Ogród na różowo

Ogród na różowo

Jak stworzyć elegancki ogród

Wiele roślin kwitnie na różowo, dlatego mogłoby się wydawać, że urządzenie ogrodu w tych barwach nie jest niczym trudnym. Tymczasem, aby ogród był elegancki trzeba zachować umiar i konsekwentnie dobierać rośliny. Nadmiar różu może stworzyć efekt inny od zamierzonego i zamiast eleganckiego będziemy mieć “kiczowaty” ogród.

Urządzając ogród przede wszystkim powinien  być on spójny z bryłą domu. Musi też być urządzony funkcjonalnie i estetycznie. Do nowoczesnych domów i ostrych brył najlepiej pasuje ogród urządzony elegancko, czyli jak już wspomniano widoczna powinna być konsekwencja aranżacji oraz przemyślana kompozycja. Żeby ogród uznać za elegancki, powinien dawać wrażenie uporządkowanego i zadbanego, najlepiej jeśli będą dominowały w nim 2 lub 3 kolory. Jednym z kolorów uznawanych za eleganckie jest właśnie różowy.

Ogród na różowo

Różowo kwitnące rośliny w eleganckim ogrodzie można sadzić tak, by tworzyły wielowymiarową i wielopoziomową kompozycję. Najwyższe są kwitnące na różowo drzewa. Wyglądają one najlepiej sadzone jako solitery (pojedynczo), znakomicie prezentują się też na tle wysokich roślin zielonych, np. na tle wysokiego żywopłotu z roślin kolumnowych. Drzewa kwitnące na różowo to np. magnolia i judaszowiec. Na różowo lub biało-różowo kwitną też niektóre drzewka owocowe, np. jabłonie i brzoskwinie. W eleganckim ogrodzie takie rośliny także mogą się pojawić, jednak trzeba pamiętać, by ich ilość i różnorodność nie była przytłaczająca dla schludnej kompozycji.

Niższe piętro kompozycji może być utworzone z krzewów. Wśród nich jest wiele gatunków i odmian, które idealnie nadają się do eleganckiego ogrodu. Zwykle przesądza o tym kształt różowych lub różowobiałych kwiatów i regularny pokrój rośliny. Za eleganckie uważa się kwiaty hortensji, różaneczników oraz róż – zarówno pnących jak też tych na pniu. Aranżując elegancki ogród można posadzić także kamelie o pięknych kwiatach i ozdobnych liściach lub tamaryszek, który dodaje lekkości zabudowanej i surowej przestrzeni.

Najniższą warstwę w kompozycji kwiatowej powinny stanowić rośliny kwitnące osiągające wysokość do 1 metra. Mogą to być piwonie, goździki czy zimowity.

Dodatki

W ogrodzie, w którym barwą przewodnią jest róż warto umieścić dodatki w innych barwach – do różu pasują biel, szarość i zieleń oraz odcienie fioletu i złota. Możesz zastosować jedną z tych barw na poduszkach na meble ogrodowe, kocach, ceramice, a także na elementach ozdobnych takich jak lampiony czy osłonki na doniczki. Aranżację wzbogacą też elementy drewniane lub sztuczne imitujące drewno.

Dodaj komentarz