Jak oszczędzać wodę w domu – 4 proste sposoby

Jak oszczędzać wodę w domu – 4 proste sposoby

Twoje rachunki za wodę w domu wzrosły i chcesz zacząć ją oszczędzać? To bardzo dobra decyzja, która może pomóc Ci nie tylko zminimalizować miesięczne koszty utrzymania, ale także pozytywnie wpłynie na środowisko. Na co dzień często zapominamy o tym, jak ważna w naszym życiu jest woda i nie zdajemy sobie sprawy z tego, że marnujemy ją w dużych ilościach każdego dnia. Warto się nad tym zastanowić i przeanalizować jakich zmian możemy dokonać w swoim codziennym życiu, aby zużywać jej mniej. Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy dla Ciebie listę sposobów na to, jak oszczędzić wodę w domu. Zobacz jak to zrobić i przede wszystkim, dlaczego warto zacząć oszczędzać wodę w swoim gospodarstwie domowym.

Dlaczego warto oszczędzać wodę?

Oszczędzanie i mądre korzystanie z wody nie tylko pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za nią. To przede wszystkim ukłon z naszej strony wobec planety, na której zasoby wody stale maleją, a w niektórych miejscach nie ma jej wcale. Pamiętaj o tym, że warunki klimatyczne ulegają diametralnej zmianie. Mamy do czynienia z globalnym ociepleniem a dodatkowo populacja ludzkości stale się coraz zwiększa, przez co zasoby wody maleją a jest jej potrzebne coraz więcej. Coraz częściej zdarzają się sytuacje, w których wody brakuje nawet krajom tak zwanego pierwszego świata. Aby nieco poprawić tę sytuację wystarczy, że każdy z nas wprowadzi do swojego życia kilka prostych zmian, które mają na celu zaoszczędzenie wody. Wcale nie trzeba bardzo się starać a przyszłe pokolenia, które będą żyły po nas, z pewnością to docenią i będą mogły się cieszyć tak jak my tym życiodajnym płynem, bez którego świat by nie istniał.

Sposoby na to, jak zaoszczędzić wodę w domu

Zakręcaj kran podczas mycia zębów

Proste prawda? Wystarczy, że podczas porannej toalety będziesz mądrze zarządzał wodą i nie będziesz jej odkręcać, gdy nie jest to potrzebne np. podczas mycia zębów. Dzięki temu możesz zaoszczędzić kilka litrów jednego dnia co w skali miesiąca i roku może robi już bardzo duże wrażenie. Niestety wiele osób o tym zapomina i podczas mycia zębów bez potrzeby zostawiamy odkręcony kran i marnujemy wodę. Postaraj się wprowadzić nawyk zakręcania wody podczas porannej i wieczornej toalety jak najszybciej. Gwarantujemy Ci, że komfort Twojego życia się przez to nie obniży, a jedynie zaoszczędzisz pieniądze.

Postaw na prysznic

Podczas kąpieli pod prysznicem zużywamy od 50 do 80 litrów wody. Wiesz ile jest potrzebne, aby zapełnić wannę wodą? Aż 200 litrów! Spora różnica prawda? Jeśli masz taką możliwość, to częściej wybieraj prysznic od wanny. Wiemy, że długie kąpiele w ciepłej wodzie mogą być relaksujące, ale lepiej będzie, jeśli zostawisz je na specjalne okazje. Nie tylko zaoszczędzisz naprawdę dużo wody, ale także bardziej je docenisz, ponieważ rzadziej będziesz z nich korzystać.

Myj naczynia w misce

Zamiast myć naczynia pod bieżącą wodą lepiej będzie, jak zrobisz to w misce lub w komorze zlewu, którą napełnisz wodą. Myjąc naczynia pod strumieniem wody, można zmarnować naprawdę sporo wody, którą można by było wykorzystać do czegoś innego. Dobrym pomysłem będzie też zakup zmywarki, która zużywa mniej wody niż gdybyś mył naczynia własnoręcznie. Nie tylko zaoszczędzisz dużo wody, ale także czasu, ponieważ nie będziesz musiał robić tego samodzielnie. Pamiętaj tylko o tym, aby uruchamiać zmywarkę tylko wtedy gdy jest ona pełna!

Zbieraj deszczówkę

Jeśli masz ogródek, to koniecznie powinieneś korzystać z deszczówki. Zamiast podlewać rośliny bieżącą wodą z węża ogrodowego, możesz do tego użyć deszczówki, która jest równie wartościowa, jak woda z kranu. Zaopatrz się w pojemnik, który podczas deszczu będzie zbierał wodę, którą możesz później wykorzystać do prac ogrodowych. Podczas deszczowych miesięcy możesz dzięki temu zaoszczędzić naprawdę dużo wody niewielkim kosztem.

Jak widzisz, wystarczy zaledwie kilka prostych zmian, a jesteś w stanie zaoszczędzić duże ilości wody, które wcześniej marnowałeś bez powodu. Pamiętaj, że zapasy wody nie są nieskończone, dlatego należy cały czas o nie dbać i jak najrzadziej dopuszczać do sytuacji, w której bez sensu marnujemy wodę.

Dodaj komentarz