Czy folia grzewcza na podczerwień jest wydajna?

Czy folia grzewcza na podczerwień jest wydajna?

Jedną z podstawowych różnic między poszczególnymi metodami ogrzewania jest ich wydajność. Jest to dla osób decydujących się na konkretny typ ogrzewania istotne zarówno ze względu na oczekiwany komfort termiczny, ale też koszt zamontowania i późniejszego użytkowania rzeczonego ogrzewania.

Coraz popularniejszą w Polsce metodą jest ogrzewanie kilku pomieszczeń lub nawet całego domu lub mieszkania za pomocą specjalnej folii grzewczej. Zanim jednak się na nią zdecydujemy, zapewne będziemy chcieli poznać odpowiedź na jedno kluczowe pytanie, a mianowicie: czy jest to wydajna metoda ogrzewania? Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziecie poniżej!

Wydajność folii grzewczej

Niektórym osobom może się wydawać, że skoro nie mamy do czynienia z wielkim piecem w piwnicy czy dużym kominkiem, sama folia nie może działać na tyle wydajnie, aby było nam wystarczająco ciepło. Jest to jednak błędne myślenie. Folia grzewcza jest nie tylko szybka i relatywnie prosta w instalacji, ale też działa bardzo wydajnie i, o ile zostanie prawidłowo dobrana i zamontowana, może nawet posłużyć jako jedyne źródło grzewcze w pomieszczeniu, nie musimy więc dodatkowo inwestować w kaloryfery czy inne metody ogrzewania.

Jest to folia grzewcza na podczerwień, co oznacza, że nie podgrzewa ona powietrza, a bezpośrednio podłogę (lub sufit czy ściany, bowiem w nich również mogą zostać umieszczone maty grzewcze) i inne elementy znajdujące się w pomieszczeniu. Wbrew pozorom nie sprawia to wcale, że będzie nam ciepło tylko w stopy, a w resztę ciała zimno – dzięki fali podczerwonej możemy liczyć na duży komfort termiczny, przy jednoczesnym wystąpieniu przyjemnego efektu ciepłej podłogi, po której chodzić będziemy z przyjemnością.

Jak folia grzewcza ma się do innych metod ogrzewania?

Maty grzewcze nie tylko charakteryzują się dużą wydajnością, ale też wyprzedzają inne metody ogrzewania w kilku kluczowych kwestiach. Jedną z nich jest choćby oszczędność przestrzeni, co docenią w szczególności mieszkańcy bardzo małych mieszkań, gdzie kaloryfery mocno wadzą i zabierają sporo miejsca, które można by wykorzystać w znacznie lepszy sposób.

Druga to oszczędność czasu i energii. Nie musimy dokładać drewna do kominka i w nim rozpalać, dorzucać ekogroszku czy pelletu do pieca – maty grzewcze działają na prąd, w związku z czym nie ma potrzeby zakupu i składowania materiałów do spalenia. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie dla osób, które nie mają siły czy czasu, aby dbać o utrzymanie płomienia, a chciałyby zawsze mieć ciepło w mieszkaniu lub domu.

Dodaj komentarz