Jak krok po kroku wybudować drewniany domek dla dzieci? Zrób to sam!

Jak krok po kroku wybudować drewniany domek dla dzieci? Zrób to sam!

By urozmaicić nieco miejsce do zabaw w swoim ogrodzie dla dzieci, warto pomyśleć o drewnianym domku, który z pewnością może przywoływać wiele wspomnień z własnego dzieciństwa! To świetna rozrywka nie tylko dla najmłodszych, ale również i dla dorosłych. Nie trzeba wcale wydawać mnóstwa pieniędzy na zakup gotowego domku, wystarczy nieco chęci i materiałów, by zrobić to samodzielnie. Jak zrobić domek z drewna dla dzieci który będzie bezpieczny, ale przede wszystkim trwały? Oto kilka wskazówek!

Jakie materiały są potrzebne?

Budowa domku dla dzieci powinna rozpocząć się przede wszystkim od zdobycia odpowiednich materiałów. Najlepiej jest wybrać się do dobrego sklepu budowlanego lub tartaku, gdzie można zakupić dobrej jakości deski. Wymiary tych materiałów są równie ważne – najpierw warto zrobić projekt, który ułatwi oszacowanie ile drewnianych desek czy wkrętów będzie nam faktycznie niezbędne, i jak duży ma być to domek. Jako wzorzec można przyjąć np. 8 listew o długości 1,5 m, o szerokości i grubości 38 mm, i dodatkową listwę drewnianą 2,5 m. To wystarczy by zbudować bezpieczny i niewielki domek, który z pewnością wystarczy dla dzieciaków do zabawy.

Jakie deski będą jednak najlepsze? Najtrwalszymi materiałami do tego typu konstrukcji są deski sosnowe, które cechują się dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia na wskutek czynników atmosferycznych. Mimo że są one nieco droższe niż np. drewno dębowe, to warto zainwestować w takie rozwiązanie – gdy dzieci wyrosną z zabaw w domku, można w nim urządzić np. składzik na narzędzia.

Kolejnym niezbędnym elementem są oczywiście narzędzia – warto mieć pod ręką śrubokręty, młotek, wiertarkę, poziomicę, jak również dobrej jakości wkręty do drewna, ewentualnie pomóc mogą jeszcze krawędziaki i profile stalowe. Piła ręczna pomoże dopasować długość desek do całej konstrukcji, jeżeli któryś z elementów będzie np. za długi. W Internecie można znaleźć mnóstwo gotowych projektów budowlanych które pokazują krok po kroku jak zbudować domek drewniany dla dzieci krok po kroku, i warto z nich korzystać w trakcie! Dobrze jest również zaplanować sobie przynajmniej cały dzień na całą procedurę jego tworzenia, ponieważ może to być dość czasochłonne, szczególnie dla osoby która wcześniej nie podejmowała się takiego zadania.

Domek na drzewie krok po kroku

Po zgromadzeniu wszystkich materiałów i narzędzi czas na działanie – najpierw trzeba przygotować listwy które posłużą nam za konstrukcję domku. Należy pociąć deski na długość około 70 cm (jest to wzorcowy rozmiar, dopasowanie go zależy od kwestii indywidualnych), i skompletować kolejno cztery deski rozpórki boczne, cztery wsporniki narożne, cztery rozpórki przednie i tylne, oraz listwę szczytową.

Następnie dwie listwy dachowe przycięte wcześniej do długości 50 cm, i dwie pozostałe listwy do długości 46,2 cm trzeba dopasować do kąta nachylenia dachu – by to zrobić, trzeba ściąć listwy w dolnych krawędziach pod kątem 45º tak, aby po ich połączeniu stworzyły kąt prosty. Po wszystkim trzeba je porządnie zeszlifować, by uniknąć ostrych i poszarpanych krawędzi.

Precyzja i dokładność najważniejsza!

Czytając poradniki odnośnie tego, jak zbudować domek dla dziecka często pomijane są pewne szczegóły – gotowy domek ma być przede wszystkim trwały, odpowiednio umocowany i bezpieczny! Podczas jego budowania warto skupić się przede wszystkim na tym, by wykorzystywane materiały były bezpieczne, ale również gwoździe czy wkręty do drewna nie wystawały ponad poziom desek, by w trakcie zabawy nie narazić dzieci na bolesne skaleczenia czy inne obrażenia. Przy budowie domku nie warto się spieszyć – cała konstrukcja powinna być stabilna, dobrze wyważona i trwała, dlatego tak ważne są również deski które wybieramy do jego budowy.

Bez względu na to, czy drewniany domek dla dzieci ma znajdować się na ziemi czy umocowany na drzewie, najważniejsza jest stabilność konstrukcji – dzieci podczas zabawy np. skacząc mogą naruszyć podstawę domku, a wtedy nietrudno o niebezpieczny wypadek. W celu zwiększenia bezpieczeństwa domku warto obudować go trzema deskami dookoła mniej więcej w połowie ścian, w pozycji poziomej. W tym pomogą wsporniki i wkręty do ram, które utrzymają całość na miejscu. Dodatkową wskazówką może być również używanie wiertła do drewna z pogłębiaczem, które pozwalają umieścić wkręty w otworach w sposób bezpieczny, i całkowicie niewystający ponad powierzchnię drewna.

Malować czy impregnować?

Drewno, bez względu na jego pochodzenie najczęściej ma to do siebie, że po upływie kilku lat staje się matowe, traci swój naturalny kolor i może być bardziej kruche i podatne na uszkodzenia. Konieczność impregnacji czy pomalowania farbą w danym kolorze o takich właśnie właściwościach staje się zatem obowiązkowa, i warto o tym pomyśleć już na etapie kupowania materiałów do stworzenia domku drewnianego dla dzieci. Warto wybrać farbę odpowiednią dla małych dzieci, która nie wykazuje żadnych toksycznych właściwości, a w kontakcie ze skórą dziecka nie wywoła podrażnień.

Na opakowaniach takich farb warto szukać oznaczenia EN-71-3, które oznaczają, że dany produkt spełnia wymagania tej normy, bardzo restrykcyjnej pod względem bezpieczeństwa dla najmłodszych. Każdy dobry impregnat z pewnością takie oznaczenie będzie miał, a nawet jeżeli będzie droższy od tych podstawowych wersji warto zainwestować pieniądze, ponieważ zapewni to przede wszystkim bezpieczeństwo naszym dzieciom, a przecież o to głownie chodzi!

Dodatkowo nakładanie takiej farby czy impregnatu najbardziej efektywne będzie, jeżeli skorzystamy z pistoletu natryskowego przymocowanego np. do sprężarki powietrza. Dzięki temu pokrycie farbą będzie dokładne i precyzyjne, a przede wszystkim bardziej wydajne, bo dzięki temu zaoszczędzamy sporo farby.

Zadbaj o umiejscowienie

Każda osoba zastanawiająca się, jak zbudować domek drewniany dla swoich dzieci w pełni samodzielnie często zaczyna pracę, a kiedy konstrukcja już stoi zaczyna dopiero zastanawiać się nad jego umiejscowieniem. To błąd! Jeżeli domek ma znajdować się na niewielkim drzewie, warto najpierw odpowiednio dopasować jego rozmiary do rozstawu gałęzi drzewa, a przede wszystkim zbudować solidną podstawę na nim, by zainstalowany domek nie chybotał się na boki i był stabilny, zapewniając bezpieczeństwo dzieciom.

Na zbudowanie podstawy również warto wybierać drewno sosnowe, jedna warto zakupić w tym celu nieco grubsze deski, które wytrzymają ciężar całej konstrukcji. Te deski również warto zaimpregnować, jednak przed umieszczeniem ich w określonej pozycji na drzewie – to zapobiegnie ich próchnieniu. Warto również pamiętać, że mimo konieczności mocowania drewna do drzewa na którym znaleźć ma się konstrukcja, w miarę możliwości warto używać jak najmniej wkrętów czy gwoździ które ingerować będą w naturalną strukturę drzewa. Zbyt duża ich ilość może być przyczyną słabnięcia drzewa, a nawet jego uschnięcia.

Czy konieczne jest zezwolenie na budowę?

W niektórych gminach w związku z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub planu rewitalizacji wymagane jest zezwolenie na budowę domku na drzewie, a to jednak w dużej mierze zależy od jego wielkości. Niektóre gminy poprzez swoje wewnętrzne przepisy czy ograniczenia wysokości mogą wymagać od mieszkańców uzyskania takiego zezwolenia, dlatego warto wcześniej udać się do gminy lub urzędu i miasta i zasięgnąć informacji. W większości przypadków jednak takie zezwolenia nie są konieczne, i można dowolnie umieszczać domek na drzewie czy w ogrodzie bez większych problemów.

Dodaj komentarz