Witaminowy ogród marzeń – jak go przygotować?

Witaminowy ogród marzeń – jak go przygotować?

Mieszkasz w domu i masz odrobinę wolnej przestrzeni, którą można zagospodarować na mały ogródek? A może posiadasz działkę, którą można wykorzystać do tego celu? Niewielkim nakładem sił możesz przygotować przydomowy warzywniak, z którego pozyskasz smaczne i zdrowe warzywa. Czy warto zainwestować w swoje zdrowie? Jak dużo pracy wymaga taki ogródek?

Prawdziwe witaminy zamiast suplementów

Warzywa i owoce są źródłem wielu witamin, minerałów i składników odżywczych. Te, które kupujemy w sklepach bardzo często przepełnione są nawozami i pestycydami, które bez wątpienia mocno wpływają na ich wartość odżywczą i pro-zdrowotną. Przydomowy ogródek to fajna sprawa dla osoby, która lubią trochę pogrzebać w ziemi. W zamian za odrobinę trudu otrzymamy pyszne i zdrowe warzywa, które nasz organizm polubi zdecydowanie bardziej niż najlepsze witaminowe suplementy diety.

Dlaczego witaminy “z własnego ogródka” są dla nas lepsze? Ano dlatego, że są naturalne i tanie. Wystarczy przeglądnąć popularną porównywarkę suplementów na https://dopilar.pl i zwrócić uwagę na ceny danego produktu, by przekonać się jak drogie są suplementy. Czy nie lepiej wyhodować coś we własnym ogródku?

Przydomowy ogródek to samo zdrowie – czy jest jednak dla każdego?

Nie da się ukryć, że własna uprawa warzyw czy owoców nie jest dla każdego. Aby otrzymać dobre plony należy poświęcić naszej uprawie odrobinę czasu. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w przydomowym ogrodzie zaliczyć możemy:

  • coroczne przekopywanie ogródka,
  • pielenie chwastów w trakcie sezonu wegetacyjnego,
  • wykonywanie profilaktycznych oprysków,
  • nawożenie organiczne lub mineralne.

Takie prace w ogrodzie to jednak nie tylko obowiązek ale także, a może przede wszystkim spora frajda. Uprawiając warzywa i owoce możemy przyglądać się temu jak rosną. Mamy wpływ na nawożenie i opryskiwanie roślin. Możemy do tego celu wykorzystywać ekologiczne produkty. Za nie trzeba zapłacić w sklepach najwięcej. Owoce z przydomowego ogródka będą smaczne i przede wszystkim zdrowe. Być może nie będziesz musiał już przyjmować drogich suplementów zawierających witaminy i minerały.

Tak naprawdę nie ważne czy jesteś kobietą czy mężczyzną, nie liczy się twój wiek ani doświadczenie w ogrodnictwie. Jeśli masz odrobinę chęci to bez trudu będziesz zajmować się własnym ogródkiem czerpiąc z niego niesamowitą przyjemność i zdrowe produkty, które będzie można zjeść zamiast leków czy suplementów.

Warzywnik w ogrodzie – jak go zrobić krok po kroku?

Aby zasiać warzywa musisz w pierwszej kolejności przygotować ziemię. Jeśli rośnie na niej trawa najlepiej ją najpierw usunąć. Następnie należy staranni przekopać teren na głębokość około 30cm. Wcześniej można rozsypać obornik by użyźnić glebę.

Zabieg ten najlepiej wykonać na jesień. Wiosną wystarczy rozgrabić wcześniej przekopaną ziemię i wybrać wszelkie pozostałości korzeni, chwastów, itp. Na tak przygotowaną ziemie możemy wysiewać nasion smacznych i zdrowych warzyw takich jak ogórki, marchewka, pietruszka czy rzodkiewka. Nie jest to nic trudnego i każdy sobie poradzi z tak prostymi pracami w ogrodzie.

Gdy nasze warzywa już wykiełkuje należy raz na jakiś czas oglądnąć, czy nie zaczynają chorować lub czy nie podgryzają je jakieś szkodniki jak np. mszyca. Jeśli zauważymy niepokojące objawy warto zastosować jakiś naturalny oprysk, który nie będzie dla nas szkodliwy.

Tak pozyskane warzywa są zdecydowanie najsmaczniejsze i najzdrowsze. Praca w ogródku wcale nie jest trudna i nie wymaga od nas przesadnie dużo czasu. Wydaje się więc, że tak dostarczone organizmowi witaminy są zdecydowanie lepsze od tych, które możemy znaleźć w suplementach diety.

Dodaj komentarz