Co robić, aby ogród był piękny o każdej porze roku?

Co robić, aby ogród był piękny o każdej porze roku?

O posiadaniu ogrodu marzy naprawdę sporo osób. Nie ma się temu co dziwić, bo powodów, dla których warto posiadać własny ogród jest naprawdę bardzo wiele. Trzeba jednak mieć na uwadze to, iż ogród wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale i z obowiązkami. Aby był piękny przez cały rok, należy odpowiednio się o swój ogród zatroszczyć. Ważne jest to, aby w odpowiedni sposób go zaprojektować. Musimy więc zastanowić się nad tym, na jakie kwiaty i krzewy chcemy postawić. Istotne jest także systematyczne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym rośliny będą prezentować się atrakcyjnie. Do pielęgnacji roślin można z powodzeniem wykorzystać zarówno domowe środki, jak i takie, które można zakupić w sklepie ogrodniczym.

Zalety posiadania własnego ogrodu

Jak już zaznaczono na wstępie, istnieje całkiem sporo zalet posiadania własnego ogrodu. Zanim jednak zdecydujemy się na założenie własnego ogrodu, dobrze byłoby zastanowić się nad tym, jakie one właściwie są. Przede wszystkim, ogród prezentuje się niezwykle atrakcyjnie pod względem wizualnym, zwłaszcza jeżeli jest zadbany. Cieszy on oczy zarówno domowników, jak i zaproszonych gości. W ogrodzie można odpocząć po męczącym dniu w pracy, jak również oddać się czynnościom artystycznym, takim jak malowanie czy pisanie. Filiżanka kawy wypita w ogrodzie smakuje zaś zdecydowanie lepiej niż ta wypita pośpiesznie w kuchni. Ponadto, ogród może posłużyć nam jako miejsce organizacji letniego przyjęcia. Osoby, które mają możliwość odpoczywania w ogrodzie, mogą liczyć na zdecydowanie mniejsze problemy ze stresem. Doskonałym pomysłem będzie urządzenie ogrodu wedle własnego pomysłu. Warto zasadzić w nim swoje ulubione kwiaty oraz rzecz jasna krzewy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż nie wszystkie rośliny są tak samo łatwe w uprawie. Musimy więc zdawać sobie sprawę z tego, że o jedne rośliny dba się łatwiej, a o inne nieco trudniej. Jeżeli nie posiadamy wystarczającej ilości czasu na dbanie o ogród, zdecydujmy się na mało wymagające gatunki. Możemy oczywiście korzystać z usług ogrodnika, ale musimy niestety liczyć się z tym, że generuje to całkiem spore koszty.

O czym pamiętać projektując rabaty kwiatowe?

Projektowanie rabat kwiatowych wydaje się dosyć proste. Niestety, rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Na pewno błędem będzie sadzenie przypadkowych roślin na tych samych rabatach. Nie wszystkie gatunki mają bowiem takie same potrzeby. Niektóre przepadają za zacienionymi miejscami, a inne potrzebują dużych ilości promieni słonecznych. Ponadto, wiele kwiatów wymaga gleby wysokiej jakości, która będzie posiadała wiele minerałów. Innym roślinom kwitnącym wystarczy zaś gleba średniej lub słabej jakości. Każdy, kto troszczy się o ogród powinien także pamiętać o tym, że nie każda roślina potrzebuje takich samych ilości wilgoci. Ponadto, wiele osób pragnie, aby rabaty prezentowały się pięknie o każdej porze roku. Wydaje się więc, że dobrym pomysłem będzie zasadzenie różnych gatunków roślin na tej samej rabacie. Najlepiej jednak, aby miały one zbliżone wymagania glebowe oraz wymagania dotyczące nasłonecznienia. Wówczas zdecydowanie łatwiej będzie nam dbać o rośliny. Ponadto, należy mieć na uwadze to, że wyższe kwiaty mogą utrudniać dostęp do słońca tym niższym. Jeśli mamy trudności z samodzielnym zaprojektowaniem rabaty kwiatowej, możemy zdecydować się na przykład na poradę profesjonalnego ogrodnika. Można także śmiało poszukać inspiracji w Internecie.

Jakie krzewy warto mieć w swoim ogrodzie?

Okazuje się, że w ogrodzie warto posiadać nie tylko kwiaty, ale również i krzewy. Mowa tu zarówno o krzewach owocowych, jak i o krzewach kwitnących. Warto zaznaczyć, że krzewy owocowe pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale i użytkową. Dzięki nim możemy bowiem cieszyć się smakowitymi owocami, które można będzie wykorzystać na wiele różnych sposobów. Wśród krzewów owocowych godnych uwagi wyróżnić należy porzeczkę czarną, porzeczkę czerwoną, jak również agrest czy aronię. Jeśli chodzi zaś o krzewy kwiatowe, najlepiej zwrócić uwagę na forsycję, która cieszy nasze oczy wiosną. Przepięknie prezentuje się także kalina, jak również bez. Należy nadmienić, że niezwykle atrakcyjnie prezentują się także krzewiaste róże, jak również azalie. Każdy gatunek krzewu ma nieco inne wymagania i należy o tym pamiętać. Jeśli chodzi o krzewy owocowe, warto zapewnić im pewną przestrzeń w ogrodzie. Porzeczki oraz agrest z powodzeniem mogą rosnąć obok siebie. Krzewy wymagają zarówno ochrony przed szkodnikami, jak i przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Jak dbać o ogród wiosną?

Aby ogród prezentował się atrakcyjnie, musimy troszczyć się o niego o każdej porze roku. Bardzo wiele prac należy wykonywać w nim wiosną. Konieczne jest na pewno grabienie liści, które pozostały na trawniku oraz rabatach po zimie. Niesamowicie istotne jest również usunięcie osłon po zimie. Osłony miały przecież ochraniać rośliny przed chłodem i intensywnym wiatrem. Jeśli nie usuniemy osłon wiosną, gdy robi się coraz cieplej i słoneczniej, narażamy nasze kwiaty oraz krzewy na choroby grzybicze. Warto byłoby więc o tym pamiętać. Nie ulega wątpliwości, że wiosną należy przycinać gałęzie niektórych krzewów. Dzięki temu będziemy mogli nadać im odpowiedni kształt. Wiosna to pora, która jest idealna do posadzenia pewnych gatunków kwiatów. Doskonałym pomysłem może okazać się zasadzenie cebulek tulipanów, jak również hiacyntów. Możemy zdecydować się również na zakup wielu roślin jednorocznych. Wśród roślin jednorocznych szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się smagliczki, aksamitki bądź nasturcje. Trzeba pamiętać także o tym, aby wiosną odpowiednio zadbać o swoje rośliny. Mowa tu zarówno o tych świeżo zasadzonych, jak i o tych, które rosną już w naszym ogrodzie od lat. Konieczne jest systematyczne podlewanie roślin, jak również zapewnienie im odpowiedniego podłoża. Wiosną rośliny są bardzo często osłabione po zimie, zwłaszcza jeżeli była ona bardzo mroźna. Konieczne może więc okazać się zastosowanie specjalistycznych nawozów. Okazuje się jednak, że rośliny można będzie wesprzeć przy pomocy tak zwanej gnojówki z pokrzyw. Gnojówka z pokrzyw jest bardzo prosta w wykonaniu. Należy zebrać odpowiednią ilość świeżych pokrzyw, a następnie zalać je wodą i pozostawić na kilka tygodni w drewnianej beczce pod przykryciem. Takiego wywaru można z powodzeniem używać już po dwóch tygodniach. Warto zachować odpowiednie proporcje. Przepisów na wywary wzmacniające dla roślin jest całkiem sporo. Dobrze byłoby więc poszukać ich w Internecie i wybrać przepis, który wydaje nam się najodpowiedniejszy. Należy mieć świadomość tego, że oprócz pokrzywy, na stan roślin korzystnie może wpłynąć również skrzyp polny.

Ogród latem. Co należy robić?

Wiele osób uważa, że latem ogród prezentuje się najpiękniej. Nie ulega wątpliwości, że lato to pora, która wymaga podjęcia odpowiednich działań. Jeżeli lato jest bardzo upalne, dobrze byłoby pamiętać o systematycznym podlewaniu roślin. Należy przyłożyć się do tego w szczególności wówczas, gdy roślinom dokucza niedostatek opadów. Do najbardziej suchych miesięcy należą z reguły lipiec oraz sierpień. Opady deszczu w tym miesiącach są zazwyczaj pochodzenia burzowego. Burze bywają bardzo gwałtowne, dlatego niekiedy rośliny mogą zostać uszkodzone przez grad czy intensywne opady deszczu. Niestety, ciężko byłoby zabezpieczyć wszystkie gatunki przed uszkodzeniami. Czasami jednak możliwa jest ochrona roślin. Warto pomyśleć o osłonach różnego rodzaju, które zdejmiemy po ustąpieniu zagrożenia. Zarówno wiosną, jak i latem trzeba pamiętać również o nawożeniu roślin. Nie wszystkie rodzaje nawozów będą jednak przydatne, dlatego należy starannie czytać etykiety. Warto również obserwować rośliny. Dzięki temu będziemy mogli określić, czego właściwie brakuje poszczególnym gatunkom. Latem można także zasadzić niektóre rośliny w ogrodzie, jeżeli wydaje nam się, że mamy ich za mało. W szczególności warto zwrócić uwagę na rośliny jednoroczne. Warto także na bieżąco usuwać przekwitłe części kwiatów, bo mogą osłabiać roślinę. Na pewno powinniśmy także pamiętać o zbieraniu owoców, takich jak porzeczki czy agrest. Jeżeli mamy wczesne, letnie maliny, także musimy pamiętać o ich zbiorze. Warto także pamiętać o tym, że w ogrodzie mogą znajdować się również rośliny w donicach, na przykład w drewnianych bądź kamiennych.

Jakie obowiązki w ogrodzie trzeba wykonać jesienią?

Jesień to pora roku, za którą nie każdy przepada. Trzeba jednak przyznać, że ogród jesienią również może pięknie wyglądać. Musimy jednak odpowiednio o niego zadbać. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że ogród będzie prezentował się naprawdę atrakcyjnie pod względem wizualnym. Jesienią warto zacząć przygotowywać rośliny do nadchodzącej zimy. Konieczne będzie wykonanie osłon. Można do tego wykorzystać zarówno jedlinę, jak i osłony dostępne w sklepach ogrodniczych. Warto także usunąć obumarłe rośliny, zwłaszcza te jednoroczne. Ponadto, doskonałym pomysłem będzie przycięcie róż. Późną jesienią warto wykopać z ziemi cebulki gladioli, jak również dalii. Dzięki temu będą one mogły ponownie cieszyć nasze oczy za rok. Trzeba jedynie pamiętać o odpowiednim ich przechowywaniu. W przeciwnym razie mogą zgnić, a wówczas na pewno nie będą się nadawać do ponownego zasadzenia. Jesienią warto byłoby również zwrócić uwagę na wrzosy. Jeżeli nie mamy ich w swoim ogrodzie, możemy zakupić je w sklepie ogrodniczym bądź w kwiaciarni. Wrzosy nie muszą być wcale sadzone bezpośrednio do gruntu. Możemy bowiem zdecydować się na wrzosy zasadzone w doniczkach. Przepięknie będą się one prezentowały także w drewnianych koszykach. Jeżeli chodzi o wybór wrzosu, kierujmy się przede wszystkim swoimi własnymi preferencjami. Kwiaty mogą posiadać barwę intensywnego fioletu, zgaszonego różu czy bieli. Wydaje się, że całkiem trafionym rozwiązaniem może okazać się stworzenie kompozycji z kilku wrzosów o różnej kolorystyce. Jesienią warto w swoim ogrodzie umieścić również dynię. Można wykroić w niej fantazyjne kształty bądź umieścić w niej lampion. Musimy mieć jednak na uwadze to, iż wydrążona dynia zachowa swoją świeżość na nieco krócej.

Zima w ogrodzie

Niektórym może wydawać się, że zima w ogrodzie to czas odpoczynku. Niestety, nawet o tej porze roku musimy zdecydować się na wykonanie pewnych prac. Przede wszystkim, każdy musi mieć na uwadze usuwanie nadmiaru śniegu z roślin. Warto robić to szczególnie wówczas, gdy zima jest wyjątkowo śnieżna. Zbyt ciężki śnieg, zwłaszcza mokry, może bowiem uszkodzić roślinę. Nie należy jednak usuwać całości nagromadzonego śniegu. Jest to bardzo duży błąd. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że śnieg ochrania roślinę przed mrozem i jest to ochrona naturalna, której nie zastąpią nam osłony. Oczywiście nie zawsze zimą pada śnieg. Jeżeli zima jest mroźna, ale bezśnieżna, najlepszym rozwiązaniem może okazać się wzmocnienie naszych osłon. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ogród zimą może być piękny. Odpowiedź na to pytanie jest jednak dość oczywista. Ogród jak najbardziej może być piękny zimą, zwłaszcza jeżeli jest ona śnieżna. Na warunki atmosferyczne nie mamy jednak niestety żadnego wpływu. Niemniej jednak, możemy cieszyć się pięknem roślin zimozielonych, które prezentują się atrakcyjnie o każdej porze roku. Doskonałym pomysłem będzie więc zasadzenie w ogrodzie różnego rodzaju drzew oraz krzewów iglastych. Mowa tu chociażby o sosnach, świerkach czy też o jodłach. Wśród krzewów iglastych na uwagę zasługują zaś jałowce. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że krzewy iglaste szczególnie dobrze prezentują się w ogrodzie skalnym. Ogrody skalne można zaprojektować na przykład przed frontem domu.

Jakie meble i akcesoria warto mieć w ogrodzie?

Ważne jest nie tylko to, aby ogród prezentował się pięknie, ale również i to, aby był funkcjonalny. Wydaje się więc, że doskonałym pomysłem będzie zakup mebli i akcesoriów różnego rodzaju. Mogą być one nie tylko użyteczne, ale również atrakcyjne pod względem wizualnym. W ogrodzie niezwykle pięknie prezentować mogą się meble z drewna. Można zdecydować się na zakup całego zestawu mebli. Najlepszym pomysłem będzie zakupienie zarówno stołu, jak i krzeseł. Meble ogrodowe z drewna mogą posiadać różne kolory. Bardzo wiele osób stawia na białe meble ogrodowe. Oprócz stołu i krzeseł, warto byłoby postawić także na ławkę. Ona również może być wykonana z drewna. Meble posiadają różne ceny, dlatego dość dobrym wyborem może okazać się przejrzenie kilku albo nawet kilkunastu ofert przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Jeżeli przejrzymy różne oferty, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się znaleźć tę najlepszą pod względem cenowym, jak i jakościowym. Jeżeli chcemy, możemy zdecydować się na zakupienie mebli na wymiar, na przykład u stolarza. Jak jednak znaleźć dobrego stolarza? Wiele osób zastanawia się nad tym. Pomocne może okazać się porównanie opinii na temat poszczególnych stolarzy. Dzięki temu, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się znaleźć najlepszego stolarza. Warto także porównać cenniki poszczególnych fachowców. Niektórzy mogą bowiem oferować naprawdę drogie meble i należy mieć to na uwadze. Jeżeli mamy w zwyczaju urządzać grilla w ogrodzie, dobrze byłoby zakupić jakiś sprzęt. Ponadto, w ogrodzie może znajdować się przestrzeń, w której będzie można rozpalić bezpiecznie ognisko. Pomocnym akcesorium mogą okazać się metalowe kijki do ogniska, przy pomocy których upieczemy smakowite kiełbaski. Wreszcie, dobrym pomysłem może okazać się zakup oświetlenia do ogrodu. Warto pomyśleć między innymi o lampkach solarnych. Najpiękniej prezentują się one w ogródkach skalnych. Dostępne są w różnych kolorach i kształtach, dlatego każdy, nawet najbardziej wymagający konsument znajdzie rozwiązanie idealne dla siebie. Niektórzy uważają, że nie ma piękniejszego światła niż blask świec. Można więc zdecydować się na lampiony, w których umieścimy świece zapachowe. Ich aromat pozwoli nam się zrelaksować oraz sprawi, że przeniesiemy się na chwilę do innego świata. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie pozostawiać świec bez nadzoru. W przeciwnym bowiem razie, narażamy się na niebezpieczeństwo pożaru. Pozostawianie świec bez nadzoru jest szczególnie niebezpieczne, jeżeli w ogrodzie bawią się dzieci. Zwierzęta także mogą przewrócić świecę. Największe ryzyko pożaru występuje rzecz jasna w miesiącach letnich, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z suszą oraz z upałami. Jeśli jednak bezpiecznie będziemy korzystać ze świec, będziemy mogli cieszyć się ich pięknem. Świece możemy znaleźć w wielu sklepach, zarówno internetowych, jak i stacjonarnych. Warto byłoby mieć to na uwadze. Pomocne może okazać się przejrzenie różnych ofert, podobnie jak w przypadku kupna mebli czy innych akcesoriów ogrodowych. Do ogrodu najlepiej sprawdzą się świece o dużych rozmiarach, które palą się dłużej niż niewielkich rozmiarów podgrzewacze. Trzeba jednak pamiętać o tym, że im większa świeca, tym z reguły droższa. Ostatnio sporym zainteresowaniem cieszą się świece sojowe. Mogą być one interesujące nie tylko dla wegan.

Dodaj komentarz