Dla większości z nas pierwsze skojarzenie ze słowem „nowoczesność” to zastosowanie najnowszych technologii. Nowoczesne technologie nie tylko wpływają na funkcjonalność, ale także na wystrój wnętrza. Większość z nowych sprzętów wyróżnia się bowiem interesującym designem, przez co stanowi zarazem ozdobę wnętrza. Są to na przykład lampy LED, telewizory plazmowe czy inny sprzęt RTV.
Coraz częściej zdarza się, że wnętrza domu stają się na tyle oszczędne w formie, że to właśnie sprzęt elektroniczny odgrywa główną rolę obok stolika i miejsca do siedzenia. Taka aranżacja wnętrza ma swoich przeciwników i zwolenników. Niektórzy w tak skromnie urządzonym wnętrzu czują się niekomfortowo, dodają zatem dodatkowe elementy aranżacyjne. Należy jednak pamiętać, że całość będzie wyglądała dobrze, jedynie jeśli dodatki będą właściwie wkomponowane w wystrój wnętrz.
Co za dużo, to niezdrowo
Często wątpliwości związane z aranżacją wnętrz dopadają nas już kiedy rozpoczynamy malowanie ścian. Nie chodzi tutaj tylko o samo dobieranie kolorów ścian, ale także o dobór odpowiedniej techniki i dodatkowych efektów. Wybór rozwiązań na rynku może przyprawić o zawrót głowy – możemy wybrać farbę matową lub połyskującą, możemy też wybrać farby strukturalne lub tynk dekoracyjny. Na początek warto wybierać raczej subtelne wzory. Powinny być też w miarę uniwersalne, aby nie ograniczać nas, gdy na przykład będziemy chcieli wymienić komplet mebli.
Nowoczesny salon znakomicie prezentuje się ze ścianami o metalicznym efekcie. Farba z połyskiem wygląda bardzo elegancko. Pamiętajmy jednak, że efekt będzie korzystny tylko jeśli właściwie dobierzemy kolorystykę.
Warto pamiętać, że kolory ścian wpływają również na kształtowanie powierzchni pomieszczenia. Jeżeli urządzamy mały salon to ściana z połyskiem, od której odbijać się będzie światło, sprawi, że wyda się on większy niż jest w rzeczywistości. Jeżeli dodatkowo zastosujemy jasne i zimne kolory wnętrz, efekt powiększenia będzie pogłębiony.
Uwaga techniczna – na błyszczącej powierzchni widać wszelkie ubytki w ścianach i niedokładność ręki malarza. Dlatego bezwzględnie należy przygotować podłoże pod malowanie, a malowanie ścian wykonywać dobrym wałkiem, ruszając nim w taki sposób, jakbyśmy malowali literę V. dzięki temu unikniemy nieestetycznych smug, a ściana będzie miała jednolity kolor.
Oczywiście jeżeli stosujemy farby i tynki strukturalne, niedoskonałości ściany będziemy mogli nieco ukryć. Aby jednak efekt był zadowalający, pamiętajmy aby przed położeniem warstwy wierzchniej ściany zagruntować.