Najważniejsze trendy w projektowaniu wnętrz

Najważniejsze trendy w projektowaniu wnętrz

Jasny salon z kolorowymi dodatkami

Dużo osób stających przed wyzwaniem, jakim jest odpowiednia aranżacja własnego wnętrza, załamuje ręce. Jak się okazuje idealnie wystylizowane wnętrza z designerskich magazynów nie zawsze są pomocne przy urządzaniu własnych czterech ścian.

Coś, co wygląda kusząco na fotografii, niekoniecznie da nam odpowiedni wypoczynek i kojąco zadziała na nasze zmysły. Każdy marzy o komfortowym, przytulnym zakątku, w którym będzie mógł regenerować siły po dniu wypełnionym pracą i obowiązkami. Mieszkanie powinno nam dobrze służyć i przy okazji dobrze wyglądać.

Poniżej wymienimy kilka racjonalnych zasad niezbędnych przy samodzielnej aranżacji wnętrz.

Psychologia kolorów, czyli odpowiedni kolor może zdziałać cuda

Niebieskie akcenty w prostym wnętrzu

Kolorystyka, na którą decydujemy się w naszym mieszkaniu lub domu jest najważniejsza. Zwróćmy uwagę, że  niektórzy wolą zimne, ciemne i stonowane kolory, inni zaś gustują w zdecydowanych ciepłych i wyrazistych barwach. Kolory odzwierciedlają emocje i temperament oraz wpływają na nasze samopoczucie. Gdyby zabrano nas na spacer po pomieszczeniach ze ścianami pomalowanymi na różne kolory, w każdym z tych pomieszczeń czulibyśmy się inaczej. Stąd teza, że kolory ścian, mebli oraz dodatków w pomieszczeniach mają decydujący wpływ na samopoczucie mieszkańców.

Jeśli kupiliśmy już meble i komplet wypoczynkowy w stonowanych, zachowawczych kolorach, postawmy na dodatki, które ożywią wnętrze. Przy doborze dodatków kierujmy się aspektami praktycznymi, własnym gustem oraz preferencjami estetycznymi. Odpowiedni dobór dodatków może całkowicie zmienić wrażenie naszego kompletu wypoczynkowego oraz mebli. Dla przykładu, do wnętrza w nowoczesnym stylu będą pasowały funkcjonalne przedmioty użytku codziennego – niebanalna lampa, dywan z abstrakcyjnym wzorem lub mięsista narzuta na kanapę. Warto zwrócić uwagę na dekoracje odznaczające się atrakcyjną formą, niestandardową fakturą, jak i ciekawą kolorystyką i wzornictwem. Jeśli jesteśmy tradycjonalistami możemy wybrać delikatne, białe firany i jednolite kolorystycznie zasłony.

Ożywienie ciemnej kuchni kolorowym akcentem na szafkach

Przy doborze dodatków warto pamiętać o łączeniu kolorów i podkreślaniu ich mocnymi akcentami, na przykład: jeżeli wszystkie ściany są utrzymane w subtelnych szarościach, jedną z nich wyróżnijmy intensywnym fioletem, granatem lub innym, wyjątkowo przez nas lubianym kolorem.

Podobny zabieg zastosujmy wybierając oryginalną barwy jednego z dodatków, np. rolety, lampy lub dywanu.

Przestrzeń

Każdy z domowników musi mieć swoją prywatną przestrzeń. Podobnie jak w świecie zwierząt każda istotna powinna posiadać swój rewir, który zagospodaruje po swojemu. Niestety nie zawsze jest możliwość zaaranżowania przestrzeni według własnego uznania, a dodatkowo są w mieszkaniu takie miejsca, które dzielimy z innymi.

Nowoczesna, niezagracona przestrzeń

Dostępnej przestrzeni nie warto zapełniać na siłę – salon jak kuchnia świetnie wyglądają bez ciężkich mebli, mnóstwa kwiatków i pamiątek z wakacji na półkach. Wówczas takie wnętrza zyskują optycznie na przestrzeni i są bardziej funkcjonalne. Wyglądają zazwyczaj czysto i harmonijnie. Jeżeli nie obciążamy mieszkania dodatkowymi elementami na półkach, ścianach, szafkach, itd. dajemy sobie gwarancje lepszego wypoczynku, gdyż nie skupiamy dodatkowej uwagi na tych wszystkich elementach.

Dla osób o sentymentalnej naturze, które lubią to przytulne „coś” w mieszkaniu zalecamy wybranie jednej szafki, na której umieścimy wszystkie dobrze kojarzące się nam rzeczy. Zachowamy tym samym estetykę naszej przestrzeni i dodatkowo wyznaczymy honorowe miejsce dla naszych pamiątek.

Meble – klasyka z nowoczesną nutą

Współczesna aranżacja stawia na minimalizm i spokój. Jednocześnie panuje uszanowanie dla tego, co klasyczne i docenienie tego, co nowoczesne.  W związku z tym nowoczesne wyposażenie wnętrz łączy elementy posiadające klasyczne motywy z nowszymi akcentami, czasami w zaskakujący sposób.

Połączenie tradycji i nowoczesności

Tradycyjne, drewniane meble na przykład, łączy się z nowoczesnymi materiałami, jak szkło czy aluminium. Taka świadoma rezygnacja z przesadnej ilości tradycyjnych detali i zdobień pozwala skoncentrować się na formach i proporcjach.

Z popularnych trendów warto wymienić również lekkie zasłonki w oknach lub małe, odsłaniające piękną posadzkę dywaniki na podłogach.

Dodaj komentarz