Gotowe domki całoroczne 70m2 bez pozwolenia

Gotowe domki całoroczne 70m2 bez pozwolenia

Budowa własnego taniego domu jest marzeniem wielu z nas. Rozwiązaniem jest tu dom na zgłoszenie. Mały dom to niższe koszty budowy oraz późniejszej eksploatacji. Ponadto można go postawić szybciej. Maksymalne uproszczenie procedur pozwala na szybkie postawienie niewielkiego domku do 70m2 w którym można mieszkać cały rok.

Małe domy do 70m2 są często nazywane domami bez pozwolenia. Wynika to z faktu, że ich postawienie na działce nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Domy bez pozwolenia traktuje się jako budynki rekreacji indywidualnej, w związku z czym muszą one spełniać określone parametry. Muszą to być parterowe domy wolnostojące o powierzchni nieprzekraczającej 70m2.

Tanie domy bez pozwolenia

Tanie w budowie i proste w realizacji. Na przeważającej większości działek możemy je wybudować w oparciu właśnie o zgłoszenie, z pominięciem procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę. Dom na zgłoszenie o powierzchni zabudowy do 35 m² można realizować w oparciu o znowelizowaną ustawę dopuszczającą budowę bez uzyskania pozwolenia na budowę. Jeśli nie mamy wielkich potrzeb dotyczących powierzchni mieszkalnej, a nad wszystko cenimy sobie spokój na własnej działce i komfort mieszkania w jednorodzinnym domu, warto przemyśleć właśnie taką inwestycje którą możemy kompleksowo dla Państwa zrealizować.

Jednym z głównych czynników przemawiających na korzyść małych domów jest niski koszt ich wzniesienia. Ale żeby tak rzeczywiście było, ich podstawową cechą powinna być prostota. W pierwszym rzędzie chodzi o zwartą i prostą bryłę. Lecz nie tylko. Rozdzielone konstrukcyjnym słupem dwa okna o typowej szerokości mogą z powodzeniem zastąpić jedno, bardzo szerokie przeszklenie. Wykonanie będzie znacznie łatwiejsze, a różnica w cenie ogromna.

Jaka działka pod dom 70m2 bez pozwolenia

Najważniejszy punkt, bez którego nie można się obejść to jaka działka pod dom 70m2 bez pozwolenia. Chcąc wybudować dom na zgłoszenie 70m2 powinniśmy mieć działkę, która ma do dyspozycji minimum 500 m² gdyż według Prawa Budowlanego na każde 500 m² działki może przypadać 1 domek o powierzchni zabudowy nie przekraczającej 35 m². Działka zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub warunkami zabudowy, powinna dopuszczać:

  • budowę domków letniskowych lub gospodarczych.
  • zabudowę jednorodzinną mieszkaniową, 

Jeżeli działka będzie dopuszczać tylko budowę budynków gospodarczych, nie możemy w nich mieszkać, przed przekształceniem sposobu użytkowania. W domkach letniskowych możemy pomieszkiwać. Dodatkowo działka pod dom 70m2 musi dopuszczać budowę budynków letniskowych lub gospodarczych powyżej 5 metrów wysokości (nie dotyczy gdy działka dopuszcza zabudowę jednorodzinną mieszkaniową).

Dodaj komentarz