Jakie pokrycia dachowe najlepiej wybrać do nowego domu?

Jakie pokrycia dachowe najlepiej wybrać do nowego domu?

Na rynku istnieje całe mnóstwo różnego rodzaju nakryć dachowych. Jedne cechują się wysoką wytrzymałością, z kolei są mało estetyczne. Drugie pięknie wyglądają, za to są drogie w utrzymaniu i lubią się uszkadzać. Praktycznie wszystkie mają swoje plusy i minusy. W przypadku nowego domu nie powinno się myśleć jedynie o kolorze czy dopasowaniu do elewacji, ale również o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Jakie rodzaje pokryć dachowych najlepiej nadadzą się do nowego domu?

Dachówki ceramiczne

Dachówki ceramiczne mają swoich stałych wielbicieli, którzy uważają, że to najładniejsze możliwe pokrycie dachu. Ceramika od zawsze była synonimem dobrego stylu i gustu. Świetnie sprawdza się na osiedlach, gdzie domy są do siebie dopasowane kolorystycznie i pod względem architektury. Niezależnie czy będzie to dachówka czerwona, czy czarna.

Oprócz wyglądu sporą zaletą ceramiki jest odporność na działanie wiatru. Nie grozi jej także korozja, a ponadto świetnie izoluje dom – zarówno w kwestii ciepła, jak i dźwięku. Jakość dachówek ceramicznych idzie jednak w parze z wysoką ceną. W połączeniu z gąsiorami na szczycie dachu i częściami bocznymi, za które też trzeba będzie wydać niemałą fortunę. Za metr kwadratowy wyjdzie łącznie około 65 złotych. Wydatek jednak zwróci się w przyszłości – dachówki ceramiczne mogą wytrzymać nawet 30 lat użytkowania.

Blachodachówki

Dużą tańszą alternatywą dla dachówek ceramicznych są blachodachówki. Koszt spada tu do 40 złotych za metr kwadratowy. Blacha jest bardzo lekka, co dla niektórych jest zaletą, a dla innych wadą. Lepiej wpłynie to na jej ewentualny montaż, ale może być przez to mniej odporna na różne klęski pogodowe. Zdania podzielone są też w kwestii wyglądu blachy na dachu. Dla niektórych są one bardzo estetyczne, a dla innych są tanią wersją ceramiki.

Dachówki betonowe i bitumiczne

Dachówki betonowe to drugi najpopularniejszy rodzaj dachówek, po tych ceramicznych. Może to wynikać z ich dużej wytrzymałości oraz małym stopniu nasiąkliwości na poziomie 2,5%. Wielu ceni je za uniwersalność ze względu na kąt nachylenia dachu. Świetnie sprawdzają się zarówno przy powierzchniach nachylonych, jak i płaskich.

Często stosowanymi dachówkami są również wersje bitumiczne. Wyglądają bardzo nowocześnie, a przy okazji są proste w montażu. Papa asfaltowa, która jest składnikiem dachówki jest bardzo trwała, elastyczna i wbrew pozorom – bardzo lekka. Podobnie jednak jak wersje ceramiczne są dosyć drogie. W przypadku jednej sztuki będzie to około 30 złotych, co daje około 50 zł za metr kwadratowy.

Dodaj komentarz