Na co zwrócić uwagę wybierając pościel?

Na co zwrócić uwagę wybierając pościel?

Aż jedną trzecią życia spędzamy na spaniu. Jest to czas regeneracji organizmu i głębokiego odpoczynku. Wszyscy wiemy, że wygodne łóżko to lepszy sen. Jednak wbrew pozorom nie o sam materac się tutaj rozchodzi. Wybór poduszek również jest istotnym elementem kompletowania posłania. Od nich zależy ułożenie naszego kręgosłupa. Odpowiednio dobrane poduszki, to zdrowy kręgosłup. Równie ważna jest pościel – jej wielkość i materiał. W końcu to ją przykładamy do naszego ciała. Na co zwrócić uwagę wybierając pościel?

Sprawdź wymiary 

Pierwszą rzecz jaką musisz sprawdzić kupując pościel to jej wymiary. Poszewka na kołdrę musi być dopasowana do jej rozmiaru. Tak samo w przypadku poduszek. Z za dużej poszewki poduszka będzie wypadać, a kołdra zwijać. Z kolei w za małej pościeli wszystko będzie się kotłować. Najbardziej typowe wymiary poszewki na kołdrę to 140×200 cm – jest to pościel jednoosobowa, 160×200 cm oraz 200×220 cm. Ostatni wymiar należy do pościeli dwuosobowej. W tym przypadku w komplecie są dwie poszewki na poduszki. Przy pościeli jednoosobowej poszewka na poduszkę jest jedna, dlatego jeśli mamy dwie poduszki, to nadprogramową poszewkę musimy dokupić poza kompletem. Poszewka na poduszkę zazwyczaj ma rozmiar 70×80 cm, a na jasiek 40×40 cm. Przed zakupem pościeli dokładnie zmierz swoją kołdrę oraz poduszki. 

Wybór materiału

Pościel z naturalnych materiałów jest najlepszym wyborem. Sztuczne materiały nie pozwalają skórze oddychać. Przez to bardziej się pocimy, a komfort naszego snu ulega pogorszeniu. Dlatego wybierając pościel zwróć uwagę z jakiego materiału jest wykonana. Najbardziej tradycyjną opcją jest pościel bawełniana. Występuje ona w rozsądnych cenach, jest przyjemna w dotyku i pozwala skórze oddychać. Oczywiście są też droższe rodzaje pościeli bawełnianej. Do najbardziej luksusowej opcji należy pościel z bawełny egipskiej, której cena może sięgać nawet 1000 zł. 

Popularna staje się również pościel lniana. Len jest lekkim i przewiewnym materiałem. Dlatego pościel z lnu najlepiej sprawdzi się w sezonie letnim. Tkanina ma nie tylko właściwości chłodzące, ale także hipoalergiczne. Podczas upałów sprawdzi się również pościel satynowa. Satyna jest lejącym i lekko błyszczącym się materiałem. Wymaga specjalnej pielęgnacji, więc niestety nie posiada wielu zwolenników. Dodatkowo należy do najdroższej kategorii pościeli. Jednak jeśli macie na to pieniądze, to warto zainwestować w satynową pościel. 

Dla zmarzluchów natomiast dobrym wyborem może być pościel wełniana. Wełna jest lekko gryzącym materiałem, dzięki czemu pobudza naszą skórę. To sprawia, że się naturalnie rozgrzewamy. Pościel wełniana zarówno zatrzymuje ciepło i izoluje od zimna, jak i posiada właściwości chłodzące. Sprawdzi się zarówno w lato i w zimę. 

Dodaj komentarz