Co to jest szalunek?

Co to jest szalunek?

Każdy, kto miał w swoim życiu do czynienia z budową domu (czy budową czegokolwiek ogółem), z pewnością miał okazję zobaczyć niejeden szalunek. Może jednak nawet nie być tego świadomy, bo chociaż szalunki występują powszechnie, to większość laików takiej nazwy nigdy nie słyszało. W takim razie co to jest szalunek? Kiedy się go stosuje?

Czym są szalunki?

Odpowiedź jest bardzo prosta – szalunki Kraków (inaczej nazywa się je również deskowaniem) to nic innego jak formy, które podczas budowy wypełnia się betonem. Wykorzystuje się je przede wszystkim podczas tworzenia fundamentów budynków, ale także podczas wylewania innych elementów betonowych. Mogą to być na przykład stropy czy schody.

Słowo szalunek dla wielu może być kompletną zagadką, a jak się okazuje jest to coś bardzo użytecznego i powszechnie stosowanego.

Formy te oczywiście zostają usunięte, kiedy już beton się zwiąże i jest pewność, że nie będzie się on wylewał czy deformował. Bez szalunków nie można by było skutecznie budować, ponieważ beton nie utrzymałby pożądanego kształtu.

Istnieją zarówno szalunki, które po użyciu trzeba wyrzucić, jak i szalunki wielokrotnego użytku. Zazwyczaj stosuje się mimo wszystko szalunki jednokrotnego użytku, zwłaszcza, jeśli kształt wylewki jest nietuzinkowy i rzadko się zdarza.

W większości przypadków spotkamy się z szalunkami wykonanymi z drewna bądź drewnianej płyty. Popularnym materiałem w tym zakresie jest przede wszystkim sosna. Dlaczego drewno cieszy się aż taką popularnością? Jest stosunkowo tanie, a do tego nie ma ryzyka, że zwiąże się z betonem. Przeszkody nie stanowi nawet deszcz.

Zdarzają się od tej reguły także wyjątki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby szalunek stworzyć częściowo także z na przykład metalu.

Cały proces użytkowania szalunku jest dziecinnie prosty – wystarczy go ustawić, wylać do niego beton, poczekać aż się zwiąże i usunąć szalunek.

Czy można stworzyć szalunki samodzielnie?

Jeśli nie mamy dwóch lewych rąk do budowania, możemy chcieć zaoszczędzić i wykonać szalunek samemu. Nie jest to ani kosztowne, ani bardzo trudne, więc w większości przypadków poradzimy sobie z tym bez problemu.

Nie każdy jednak ma takie zapędy, nie zawsze też na samodzielne przygotowanie szalunków będzie czas. W takim przypadku warto zainwestować w dobre szalunki Kraków. Wynajem od profesjonalnej firmy nie będzie drogi, a nie będziemy musieli się martwić, że nasz szalunek nie wytrzyma naporu betonu czy okaże się w jakiś sposób wadliwy.

Warto zwrócić uwagę na jakość i odpowiednie dopasowanie szalunku, ponieważ jakiekolwiek mankamenty pod tym względem mogą potem wpłynąć na całą konstrukcję.

Dodaj komentarz