Urządzanie i oświetlenie małego mieszkania

Urządzanie i oświetlenie małego mieszkania

O tym, że światło jest ważne, nikogo przekonywać nie trzeba. Warto już na etapie wybierania mieszkania zwrócić uwagę na to, czy pokoje są dobrze doświetlone przez światło dzienne. Jeżeli z różnych powodów tak nie jest to warto pomyśleć nad dodatkowym oświetleniem. Obecnie jest wiele różnych możliwości doświetlenia pomieszczeń. Wybierać możemy wśród wielu różnych stylów lamp i lampek. Światło ma nie tylko zadanie użytkowe, lecz także i dekoracyjne.

O czym warto pamiętać wybierając oświetlenie w mieszkaniu? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę zastosowanie konkretnych pomieszczeń. W kuchni na przykład lepiej sprawdzi się oświetlenie punktowe – nad blatem roboczym, nad zlewem. Wybrać można również taśmy ledowe, które przyczepia się pod wiszącymi szafkami. Mają one różne kolory, więc mogą pełnić również funkcję ozdobną.

W salonie i jadalni lepiej sprawdzi się lampa zwieszona centralnie. Tu również nie musi być nudy, ponieważ jest ogromny wybór żyrandoli i lamp. W miejscu, gdzie ustawione jest biurko koniecznie powinniśmy pomyśleć o dodatkowym oświetleniu, na przykład biurowej lampce, która pozwoli na pracę również po zmroku.

W pokoju dziecka warto pomyśleć o co najmniej dwóch źródłach światła – jednym głównym i drugim, które może pozostać włączone wieczorem bądź w nocy, gdyż dzieci bardzo często boją się ciemności. W sprzedaży jest wiele rodzajów lampek z przeznaczeniem do pokojów dziecięcych. Często są one energooszczędne, aby mogły świecić także w nocy. Powodzeniem cieszą się cotton balls, czyli kuliste lampki przypominające wełniane kuleczki, które dają nieco przytłumione, ciepłe światło.

Jak urządzić małe mieszkanie?

Urządzenie małego mieszkania to nie lada wyzwanie, zwłaszcza, kiedy zależy nam na estetyce, wygodzie i funkcjonalności oraz na optycznym powiększeniu powierzchni. Przed wyborem mebli i innych artykułów dekoracyjnych, należy dobrze przemyśleć i rozplanować ich rozmieszczenie. Aby optycznie powiększyć małe mieszkanie należy unikać dzielenia go na mniejsze kąty, zakamarki poprzez dodatkowe ścianki, regały. Taki układ sprawi, że zyskamy kilka metrów kwadratowych i ułatwi nam poruszanie się po mieszkaniu.

Przy aranżacji małych mieszkań dobrym rozwiązaniem jest połączenie kuchni z salonem. W ten sposób powiększy się przestrzeń, a poza tym osoba przygotowująca posiłek w kuchni nie będzie odizolowana od reszty domowników i będzie miała oko na to, co dzieje się w salonie. Przy wyposażaniu kuchni dobrze jest zaopatrzyć się w urządzenia wielofunkcyjne, które oszczędzą nam sporo miejsca.

Jeśli chodzi o kolorystykę to najlepiej jest utrzymać całe wnętrze w jasnych kolorach. Dobrą opcją jest np. biel z kolorowym, mocnym akcentem (np. w postaci wazonów, poduszek, krzeseł, obrazów), spokojnie można pokusić się o białe meble z połyskiem. Aby mieszkanie było funkcjonalne i nie było zagracone warto maksymalnie wykorzystać ściany i takie miejsca jak np. przestrzeń pod łóżkiem, pufy i inne schowki. W sklepach jest ogromny wybór różnych organizerów, które ułatwią przechowywanie.

Dla osób lubiących organizowanie spotkań rodzinnych dobrym wyborem będą np. składane krzesła, które na co dzień można gdzieś schować, a na czas imprezy wyjąć.

Dodaj komentarz