Utrzymanie czystości w domu – 5 najlepszych porad

Utrzymanie czystości w domu – 5 najlepszych porad

Masz już dość wiecznego kurzu? Marzysz o tym, by Twój dom lśnił czystością? Nie jest to wcale takie trudne, jak się wydaje. Ważne jest, żeby pamiętać, że aby sprzątać lepiej, wcale nie trzeba sprzątać więcej. Wystarczy stosować się do paru wskazówek, które przy regularnym stosowaniu pomogą utrzymać porządek raz a dobrze. Oto parę nawyków, które pomogą Ci sprzątać mniej, a efektywniej:

1. Zadbaj o organizację w domu


Znasz to uczucie, kiedy po raz kolejny nie możesz znaleźć swojego portfela, słuchawek, albo ulubionego swetra? Dzieje się tak dlatego, że w Twoim domu przedmioty nie mają swojego stałego miejsca. Sprzątanie zacznij od ustalenia, gdzie jaka rzecz w domu ma leżeć – jedyne, czego musisz potem pilnować, to odkładania konkretnej rzeczy na miejsce po każdym użyciu. Pomoże Ci to nie tylko utrzymać porządek, ale również oszczędzi czas na szukaniu zagubionego przedmiotu. Trudne? Ani trochę!

2. Wietrzenie


Zanim uzbroisz się w armię ścierek i mopa, poświęć chwilę na otwarcie na oścież wszystkich okien w Twoim domu. Takie przewietrzenie nie tylko pozwoli pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, które mogą gromadzić się np., w kuchni, czy w łazience, ale również zapobiegnie ponownemu osadzaniu się kurzu w trakcie odkurzania. Jeśli posiadasz taras lub balkon, możesz również wystawić swoją pościel na zewnątrz, aby ponownie nabrała świeżości.

3. Sprzątaj pokój po pokoju

Nie warto zabierać się za wszystko naraz. Jeśli jednocześnie będziesz sprzątać salon, kuchnię i sypialnię, szybko dostrzeżesz, że dużo czasu marnujesz na przechodzeniu z pokoju do pokoju. Zacznij od jednego pomieszczenia i przemieszczaj się do kolejnych dopiero, kiedy będzie ono błyszczeć! Jeśli w jednym pokoju znajdziesz przedmioty, które powinny znaleźć się w innym, nie zanoś ich tam od razu – zbierz je razem do jednego pojemnika i roznieś do odpowiednich pomieszczeń po skończonej pracy.

 4. Nie nudź się!

Aby sprzątanie szło szybciej, włącz muzykę lub ulubiony serial! Dzięki temu zaczniesz robić niektóre rzeczy bez zastanowienia, a sprzątanie nie będzie zbyt dużym obciążeniem. Zawsze zadbaj o to, by się nie nudzić!

5. Zadbaj o czystą podłogę

Istotne jest aby podłoga była czysta – najłatwiej jest zadbać o to stosując wycieraczki przed wejściem do pomieszczenia. W zależności od tego jak często będziemy wychodzić z mieszkania, domu lub z tarasu, można pomyśleć o zainwestowanie w wycieraczki do tarasów, które produkuje firma Bela.

6. Udekoruj swój dom!

Gdy już skończysz sprzątać, pamiętaj, aby zostawić swój dom nie tylko uporządkowany, ale też przyjemny dla oka! Bukiet kwiatów, parę świeczek, czy ładnie nakryty stół mogą odmienić pomieszczenie i sprawić, że również Tobie będzie lepiej się w nim żyło. Pamiętaj, że otoczenie ma na nas ogromny wpływ na nasze samopoczucie, więc postaraj się o nie zadbać – na pewno przyniesie to pozytywne efekty!

Dodaj komentarz