Układanie kostki brukowej – jakich błędów nie należy popełniać?

Układanie kostki brukowej – jakich błędów nie należy popełniać?

Kostka brukowa jest jednym z najczęstszych wyborów, jeśli chodzi o powierzchnię na przydomowych podjazdach, ścieżkach i alejkach. Jeśli zostanie ona ułożona w odpowiedni sposób, to będzie nie tylko funkcjonalna, ale także estetyczna. Niestety inwestorzy niekiedy bagatelizują sprawy związane z układaniem takiej nawierzchni, co przekłada się na niski komfort użytkowania.

Wbrew pozorom błędów, które można popełnić, podczas układania kostki brukowej jest sporo i nie trudno o to, aby do nich doszło. Mogą one mieć znaczący wpływ na jakość terenu pokrytego kostką brukową. Zobacz, na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas układania kostki brukowej i jakich błędów należy unikać.

Nadmierna oszczędność

Bardzo często można spotkać się z tym, że inwestor lub sam podwykonawca chce nadmiernie oszczędzić na układaniu nawierzchni z kostki brukowej. Zbyt duże oszczędzanie na projekcie, materiałach oraz robociźnie nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ może znacząco obniżyć jakość nawierzchni. W momencie, gdy zależy Ci na tym, aby kostka została ułożona w oryginalny i skomplikowany wzór, wcześniejsze wykonanie projektu jest praktycznie koniecznością. Oczywiście wiąże się to z dodatkowym kosztem, ale możesz mieć pewność, że efekt będzie zadowalający.

Kluczowa jest też jakość materiałów oraz ich ilość. Zarówno zakup zbyt małej, jak i zbyt dużej ilości kostki brukowej nie jest najlepszym posunięciem pod względem finansów. Doświadczona firma zajmująca się kładzeniem kostki brukowej, taka jak brukarstwo Kraków, doradzi Ci ile materiału należy kupić, aby zrealizować dany projekt. Należy przy tym pamiętać, że kupowanie materiału „na styk” może utrudnić pracę w momencie, gdy nagle zabraknie kostki brukowej.

Układanie kostki na wymiar

Układanie kostki brukowej co do centymetra, to bardzo często spotykany błąd. Układając tego typu nawierzchnię, należy zachować odpowiednią, trzy milimetrową normę odstępu. Zbyt blisko ułożona obok siebie kostka może na siebie napierać, co spowoduje, że będzie mniej odporna na różne zmiany jej kształtu np. poprzez temperaturę i obciążenie.

Jak uniknąć błędów podczas układania kostki brukowej?

Aby cieszyć się estetyczną i funkcjonalną nawierzchnią z kostki brukowej najlepiej jest pozostawić jej układanie w rękach doświadczonej firmy. Samodzielne układanie nawierzchni z kostki bez doświadczenia i wiedzy może skończyć się tym, że efekt nie będzie zadowalający i szybko będą widoczne niedoskonałości. Skorzystanie z usług firmy brukarskiej pozwoli Ci cieszyć się nawierzchnią wykonaną w poprawny sposób.

Dodaj komentarz