Optyka w myślistwie – jakie są najważniejsze elementy wyposażenia?

Optyka w myślistwie – jakie są najważniejsze elementy wyposażenia?

Akcesoria i sprzęty powiązane z szeroko pojętą optyką należą do grupy najważniejszego wyposażenia każdego myśliwego. Mają one różne parametry i możliwości, natomiast ogółem mówiąc, ich podstawowym zadaniem jest poprawienie widoczności, czy to z uwagi na dużą odległość od miejsca, które chce się obserwować, czy trudne warunki (przykładowo zbliżającą się noc).

Podstawowe elementy wyposażenia optycznego

Najbardziej podstawowym elementem wyposażenia optycznego są lunety myśliwskie, które można podzielić na lunety celownicze oraz obserwacyjne.

Oprócz tego niekiedy stosowane są tzw. kolimatory, czyli niewielkie celowniki optyczne wykorzystujące wąskie wiązki światła. Z reguły są one wodoodporne, co oznacza, że można korzystać z nich bez problemu również w trudnych warunkach atmosferycznych (i w niesprzyjających lokalizacjach).

Optyka to nie tylko akcesoria niewielkich rozmiarów, które montuje się na innych elementach wyposażenia, ale też elementy samowystarczalne, które obsługuje się niezależnie od innych. Mowa tutaj przede wszystkim o różnego rodzaju lornetkach i dalmierzach.

Lornetki występują w bardzo wielu wersjach, zarówno, jeśli chodzi o rozmiar, jak i barwę (zwykle są to odcienie zieleni z uwagi na funkcję kamuflażową, ale zdarzają się odstępstwa od tej reguły). Poszczególne modele różnią się między innymi stopniem powiększenia, maksymalnym pomiarem odległości, polem widzenia oraz wagą, a także oczywiście ceną.

Nie ma lornetki idealnej, która sprawdzi się w każdej sytuacji – to, która będzie najlepsza, zależy od preferencji użytkownika i okoliczności, w jakich ma być wykorzystywana. Można się zastanawiać, co jest bardziej przydatne – lornetka czy luneta. Oba te elementy wyposażenia mają swoje wady i zalety. Luneta zapewnia większą precyzję, ale lornetka często pozwala na mocniejsze przybliżenie.

Wyposażenie noktowizyjne i termowizyjne również bywa przydatne

Lunety, lornetki i dalmierze będą bardzo pomocne w wyostrzeniu obrazu znacznie od nas oddalonego, ale najlepiej radzą sobie w dzień. Nie da się ukryć, że ludzie należą do gatunków, które przystosowane są właśnie do dziennego trybu życia. W nocy (bez wsparcia ze strony nowoczesnej technologii) nasz wzrok staje się niemal bezużyteczny.

Przykładem technologii stworzonej w celu rozwiązania tego problemu są noktowizory. Noktowizory to specjalne urządzenia, które poprawiają widoczność w nocy i w zaciemnionych lokalizacjach. W niektórych przypadkach (nie tylko w nocy) użyteczna bywa też termowizja.

Urządzenia termowizyjne wyszczególniają obiekty po ich temperaturze. Dostępne są samodzielne okulary i lornetki termowizyjne, ale też tańsze rozwiązania, takie jak niewielkich rozmiarów nakładki oraz lunety termowizyjne.

Dodaj komentarz