Styl skandynawski – prostota i elegancja

Styl skandynawski – prostota i elegancja

To, że styl skandynawski słynie z prostoty i funkcjonalności, nie oznacza, że nie można ukazać go w iście dziewczęcej i romantycznej odsłonie. Za przykład posłuży nam nastrojowe mieszkanie w wiekowej, szwedzkiej kamienicy.

Salon z welurowym wdziękiem

Wiele elementów tego salonu, nie pozostawia wątpliwości, że mamy do czynienia ze Skandynawią. Widzimy klasyczną dla skandynawskiego stylu jasnoszarą sofę, białe, proste meble, skandynawski kominek czy ozdobne, sufitowe wykończenia. Jednak kilka innych rozwiązań już tak oczywistymi nie są i to właśnie one wpływają na ten niecodzienny, romantyczny urok wnętrza. Chyba najbardziej definiującym styl mieszkania motywem jest wzorzysta, kwiecista tapeta w salonie. Zarówno jej kolorystyka, jak i wzór ocieplają salon i ozdabiają go nutką nostalgii. Niemniej istotne dla uzyskania romantycznego charakteru wnętrza są tkaniny, miękkie i ozdobne firany, obrusy, poduszki, narzuty, serwetki… Ważne, żeby miały falbanki lub koronki albo jedno i drugie, motyw kwiatowy również mile widziany.

Wciąż w temacie tkanin, nie sposób nie zwrócić uwagi na piękny, welurowy fotel w kolorze mocnego fioletu. On wraz z paroma innymi purpurowymi, fioletowymi i różowymi dodatkami roztacza elegancką i kobiecą aurę. I choć kolory te są bardzo wyraźne, wręcz krzykliwe, posłużono się nimi w stosownej ilości nie tłumiąc pastelowego, przytulnego salonu.

Kuchnia z falbanką i firanką

Z jednej strony możemy powiedzieć, ze kuchnia ta jest typowo skandynawska. Mamy tu klasyczne białe szafki kuchenne oraz białe płytki, popiel na ścianach wraz z białymi listwami i sztukateriami również należy do kanonu stylu skandynawskiego. Jednak z drugiej strony dostrzegamy sporo elementów, które budują sielską, romantyczną atmosferę. Do tych elementów w szczególności należą tkaniny. Podobnie, jak w salonie w romantycznej kuchni nie może zabraknąć falbanek, obrusów i firanek. Idealnie, jeśli znajdzie się miejsce dla miłego dywaniku w części jadalnej. Romantyczka chętnie udekoruje swe kuchenne ściany ozdobnymi bibelotami, chociażby takimi, jak kolekcjonerskie talerze. Romantyczna kuchnia stoi w opozycji do kuchni minimalistycznej, dlatego zawsze znajdzie się w niej dodatkowe miejsce na zaprezentowanie najładniejszych naczyń i sprzętów. Imponująca kolekcja miedzianych garnków na szafkach i półkach? Właśnie o to chodzi!

Sypialnia palcem malowana

Sypialnia to chyba najłatwiejsze wnętrze do urządzenia w romantycznym stylu. Bo o ile kuchnia, jako miejsce pracy, a trochę mniej odpoczynku, wymaga większych zabiegów, o tyle sypialnia z samej funkcji pomieszczenia jest wdzięcznym materiałem na nasze romantyczne działania. Jeśli, jak w przypadku sypialni na poniższych zdjęciach, z rozmachem podziałamy tapetą w kwiaty to mamy już połowę sukcesu. Nie musimy się nawet zastanawiać, jak tu przemycić nasze romantyczne tkaniny dla uzyskania upragnionego efektu. W centralnym miejscu sypialni mamy prawie 4 metry kwadratowe powierzchni do zagospodarowania, gdzie możemy poszaleć z tyloma poduszkami, kocykami, narzutkami, falbankami, futerkami i koronkami, ile nam się podoba.

Pokój subtelnej romantyczki

Poduszki w różowe kwiaty oraz estetyczne lampki nie pozostawiają złudzeń, jaki efekt chciano uzyskać… Wnętrze ma być delikatne i romantyczne. Chociaż tapety, mimo, że wraz z kunsztownymi, gipsowymi sztukateriami od romantycznego stylu nie odbiegają, to jednak są już bardziej stonowane niż królujacy w tym temacie kwiatowy motyw. I to bardzo dobrze, bo mimo, iż pokój można było dużo bardziej osłodzić, to trzeba pamiętać o umiarze i harmonii w całym mieszkaniu. A ta, z pewnością została osiągnięta i to w eleganckim i przede wszystkim romantycznym stylu

Dodaj komentarz