Domy modułowe od praktycznej strony. Dlaczego warto w nie inwestować?

Domy modułowe od praktycznej strony. Dlaczego warto w nie inwestować?

Budowa wymarzonego domu dotychczas kojarzyła nam się z wieloma skomplikowanymi pracami, pełnym placem budowy, bałaganem i ciągnącymi się w nieskończoność terminami. Liczne pozwolenia, ograniczenia, braki materiałowe, zła pogoda i spóźnialska ekipa budowlana sprawiają, że wybudowanie jednorodzinnego domu potrafi ciągnąć się latami.

Nic zatem dziwnego, że część z nas decyduje się na zakup gotowego domu na tańszych obrzeżach miasta, podczas gdy pozostali szukają innych alternatyw. Jakie są to alternatywy? Budowanie domów z gotowych prefabrykatów, dzięki którym w błyskawicznym tempie powstają domy modułowe. Jeśli nie wiesz czym są takie domy i chcesz poznać zalety takiego budownictwa, to odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy!

Domy modułowe – skąd się wzięły i czym tak właściwie są?

Moda na domy modułowe przyszła z Norwegii oraz Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam dostrzeżono zaletę stawiania szybkich i gotowych budynków kontenerowych używanych jako punkty usługowe i gastronomiczne. Z czasem kontenery zostały zamienione na bardziej nowoczesne, trwałe i ekologiczne materiały i dostosowano je do wymogów budynków mieszkaniowych. Dzięki temu powstały popularne domy modułowe. Postrzegane są one jako nowoczesne rozwiązanie architektoniczne, które ma szanse na zastąpienie tradycyjnego budownictwa.

Współczesne domy modułowe – w przeciwieństwie do domów murowanych – nie powstają od razu na placu budowy. Ich produkcja rozpoczyna się od przygotowania projektu, który po zaakceptowaniu przez architekta i inwestora zostaje przekazany dalej. Taki projekt trafia do fabryki, w której na specjalnej linii produkcyjnej tworzone są tzw. prefabrykaty, które stanowią poszczególne elementy domu. Są to całe ściany, stropy i dach. Takie prefabrykaty powstają w ciągu kilku tygodni. Po tym czasie zostaną one przewiezione na plac budowy, gdzie wykwalifikowana ekipa budowlana łączy wszystkie elementy w jeden budynek. W zależności od wielkości takiego domu możliwe jest jego ukończenia nawet w kilka dni.

Zalety modułowego budownictwa

Postawienie domu modułowego to najszybsza i najkrótsza droga do wybudowania własnego domu. Prace związane ze złożeniem takiego obiektu mieszkaniowego nie są uzależnione od pogody. Możliwe jest zatem jego wybudowanie o każdej porze roku. Nic zatem dziwnego, że zwolenników (zwłaszcza wśród osób niecierpliwych) nie brakuje. Takie rozwiązanie architektoniczne pozwala zaoszczędzić cenny czas, a także pieniądze. Wybudowanie takiego domu jest tańsze niż postawienie jego murowanej wersji. Na tym jednak nie kończą się zalety domów modułowych.

Domy modułowe, o których szczegółowej realizacji dowiesz się więcej na https://loftowedomy.pl/, mogą być oddawane do użytku w gotowym do zamieszkania stanie. Oznacza to, że taki dom jest już wyposażony w okna, drzwi oraz instalacje. Natomiast ściany działowe są gotowe do malowania lub tapetowania. Ponadto możliwe jest wybudowanie takiego domu nawet bez pozwolenia na budowę – jego powierzchnia nie może jednak wtedy przekroczyć 35 m2.

Dodaj komentarz