Rodzaje okien dachowych

Rodzaje okien dachowych

Zadaniem okien dachowych jest doświetlenie tych pomieszczeń, które znajdują się na poddaszu. Dzięki nim można również pomieszczenie wywietrzyć. Zapewniają również doskonały widok na okolice. Producenci oferują obecnie naprawdę szeroki wybór okien dachowych. Zanim więc udamy się do sklepu warto wiedzieć, na co można się zdecydować.

Rodzaje okien dachowych są bardzo różne. Producenci proponują okna dachowe obrotowe, uchylno – przesuwne, wysokoosiowe, kolankowe. Spróbujemy je nieco – możliwie jak najprościej oczywiście – scharakteryzować.

Okna dachowe obrotowe

To okna dachowe, które wybierane są zdecydowanie najczęściej. Plusem takich okien jest bardzo prosta konstrukcja. Jednocześnie są to okna dachowe, które kosztują najmniej. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że najwięcej właścicieli domów decyduje się właśnie na nie. W przypadku tego okna zawias znajduje się w połowie długości skrzydła. To właśnie dzięki temu okno można bez problemu obrócić o sto osiemdziesiąt stopni. Takie okna mają wiele zalet. Szyby są bardzo łatwo dostępne. Nie ma więc najmniejszych problemów z utrzymaniem tych okien w czystości. Stosowanie okien dachowych obrotowych możliwe jest niezależnie od tego, jaką wysokość ma ściana kolankowa.

Okna uchylno – przesuwne

To bez wątpienia ciekawe rozwiązanie. Okna te wykonane są tak, że użytkownik ma możliwość płynnej regulacji uchylenia, a także otwierania nawet do sześćdziesięciu stopni. Takie okna gwarantują więc dużą swobodę użytkowania. Nie nakładają w zasadzie żadnych większych ograniczeń. Ich plusem – podobnie jak okien opisanych powyżej – jest ogromna łatwość mycia. Nie ma najmniejszych trudności, aby takie okna utrzymać w pożądanej czystości.

Okna wysokoosiowe

W wypadku mamy oś obrotu znajdującą się mniej więcej na ¾ wysokości ościeżnicy. Taka konstrukcja sprawia, że używanie okna także nie jest trudne. Dostępne są okna wysokoosiowe, które wyposażono w siłowniki, dzięki którym obsługa jest jeszcze prostsza i wymaga zdecydowanie mniej siły. Okna wysokoosiowe poleca się przede wszystkim do niewielkich pomieszczeń. Nawet jeśli są otwarte, nie zajmują bowiem powierzchni.

Okna kolankowe

To okna łączące w sobie cechy okna dachowego oraz fasadowego. Poleca się je przede wszystkim posiadaczom domów z dachem pozbawionym okapu. Przeszklenia w tym wypadku sięgają aż do samej podłogi. W efekcie pomieszczenie jest doskonale oświetlone.

Okna dachowe oferowane przez producentów bardzo różnią się między sobą. Dzięki temu każdy zainteresowany ma szansę na znalezienie okna idealnie wpisującego się w indywidualne potrzeby, a także zasobność portfela.

Dodaj komentarz