Inwentaryzacja przyrodnicza – kto może ją przeprowadzić i ile ona kosztuje?

Inwentaryzacja przyrodnicza – kto może ją przeprowadzić i ile ona kosztuje?

Inwentaryzacja przyrodnicza powinna być wykonana za każdym razem, gdy dana inwestycja budowlana obejmuje tereny zielone. Żadna budowa nie może bowiem ruszyć bez zgromadzenia wszelkich pozwoleń oraz dokumentów, które dotyczą realizacji zagospodarowania określonego terenu. Jednym z ważniejszych elementów całej oceny środowiskowej jest właśnie wspomniana już inwentaryzacja przyrodnicza. Zobacz, kto może ją przeprowadzić i ile ona kosztuje.

Kto może przeprowadzić inwentaryzację przyrodniczą?

Inwentaryzacja przyrodnicza to spis na podstawie prac terenowych podstawowych elementów przyrody znajdujących się na określonym obszarze. Takie działania uwzględniają przede wszystkim przyrodę ożywioną, czyli faunę, florę, zespoły zbiorowisk roślinnych oraz ogólny potencjał przyrodniczy terenu. Osoba, która zajmuje się taką inwentaryzacją, musi zbadać cały teren pod względem wartości przyrodniczej. Dzięki temu wiadomo, będzie czy na terenie, na którym planowana jest inwestycja, nie występują np. gatunki zagrożone.

Inwentaryzację przyrodniczą powinni przeprowadzić specjaliści, do spraw środowiskowych. Na szczególną uwagę zasługuje w tym przypadku firma AvesNature, którą tworzy wykwalifikowana kadra osób, które mają niezbędną wiedzę do przeprowadzania takich działań. Warto wybierać osoby z doświadczeniem, które cieszą się dobrą opinią, ponieważ dzięki temu będziesz mieć pewność, że inwentaryzacja na danym terenie zostanie przeprowadzona w dokładny i rzetelny sposób.

Do działań, które muszą podjąć eksperci, podczas oceny danego terenu można zaliczyć m.in.: ekspertyzę przyrodniczą, ornitologiczną oraz entomologiczną. Są to złożone działania, na które trzeba poświęcić sporo czasu i do których niezbędna jest duża wiedza.

Jaki jest koszt inwentaryzacji przyrodniczej?

Inwentaryzacja przyrodnicza wykonywana jest przez osoby z dużym doświadczeniem oraz wiedzą. Z tego względu cena dopasowana jest nie tylko do wielkości terenu, który będzie badany, ale także do czasu i doświadczenia, które jest niezbędne specjaliście do sporządzenia rzetelnej opinii. Koszt inwentaryzacji dla niewielkich inwestycji zaczyna się od ok. 200 zł. Wszystko zależy jednak od rodzaju projektu. Specjaliści najpierw muszą zapoznać się z danym terenem oraz inwestycją, aby móc stworzyć indywidualną wycenę dla inwestora.

Warto wiedzieć, że im bogatsza będzie fauna i flora na danym terenie i im większy obszar będzie on zajmował, tym wyższe będą koszty danej inwentaryzacji. Nie należy się jednak ich bać, ponieważ zazwyczaj mieszczą się one w budżecie, który przeznaczony jest na daną inwestycję.

Dodaj komentarz