Ocieplony dom – chłodniejsze pomieszczenia latem

Ocieplony dom – chłodniejsze pomieszczenia latem

Jak radzić sobie z upałem w domu

W środku wakacji zalała nas fala niemal tropikalnych upałów. Wysoka temperatura jest najbardziej dokuczliwa na poddaszu, gdzie zwykle urządza się sypialnię – upał sprawia że ciężko w nich wypocząć. Naturalna wentylacja grawitacyjna latem jest mało skuteczna, zwłaszcza na najwyższej kondygnacji, przez co niełatwo się pozbyć gorącego powietrza spod skosów.

W takich warunkach każdy marzy o klimatyzacji. Jest to jednak wydatek nad którym trzeba się dłużej zastanowić. Przez ten czas upał mija, a w chłodne dni słabnie motywacja do takiej inwestycji i problem odkładamy do następnego lata. Działanie klimatyzatorów w domach mieszkalnych w polskim klimacie przydaje się tak naprawdę przez mniej więcej dwadzieścia dni w roku. Warto więc zastanowić się czy nie lepiej zadbać o komfort cieplny w inny sposób.

Ocieplony dom – chłodniejsze pomieszczenia latem

Nie dla wszystkich jest oczywiste, że ochronę budynku przed nadmiernym nagrzewaniem wnętrz zapewnia jego wcześniejsze ocieplenie. Rozważając zastosowanie materiałów izolacyjnych bierze się pod uwagę ograniczenie strat ciepła w wyniku jego przenikania przez przegrody na zewnątrz w sezonie grzewczym. A przecież latem ciepło przenika w drugą stronę – do wnętrza. To także ważny powód dla którego warto dobrze zaizolować dom.

Jeżeli jeszcze nie wykończyłeś poddasza, ponieważ skupiłeś się najpierw na niższej kondygnacji, ważne jest, abyś nie pozostawił tej przestrzeni bez ocieplenia. Jest to konieczne, gdyż w przeciwnym razie dom będzie się bardzo wychładzał, a latem zbytnio nagrzewał. Do czasu wykończenia poddasza warto ocieplić połacie dachowe. Częstym rozwiązaniem jest wcześniejszy zakup wełny mineralnej i rozłożenie jej na stropie oddzielającym zamieszkane pomieszczenia od poddasza – powstanie prowizoryczna termoizolacja zapobiegająca ucieczce ciepła przez dach, a latem zbytniemu nagrzewaniu domu.

Problemu z wychładzaniem poddasza nie będziemy mieli, jeżeli zastosujemy tzw. termoizolację nakrokwiową, czyli ułożymy ocieplenie od zewnątrz dachu, przed wykończeniem połaci blachą lub dachówkami.

Ocieplenie ścian

Ważne jest też ocieplenie ścian. Należy pamiętać, że nie można do tego zadania przystąpić “z biegu”. Najpierw trzeba przeanalizować stan ścian – mogą być zawilgocone po kilku dniach ulewy lub zabrudzone pyłem. Klejenie styropianu do mokrych powierzchni spowoduje zamknięcie wilgoci w ścianach, natomiast po pewnym czasie od zamocowania ocieplenia do niewyczyszczonych ścian może się ono zacząć odklejać. Aby izolacja spełniła swoje zadanie musi być wykonana prawidłowo!

Dodaj komentarz