Pralka – niezbędnik w każdym domu

Pralka – niezbędnik w każdym domu

Decydując się na zakup pralki, warto sprawdzić, czy została ona wyposażona w jakieś zabezpieczenia. Nikt nie chce przecież, aby urządzenie było niebezpieczne dla jego dzieci albo zalało dom lub mieszkanie w czasie jego nieobecności. Na szczęście większość producentów znalazła na to sposób.

Zabezpieczenia przed wyciekami

Do najpopularniejszych zabezpieczeń przed wyciekami należy system Aqua Stop, który polega na podwójnym zabezpieczeniu węża, który doprowadza wodę do pralki. Jeśli w czasie jej pracy zostanie on uszkodzony, specjalna osłonka zewnętrzna zatrzyma wodę i nie pozwoli na rozlanie się jej wokół pralki. Jednocześnie automatycznie uruchomiona zostanie blokada, która odcina dopływ wody bezpośrednio przy kranie.

Zabezpieczenie przed przepełnieniem działa natomiast w przypadku awarii czujnika poboru wody i chroni przed nadmiernym napełnieniem bębna wodą. W takiej sytuacji automatycznie włączy się pompa wylewająca, a usterka zostanie zasygnalizowana przez pralkę na wyświetlaczu.

W najbardziej zaawansowanych technologicznie pralkach stosuje się obecnie systemy wykrywające nieszczelności. W przypadku wycieku woda zostaje zgromadzona w specjalnie ukształtowanej podłodze pralki, a zamontowany tam czujnik zamyka zawór zasilający i sygnalizuje awarię na wyświetlaczu urządzenia.

Zabezpieczenia zewnętrzne

Popularnym zabezpieczeniem zewnętrznym pralek jest zabezpieczenie przed włączeniem pralki przy niedomkniętych drzwiczkach. Nawet jeśli użytkownik wciśnie funkcję „start”, urządzenie nie zacznie pobierać wody i tym samym nie zaleje mieszkania przez nieszczelne drzwiczki.

Bardzo istotna jest również izolacja termiczna drzwiczek, która dzięki podwójnym lub nienagrzewającym się szybom chroni przed poparzeniami. Tego typu zabezpieczenie najczęściej można spotkać w pralkach, które charakteryzują się wysoką temperaturą prania.

Dla rodziców jednym z najważniejszych blokad jest zabezpieczenie przed dziećmi, które blokuje wszystkie przyciski w pralce. Kolorowy panel sterowania może kusić maluchy, a zabezpieczenie sprawia, że w trakcie zabawy nie zmienią one programu.

Zabezpieczenia wewnętrzne

Zabezpieczenie przed przegrzaniem chroni silnik oraz pozostałe elementy pralki przed nieodwracalnym zniszczeniem przez temperaturę. Może się tak stać, kiedy program rozpoczął się bez odpowiedniej ilości wody lub jej dopływ został odcięty w czasie jego trwania.

System kontroli piany zapobiega z kolei tworzeniu zbyt dużej ilości bąbelków, co pozwala oszczędzać wodę oraz zwiększyć intensywność prania. W niektórych pralkach funkcja ta została poszerzona o ochronę przed ponownym wpłynięciem zanieczyszczonej wody.

Dodaj komentarz