Irga to znany i popularny krzew ogrodowy z rodziny różowatych. W Polsce rośnie w stanie dzikim. Wyróżnia się 3 podstawowe gatunki tej rośliny. Stosuje się ją jako roślinę ozdobną w ogrodach i parkach. Ma bardzo dekoracyjne liście oraz owoce. Wykazuje małe wymagania i jest bardzo łatwa w uprawie.
Na świecie występuje ponad 60 gatunków tego krzewu. Roślina ta wykazuje dużą tolerancję na słabe warunki glebowe i klimatyczne. Irga rośnie nawet na kamienistych i bardzo ubogich w składniki odżywcze glebach. W Polsce w stanie dzikim mona spotkać trzy gatunki tego krzewu: irgę zwyczajną, irgę czarną oraz irgę kutnerowatą. W ogródkach przydomowych uprawia się wiele innych gatunków irgi. Ma ona duże walory dekoracyjne. Szczególnie w okresie jesiennym bardzo ładnie ozdabia ogród.
Irgi mają zazwyczaj stosunkowo niewielką formę wzrostu, rzadko występują jako małe drzewka. Znakomicie nadają się do zasadzenie jako żywopłot, ale równie dobrze sprawdzają się w pojedynczych egzemplarzach. Krzewy z tego gatunku można także uprawiać w doniczkach i skrzyniach. Ciekawą odmiana tej rośliny jest irga pozioma, którą sadzi się na trawnikach i w ogrodach skalnych. Ma ona charakterystyczną, kobiercowatą formę wzrostu, czerwone owoce i różowo – białe kwiaty. Owoce irgi utrzymują się zwykle jeszcze bardzo długo po opadnięciu liści. Mogą stanowić pożywienie dla ptaków w okresie zimowym.
Jeżeli chcesz zasadzić krzewy irgi w swoim przydomowym ogródku, to zwróć uwagę na kilka podstawowych zasad uprawy. Gatunki zimozielone można uprawiać zarówno w miejscach słonecznych jak i cienistych. Z kolei gatunki irgi, które na zimą zrzucają liście wymagają dużo słońca. Bez względu na gatunek tego krzewu, nie należy go zbyt intensywnie podlewać, gdyż nie znosi on nadmiaru wilgoci. Jeżeli chodzi o wymagania względem podłoża, to nie ma większego znaczenia, na jakiej glebie posadzimy krzew. Gatunki występujące w Polsce mogą się rozwijać na glebach piaszczystych, kamienistych czy w szczelinach skalnych. Jeżeli bardzo zależy nam na tym, aby irga rozwijała się wyjątkowo szybko, to możemy wybrać dla niej gleby o odczynie zasadowym bądź obojętnym.
Krzewy, które zrzucają liście na zimę, można przycinać latem, po przekwitnięciu kwiatów. Gatunki zimozielone dobrze jest przycinać wiosną. Pobudzi to pędy do szybszego rozwijania się. Należy wyciąć martwe i zeschłe pędy oraz ewentualnie przerzedzić je w zbyt gęstych miejscach. Krzew można rozsadzać poprzez sadzonki niezdrewniałe albo sadzonki półzdrewniałe z piętką.