Twoje kwiaty doniczkowe więdną po przesadzeniu i nie wiesz co mogło się stać? Jeśli roślina wykazuje jeden lub więcej z tych objawów po przesadzeniu, może cierpieć na szok po przesadzeniu:
- zmniejszony wigor, roślina wygląda jak mięczak;
- zatrzymanie wzrostu;
- wyschnięte liście;
- więdnięcie;
- liście wyglądają na spalone, zwinięte lub żółte.
Są to objawy stresu, które występują w wyniku zmiany warunków i tego, że przez pewien czas korzenie są rozregulowane i mogą potrzebować czasu, aby móc wchłonąć wodę z podłoża. Aby temu zaradzić, należy dołożyć wszelkich starań, aby nawodnić roślinę.
Co to jest szok po przesadzeniu?
Szok wynika nie tyle z uszkodzeń, jakie możemy wyrządzić korzeniom podczas przesadzania, ale ze zmiany warunków, z jakimi spotyka się roślina w nowym środowisku. Zastanów się, co to dla niej oznacza: przechodzi z podłoża o dużej wilgotności i kontrolowanej temperaturze do podłoża bardziej suchego ze znacznymi zmianami temperatury. Ten “szok” jest spowodowany tak nagłą zmianą dla rośliny. Jeśli nie zapobiegnie się mu lub nie będzie się go leczyć, może to doprowadzić do obumarcia sadzonek.
Jak ożywić roślinę po przesadzeniu?
Nie martwcie się, w większości przypadków istnieje rozwiązanie: po dokonaniu przesadzenia należy spróbować zminimalizować warunki, które mogą spowodować szok, tak aby zaadaptowanie się do nowego środowiska było jak najłatwiejsze. Ważne jest tutaj, aby ukierunkować korzenie do poświęcenia całej swojej energii na rozprzestrzenianie się w nowym środowisku, a nie na poszukiwanie składników odżywczych i wody w nieprzyjaznym środowisku.
Jeśli dni są bardzo gorące, należy umieścić roślinę w miejscu osłoniętym od ciepła i światła, nawet jeśli oznacza to zapewnienie mniejszej ilości światła niż roślina teoretycznie potrzebuje. Jeśli przesadziłeś ją do ziemi, parasol na kilka godzin dziennie (lub białe prześcieradło nad nią, odbijające światło) da jej bardzo potrzebne wytchnienie.
Jeśli temperatury są niskie, umieść ją na jakiś czas w małej szklarni lub w pomieszczeniu o przyjemnej temperaturze. Na ziemi wystarczy plastikowa butelka przecięta na pół i umieszczona na górze.
W cieplejszych miesiącach przesadzanie kwiatów doniczkowych powinno się odbywać, gdy dzień jest pochmurny lub w chłodniejszych godzinach wieczornych. Dzięki temu roślina będzie miała całą noc na dostosowanie się do nowego miejsca, zanim zostanie wystawiona na działanie ciepła i jasnego światła dnia, czyli wtedy, gdy jest najbardziej aktywna metabolicznie i musi wchłonąć najwięcej wody przez swoje korzenie. Jest to szczególnie ważne przy przesadzaniu małych sadzonek kwiatów w ogrodzie warzywnym lub w każdym innym miejscu.
Wilgotność odgrywa bardzo ważną rolę na tym etapie, sztuką jest zacząć od wysokiej wilgotności i poziomu podlewania przez pierwsze kilka dni i stopniowo zmniejszać podlewanie, aby roślina się przyzwyczaiła, nie chcesz, aby było jej tak wygodnie, że jej korzenie nie rozwijają się w poszukiwaniu wody! Możesz utrzymywać wilgotność przez pierwsze kilka dni za pomocą indywidualnych lub harmonijkowych mini-szklarni lub po prostu zwiększając wilgotność otoczenia w pomieszczeniu. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie nawozu na bazie wodorostów, ponieważ zawierają one aminokwasy.