Przygotowanie ogrodu na zimę

Przygotowanie ogrodu na zimę

Należy ostrożnie zbierać liście za pomocą grabi. Jeśli drzewa i krzewy nie zostały dotknięte chorobami i szkodnikami, można zgrabić liście i użyć do kompostu lub jako ściółki do zimowania kwiatów. Ale trzeba mieć świadomość, że liście porażone parchem, mączniakiem i innymi chorobami nie nadają się do tego i trzeba je spalić.

Pielęgnacja drzew jesienią

Zbiory następnego roku w dużej mierze zależą od wykonanych prac jesienią. Dlatego trzeba starannie przygotować drzewa na zimę. Co należy zrobić? Przede wszystkim usunąć starą martwą korę, mech i porosty. Larwy szkodników uwielbiają hibernować pod nimi, więc ważne jest, aby nie dać tym owadom takiej szansy.

Przycinanie drzew

Przed mrozem przy suchej pogodzie wykonuje się przycinanie drzew owocowych. Używając ostrego sekatora lub piły ogrodowej, trzeba całkowicie usunąć suche, uszkodzone i chore gałęzie.

Leczenie drzew z chorób i szkodników

Po opadnięciu liści należy przejść do jesiennego przeglądu ogrodu. Jeśli zostaną zauważone oznaki pleśni na drzewach, trzeba spryskać rośliny roztworem przeciw szkodnikom. Aby pozbyć się czynników wywołujących parcha, mączniaka i innych pospolitych chorób, gałęzie drzew warto spryskać mocznikiem – 0,5 kg mocznika na 10 litrów wody. Trzeba także spryskać glebę wokół drzew, tylko bardziej stężonym roztworem – 1 kg mocznika na 10 litrów wody. W walce ze szkodnikami pomaga rozluźnienie gleby widłami na głębokość 20 cm, po tym zabiegu larwy owadów znajdują się na powierzchni ziemi i giną podczas silnych mrozów.

Jesienne odżywianie drzew

Jako nawozy organiczne, o tej porze roku ogrodnicy używają gnojowicy rozcieńczonej 1: 10, kompostu dla drzew od 1 do 7 lat – 1,5-2 kg na 1 metr kwadratowy pni drzew, dla drzew powyżej 7 lat – 2-3 kg, popioły – 100 g na 10 litrów wody, kompost – 1/2 wiadra na 1 metr kwadratowy dookoła pnia. Jesienią drzewa owocowe potrzebują również nawozów mineralnych, z wyjątkiem azotu, który w tym czasie aktywuje procesy wzrostu niepożądane i zmniejsza twardość roślin. Należy zastosować nawóz fosforowo – potasowy wokół pnia każdego drzewa.

Dla drzew w wieku poniżej 10 lat na 1 metr kwadratowy wokół pnia zastosować 2 łyżki nawozu fosforowego i 1 łyżkę chlorku potasu. Drzewa starsze niż 10 lat odżywia się w ilości 4 łyżek nawozu fosforowego i 2 łyżek chlorku potasu. Ważne jest, aby drzewa owocowe przeszły do zimowania nieprzesuszone. Po odpowiednim nawadnianiu obłożyć pnie drzew torfem, jodłą, próchnicą lub kompostem. Pomoże to zachować wilgoć w glebie.

Jesienne bielenie drzew

Aby chronić drzewa przed szkodnikami i wiosennym poparzeniem słonecznym, należy bielić pnie do podstawy niższych gałęzi. Można użyć gotowego wybielacza sprzedawanego w sklepach ogrodniczych lub przygotować samodzielnie poprzez rozcieńczenie 3 kg wapna i 500 g siarczanu miedzi w 10 litrach wody.

Ochrona drzew przed gryzoniami

Zające i myszy zimą uwielbiają ucztować na korze drzew owocowych. Gryzonie mogą powodować poważne uszkodzenia roślin, zwłaszcza młodych drzewek. Aby temu zapobiec, trzeba owinąć łodygi na wysokość 50-100 cm np. za pomocą papy lub pociętych butelek plastikowych.

Dodaj komentarz