Czym warto ogrzewać dom? Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne, gazowe, węglowe i inne?

Czym warto ogrzewać dom? Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne, gazowe, węglowe i inne?

Ogrzewanie domu to temat, który wraca do nas każdego roku – każdej zimy zadajemy sobie pytanie, ile będzie nas kosztowało ogrzewanie naszych domów. Wiemy bowiem, że prognozy pogody na sezon zimowy nie zawsze są trafne, a gdy ceny rosną, rośnie też zużycie energii i związane z tym koszty. Wybór metody ogrzewania domu jest bardzo ważny – chodzi przede wszystkim o rosnące koszty. W ostatnich tygodniach temat ogrzewania zyskał na popularności z powodu rosnących cen gazu i energii. Dodatkowo w roku 2022 dojdzie do zmian na rynku fotowoltaiki – przestanie istnieć status prosumenta, który znacznie wpływał na zmniejszanie kosztów energetycznych i grzewczych.

Ogrzewanie domu

Ogrzewanie domu to bardzo istotny temat rozważań przez pryzmat utrzymania domu. Bardzo często docieplone domy wybudowane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii wciąż potrzebują dodatkowego źródła ciepła. Czym ogrzewać dom? Jaki sposób ogrzewania domu jest ekonomicznie uzasadniony? Czy warto inwestować w odnawialne źródła energii w celu ogrzania domu czy może lepiej warto pozostać przy węglu? Rynek oferuje nam obecnie wiele źródeł ciepła. Poniższe zestawienie kosztów poszczególnych technologii grzewczych z pewnością przyda się każdemu, kto szuka rozwiązania w dobrej cenie.

Dotychczas ogrzewanie gazowe było bardzo popularne, ale z powodu rynku o zmiennym charakterze należy szukać alternatywnych rozwiązań, które będą zdecydowanie tańsze. W tym artykule zostaną poruszone kwestie, które pomogą Ci w podjęciu decyzji odnośnie głównego źródła ciepła w Twoim domu.

Cena ogrzewania domu zależy od wielu różnych czynników. Rodzaj źródła ciepła, które wybierzesz do ogrzewania domu znacząco wpłynie na to jak wyglądać będą Twoje miesięczne rachunki za ogrzewanie. To, ile energii zużyłeś w poprzednich latach, może również stanowić wskazówkę co do przyszłych kosztów – oczywiście biorąc pod uwagę, że wliczysz podwyżki w swoich kalkulacjach. Miej jednak na uwadze, że ogrzewanie domu może być kosztowne. Zwłaszcza zimą naprawdę łatwo jest wydać dużo pieniędzy w celu zwiększenia temperatury pomieszczeń w mieszkaniu czy też domu. Problem polega na tym, że trzeba zapewnić ciepło sobie i swojej rodzinie. Jeśli chcesz wydawać mniej pieniędzy na ogrzewanie, musisz zmienić swoje nawyki i przyjąć inne, nowoczesne podejście – nie można bać się zmian czy też mały inwestycji. Długoterminowo, takie podejście pozwoli Ci zaoszczędzić ogromne pieniądze.

ogrzewanie domu

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe

Obecnie w Polsce zużywa się około 19 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie, a w ciągu najbliższych 10 lat liczba ta ma wzrosnąć do 30 miliardów metrów sześciennych. Trzydzieści procent rocznego zużycia gazu ziemnego w naszym kraju dotyczy klientów indywidualnych i ich domostw (czyli mowa tutaj o segmencie GD – gospodarstw domowych).
W sytuacji zaostrzania norm środowiskowych i nasilania się trendu ograniczania emisji dwutlenku węgla (warto tutaj podkreślić fakt, że 59% opłat za energię elektryczną to koszt emisji spalin do atmosfery), Polacy coraz częściej sięgają po ogrzewanie domu, które jest przyszłościowe i zapewnia wysoki komfort pracy – zaczęła liczyć się efektywność. Gaz ziemny jest właśnie takim rozwiązaniem.

Nie podlega wątpliwości, że ogrzewanie gazowe jest bardzo wygodne – wystarczy ustawić temperaturę i zaczyna dziać się cała magia – dom staje się przytulny i ciepły. Należy mieć jednak na uwadze, że nie każdy może sobie pozwolić na ten rodzaj ogrzewania, wymagane jest podłączenie do sieci. Dodatkowo ceny gazu zależy od kontraktów na giełdach spot a co za tym idzie, mogą być zmienne z biegiem czasu. Decydując się na ogrzewanie gazowe warto mieć alternatywę w zanadrzu. Jako dodatkowe formy ogrzewania na pewno sprawdzą się kominki lub pompa ciepła.

Na koszty ogrzewania ma wpływ wiele czynników, w tym źródło ciepła i wielkość budynku. Budynek nieocieplony bez wątpienia będzie potrzebował dużej ilości energii grzewczej, podczas gdy dom ze szczelnymi oknami będzie zużywał nawet o połowę mniej energii grzewczej. Stopień izolacji musi być brany pod uwagę przy analizie kosztów ogrzewania domu gazem ziemnym. Wartość opałowa (ciepło uwalniane podczas zużycia) wynosi około 40 MJ/m3. Jest to wartość zbliżona do tej, która dostarczana jest do elektrowni i gospodarstw domowych.

W tym roku ceny w PGNiG wyglądają następująco:

(5% VAT) Ceny gazu od 1.01.2022 r w PGNiG:

 • Cena 1 kWh gazu: 0,214 zł*
 • Cena 1 m3 gazu: 2,31 zł*
 • Cena opłaty abonamentowej: Od 3,36 zł do 10,35 zł* – zależna od taryfy
  *podane kwoty to kwoty brutto

(23% VAT) Ceny gazu od 1.04.2022 r w PGNiG:

 • Cena 1 kWh gazu: 0,251 zł*
 • Cena 1 m3 gazu: 2,71 zł*
 • Cena opłaty abonamentowej: Od 4,06 zł do 12,13 zł*
  *podane kwoty to kwoty brutto

ogrzewanie domu

Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne

Pytając, ile kosztuje ogrzewanie elektryczne bez dodatkowych informacji, jest jak pytanie dotyczące tego ile kosztuje samochód nie wiedząc jaki to samochodu lub ile kosztuje dom bez znajomości metrażu, lokalizacji lub stylu w jakim budynek ma być wykonany. Elektryczność jest generalnie tańsza niż ogrzewanie gazowe, jeśli korzystasz z fotowoltaiki a Twoja instalacja ma więcej kWp niż realne zużycie. (chodzi o to żeby mieć nadwyżkę na ogrzewanie – długoterminowo taka inwestycja jest bardzo opłacalna, szczególnie jeśli zostanie zrealizowana na zasadach prosumenckich przed 31.03.2021) Jednakże, jeśli używasz grzejników elektrycznych w oparciu o kupowaną energię taryfową, energia elektryczna może okazać się nieopłacalna. Główne wydatki związane z ogrzewaniem elektrycznym to instalacja i konserwacja. Mogą one kosztować setki złotych każdego miesiąca.

Coraz więcej osób rezygnuje z ogrzewania olejowego i gazowego na rzecz ogrzewania elektrycznego. Nie jest to przypadek. Ogrzewanie elektryczne jest bardziej wydajne, szybkie i ciche w porównaniu z konwencjonalnymi rodzajami ogrzewania. Jest to z pewnością tańsza opcja niż staromodne systemy grzewcze, tym bardziej jeśli weźmiemy po uwagę możliwość ogrzewania w oparciu o odnawialne źródła energii. Jednak dokładna kwota, jaką można zaoszczędzić, zależy od kilku czynników – chodzi przede wszystkim o bieżące koszty energii, gazu czy też metraż ogrzewanego pomieszczenia.b

W celu udzielenia odpowiedzi na pytanie ile kosztuje ogrzewanie elektryczne warto w pierwszej kolejności zapoznać się z poniższymi tabelami, które przedstawiają wysokość opłat za energię elektryczną w najbardziej powszechnej taryfie G11.

Operator Cena za 1kWh (5% VAT)
Tauron 0,64 zł
Energa 0,70 zł
Enea 0,63 zł
PGE 0.68 zł
E.ON 0,59 zł

 

Operator Cena za 1kWh (23% VAT)
Tauron 0,75 zł
Energa 0,82 zł
Enea 0,74 zł
PGE 0,80 zł
E.ON 0,69 zł

W sytuacji zainteresowania innymi grupami taryfowymi warto odwiedzić stronę Urzędu Regulacji Energetyki lub operatora, który obsługuje Twój obszar. Będą to najbardziej wartościowe źródła wiedzy.

Istnieją dwa dobre powody, dla których powinieneś używać ogrzewania zasilanego energią słoneczną. Pierwszym z nich jest to, że jest ono tańsze niż zwykłe ogrzewanie, a drugim, że może wpłynąć pozytywnie na zasobność Twojego portfela i wygenerować realne oszczędności – w ten sposób można również ogrzewać wodę. Pierwszy z nich opiera się na fakcie, że panele słoneczne składają się z ogniw fotowoltaicznych, które wykorzystują promienie słoneczne (światło rozproszone – fotowoltaika działa również w dni pozbawione słońca) jako źródło energii, produkując energię elektryczną, która może być następnie przekazana do Twojego domu w celu ogrzania go w sposób, który kosztuje mniej niż jakakolwiek inna metoda. Oczywiście przy założeniu, że do ogrzewania jest wykorzystana energia wyprodukowana przez panele PV (fotowoltaiczne).

ogrzewanie domu

Ile kosztuje ogrzewanie węglowe

Węgiel jest jednym z najbardziej obfitych zasobów w Polsce i zapewnia dostęp do około 80% energii w naszym kraju. Analogicznie, jest również używany do ogrzewania domów w gospodarstwach domowych. Węgiel był kiedyś powszechnie stosowanym paliwem do ogrzewania domów, fabryk i szkół. Ale był również źródłem większej ilości zanieczyszczeń niż jakiekolwiek inne źródło energii, ogólnie rzecz biorąc, niektórzy ludzie są bardzo zaniepokojeni tym, jak może to wpłynąć na ich zdrowie, a także zdrowie ich rodzin. Aby zapobiec powtórzeniu się takiej sytuacji, konieczne jest wprowadzenie ścisłych limitów ilości dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych, które mogą być wytwarzane przez nowe metody generowania ciepła – dlatego też większość placówek medycznych czy też administracyjnych korzysta z ogrzewania centralnego.

Ogrzewanie węglowe jest systemem stosowanym do ogrzewania budynków i domów przy użyciu centralnego kotła, który produkuje gorącą wodę lub parę do dystrybucji przez rury i grzejniki. Warto zacząć od faktu, że aktualna cena tony węgla oscyluje w granicach 1380 zł brutto – 1800 zł brutto.

Główną zaletą węglowych systemów grzewczych jest to, że są one w miarę tanie i wydajne a korzystać w nich można w razie potrzeb – dla przykładu, ogrzewając dobrze docieplony dom wystarczy palić w piecu raz dziennie. Ponadto, moc generowana przez piece węglowe wystarczają do wielogodzinnego ogrzania całego domu.

Ile kosztuje pompa ciepła

Pompy ciepła mają wiele zalet w porównaniu z konwencjonalnymi systemami grzewczymi, w tym:

 • darmową energię z ziemi, wody lub powietrza;
 • brak emisji do środowiska; efektywną pracę nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych;
 • kompatybilność z systemami ogrzewania podłogowego i grzejnikami o niskiej temperaturze zasilania;
 • doskonałą jakość i długą żywotność;
 • brak konieczności magazynowania paliwa;
 • brak konieczności budowy komina przy budowie domu;
 • brak konieczności doprowadzania gazu do posesji;
 • łatwą obsługę.

Pompy ciepła nie są wymagające w obsłudze, ponieważ mogą działać automatycznie. Są również tanie w eksploatacji, a w ostatnich latach stały się tańsze, co czyni je realnymi opcjami ogrzewania dla budynków bez względu na lokalizację. Pompy ciepła są specjalnymi urządzeniami grzewczymi, które nie wytwarzają ciepła, lecz jedynie pozwalają na pobieranie ciepła z otoczenia – ziemi, wody lub powietrza, w zależności od wybranego typu pompy. Pozyskane ciepło jest przekształcane w formę, którą można wykorzystać w budynku. Proces ten jest bardziej skomplikowany niż w przypadku kotła, który po prostu spala paliwo, aby wytworzyć natychmiastowe ciepło.

Pompy ciepła dzielą się na dwie odrębne kategorie: powietrzne pompy ciepła i wodne pompy ciepła. Pompy ciepła typu powietrznego przenoszą ciepło z zewnątrz domu do wewnątrz. Istnieje kilka różnych typów powietrznych pomp ciepła. Mogą one być podstawowe, ekonomiczne lub wysokowydajne w zależności od zastosowania i potrzeb. Pompy ciepła typu wodnego przenoszą energię cieplną w stanie ciekłym do wnętrza domu i są najczęściej stosowane w klimatach z ujemnymi temperaturami w miesiącach zimowych i wysokim zapotrzebowaniem na chłodzenie.

Trzeba mieć na uwadze fakt, ze pompy ciepła są inwestycją wymagającą znacznych nakładów finansowych. Jedna pompa to koszt około 20 tysięcy złotych – do tego należy doliczyć koszty instalacji, eksploatacji czy też serwisowania.

Dodaj komentarz