Jak zaaranżować ogród? Poradnik dla początkujących

Jak zaaranżować ogród? Poradnik dla początkujących

Wielu Polaków myśli o kupnie lub wybudowaniu jednorodzinnego domu z ogrodem. Gdy uda się już zrealizować to marzenie, przychodzi pora na zorganizowanie nowej przestrzeni “po swojemu”. O ile odpowiednie umeblowanie pokojów jest na ogół raczej oczywistą sprawą, o tyle efektywne wykorzystanie przestrzeni ogrodowej przyprawia wiele osób o prawdziwy ból głowy. Więc jak zaaranżować ogród?

Określ przeznaczenie ogrodu

Po pierwsze, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, do czego opisywana przestrzeń zostanie wykorzystana. Większość osób postrzega ogród jako miejsce do rekreacji. Zdarzają się jednak również ogrodnicy lub miłośnicy warzywnictwa. Jeśli w ogrodzie chcemy wypoczywać, zorganizujmy go tak, byśmy mogli go łatwo utrzymać.

W tym celu wystarczy jego dużą część obsiać wysokogatunkową trawą, którą po prostu będziemy kosić raz na kilkanaście dni. Jeżeli natomiast kochamy prace przy hodowli kwiatów czy warzyw, wygospodarujmy trochę miejsca na klomby, grządki i rabatki. Nie zapomnijmy jednak o wydzieleniu chociaż niewielkiej przestrzeni rekreacyjnej, gdzie będziemy mogli cieszyć się po pracy zasłużonym wypoczynkiem!

Pamiętaj o doprowadzeniu najpotrzebniejszych mediów!

Aranżując swój ogród, pamiętajmy, że jego utrzymanie jest niemal niemożliwe bez dostępu do bieżącej wody i prądu. Dlatego na terenie tej części działki zawsze musi znaleźć się kran z wodą oraz źródło prądu. Trudno bowiem sobie wyobrazić, by ktoś napełniał konewki w kuchni czy łazience, a kosiarkę zasilał z gniazdka znajdującego się w salonie.

Posiadanie źródeł prądu i wody w zasięgu ręki niezwykle ułatwi prowadzenie wszelkich prac ogrodniczych. Ponadto dostępna w ogrodzie instalacja elektryczna może zasilać oświetlenie zainstalowane na patio lub tarasie.

Wypoczywaj tak, jak chcesz!

Skoro ogród jest miejscem, gdzie mamy spędzać wolny czas, powinniśmy tak zorganizować jego przestrzeń, by umożliwiała nam wypoczynek. Warto zatem wytyczyć patio lub taras. Wydzielenie jednego obszaru pozbawionego roślinności sprawi również, że nie będziemy non-stop deptać trawy, co spowodowałoby jej przerzedzenie.

Jeśli mamy dzieci, zainstalujmy dla nich takie atrakcje jak mała piaskownica, zjeżdżalnia, drewniany domek czy bramki do gry w piłkę nożną. Całej rodzinie z kolei przypadnie do gustu huśtawka ogrodowa lub mała altana. Oczywiście, ogród powinien posiadać także wytyczone ścieżki, aby chodzenie po trawie i jej wygniatanie trawy nie było konieczne. Umożliwią one również komfortowe przejście przez działkę podczas opadów deszczu.

Jak widać, przydomowy ogród może być prawdziwą oazą wypoczynku. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Państwu zorganizować idealne miejsce do rodzinnej rekreacji i rozwijania swoich pasji.

Dodaj komentarz