Domowy przepis na fiołka afrykańskiego

Domowy przepis na fiołka afrykańskiego

Sępola, znana również pod nazwą fiołek afrykański jest kwiatem idealnym plan początkujących domowych ogrodników.

Fiołek afrykański jest niedużych rozmiarów rośliną, najczęściej spotykany z fioletowymi kwiatami. Łatwo go rozpoznać przez jego specyficzne podłużne liście, które są dość grube i owłosione. Przez ich strukturę trzeba bardzo często czyścić je szmatą, jednak nie mokrą, ponieważ roślina ta nie lubi wilgoci.

Zatem może nasuwać się pytanie, w takim razie jak powinnam go podlewać? Otóż najlepiej, gdy kwiat rośnie w doniczce z dziurkami u spodu, dzięki którym wlewając wodę na podstawce może wchłaniać płyn potrzebny do odpowiedniego nawodnienia.

Fiołek afrykański jest popularny w polskich domach. Dzieje się to za sprawą jego łatwego rozmnażania, które możemy wykonywać niemal przez cały sezon. Przez sadzonki liściowe uzyskamy zupełnie nową roślinę, jednak trzeba pamiętać, że kwiat będzie wyglądać identycznie jak roślina, z której pobraliśmy liścia. Nie uzyskamy białej odmiany pobierając szczepkę od fioletowej.

Niemal stuprocentowe prawdopodobieństwo ukorzenienia się rośliny trzymamy jeżeli pobierzemy z fiołka liście o co najmniej 3 centymetrowych łodyżkach. Takie sadzonki liściowe możemy wsadzić bezpośrednio po ziemi, jednak należy zrobić to pod kątem. Jeżeli nie dysponujemy w danym momencie odpowiednią glebą, liście możemy włożyć do wody. Jednak wcześniej, na napełnione wodą naczynie, należy położyć woreczek foliowy, obwiązać go gumką recepturką, aby nie spadł z pojemnika i zrobić dziurki, w które następnie włoży się liście. Trzeba uważać, aby w wodzie znajdowały się tylko ogonki, ponieważ przypominamy, że roślina ta nie przepada za wodą.

Dodaj komentarz