Jak przygotować ogród na wiosnę?

Jak przygotować ogród na wiosnę?

Zbliża się wiosna, a co za tym idzie pora roku, podczas której chętnie spędzamy czas na zewnątrz. Nie tylko w parkach czy spacerach, ale i na własnych posesjach. Przydomowe ogródki dla wielu z nas stanowią nie tylko miejsce do relaksu, ale i prawdziwą chlubę. Pierwsze promienie słoneczne znacząco zwiększają naszą motywację do prac w terenie. Jak przygotować ogród na wiosnę? Jakie prace są niezbędne?

Jakie prace konieczne są na wiosnę w ogrodzie ozdobnym?

Wiosna i budząca się do życia przyroda zachęcają nas do wyjścia z domu i podjęcia się pierwszych prac w ogrodzie. Początkowym krokiem powinno być usunięcie z roślin okryć, które zimą chroniły je przed mrozem oraz wiatrem. Najlepiej zrobić to, gdy nieprognozowane są już przymrozki. W marcu można także przygotować rozsady roślin jednorocznych. Następnie warto wykonać prace związane z przycinaniem krzewów kwitnących, usuwaniem uszkodzonych przez czynniki atmosferyczne gałęzi oraz wykopywaniem resztek bylin. Konieczne jest także nawiezienie rabat oraz uzupełnienie na nich kory czy kamienia. W marcu można także zająć się sianiem sezonowych roślin oraz flancowaniem siewków kwiatów dwuletnich.

Warto podkreślić, że wiosna to nie tylko czas porządkowania, ale i zmian. Jeśli szukasz pomysłu na urządzenie przestrzeni od nowa, ogród i dom zaaranżujesz ze sprzedajemy.pl/dom-i-ogrod.

Jak przygotować ogród warzywny na wiosnę?

Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie własnego ogrodu warzywnego. On także wymaga przeprowadzenia wiosennych prac. Przede wszystkim konieczne jest usunięcie pozostałości po wsianych w zeszłym roku warzywach oraz chwastów. Decydując się na wysiew w marcu, warto mieć na uwadze to, że przy gruncie mogą pojawić się przymrozki, dlatego konieczne będzie ochronienie grządek. Na niskie temperatury odporne są jednak m.in.: bób, cebula, groch, pietruszka, rzodkiewka oraz szpinak.

Jak zadbać o trawnik na wiosnę?

Zadbany i równo przystrzyżony trawnik bardzo często nadaje działce eleganckiego charakteru. Stanowi doskonałe tło dla ogrodowej infrastruktury, a także miejsce do wylegiwania się i zabawy dla dzieci. Na wiosnę koniecznie należy go sumiennie wygrabić, by pozbyć się z jego powierzchni resztek liści i kompostu. Kolejnym krokiem powinno być napowietrzenie trawnika za pomocą nacinaków albo aeratorów mechanicznych. Ważnym etapem dbania o trawnik jest także nawiezienie go po zimie. Dobrze sprawdzą się środki wieloskładnikowe. Gdy pogoda dopisuje, w marcu można pierwszy raz w sezonie skosić trawnik.

Jak zadbać o oczko wodne w ogrodzie na wiosnę?

Choć pierwsze wiosenne porządki zaczynają się już w marcu, z uporządkowaniem oczka warto poczekać do kwietnia, gdy temperatury wzrosną do około 8°C – 10°C. Nieckę przede wszystkim należy dokładnie umyć z mułu, który nagromadził się na jej dnie. Bardzo ważne jest także sprawdzenie, czy w czasie zimowego sezonu nie powstały na niej uszkodzenia. Gdy pojawiają się pęknięcia, konieczne jest usunięcie ich przed kolejnym napełnieniem zbiornika wodą. Istotnym krokiem jest także obcięcie zniszczonych pędów roślin wodnych oraz nadbrzeżnych, tak by mogły bez przeszkód się rozwijać, zachęcane wiosennymi promieniami słońca.

Dodaj komentarz