodzie. Czy to możliwe?

Łąka kojarzy się z zamiejskimi terenami, rustykalnym klimatem i obszarami niezamieszkałymi przez ludzi. Tymczasem okazuje się, że piękną łąkę można mieć na wyciągnięcie ręki, bo w swoim ogrodzie.

Zalety posiadania łąki kwietnej

Łąki kwietne oferowane przez panilaka.pl oprócz swej niewątpliwej urody, mają szereg ogromnych zalet. Jedna z największych jest bioróżnorodność. Łąka daje schronienie wielu gatunkom owadów, płazów oraz małych ssaków. Staje się dla nich domem, w którym rozmnażają się i egzystują. Łąki kwietne są pełne miododajnych roślin, z których pszczoły zbierają niezbędny do produkcji miodu pyłek. Oprócz tego łąki składają się z wielu rodzajów roślin, które tworząc złożony system korzeniowy absorbują wodę korzystnie wpływając na bilans wód gruntowych. Dodatkowo jedną z największych zalet kwietnej łąki jest fakt, że swoją niewątpliwą urodą upiększa okolicę.

Założenie łąki kwietnej ma również szereg zalet z punktu widzenia ekonomii. Jest łatwiejsza w utrzymaniu niż trawnik, bowiem nie wymaga częstego koszenia, a dzięki temu koszty utrzymania maleją. Odpadają wydatki związane z paliwem do kosiarki, koszty urządzenia i jego eksploatacji oraz samego koszenia. Dodatkowo łąki kwietne dobrze znoszą suszę, a co za tym idzie potrzeba podlewania jest ograniczona. Ponadto nie ma potrzeby stosowania specjalistycznych nawozów oraz pielenia. Dzięki temu łąki kwietne są ekologiczne.

Zakładanie łąki kwietnej

Żeby cieszyć się piękną łąką nie trzeba dużo wysiłku, gdyż założenie jej jest proste. Może odbywać się na dwa sposoby.

Pierwszą metodą założenia łąki jest wysianie jej na wyczyszczonym obszarze. To znaczy, że przeznaczony do tego celu teren należy przekopać i wyczyścić z korzeni i pozostałości po innych roślinach. Na tak przygotowane podłoże należy wysiać odpowiednią mieszankę nasion, podlać je i czekać aż wzejdą. Później już można się cieszyć piękną łąką.

Drugą metodą zakładania łąki jest dosiewanie nasion kwietnych do istniejącego już trawnika. Oczywiście należy wtedy zaprzestać koszenia danego terenu. Jednak ta metoda może okazać się nieskuteczna, gdyż może zdarzyć się tak, że trawa zagłuszy wschodzące siewki kwiatów. Jeśli zależy nam na pewnym efekcie lepiej zdecydować się na zakładanie łąki pierwszą metodą.

Dodaj komentarz